Tumora malignă bronhii și pulmoni

Secțiunea: Cancer pulmonar (bronhopulmonar, plamani)
4 comentarii 1
1 bon_dia
1 bon_dia [1c]
09-09-2016, 12:47

Membru din 09-09-2016

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Bună ziua!
Tatăl meu, în vârsta de 65 de ani a fost diagnosticat în luna august anul acesta, în urma unui examen CT cu citez "voluminoasă masă expansivă pulmonară LID
(ce cuprinde toate segmentele, cu înglobarea bronșiilor segmentare - cu dimensiuni de 90/95/92) asociată cu modificări de fibroză pulmonar difuză și masă mediastinală subcarinară, cu efect de compresie asupra esofagului, cu dimensiuni de 42/32 mm, cu caracteristici similare celei pulmonare" În data de 16.08.2016 a fost internat la Iași la Institutul Oncologic unde s-a practicat fibroscopia bronșică. Rezultatul comunicat este următorul: "BAP 40450 - Biopsie reprezentată de fragmente de mucoasă respiratorie cu infiltrație de carcinom non-microcelular IHC p63 - pozitiv in celulele tumorale TTF1 - slab pozitiv în rare celule (martor intern pozitiv). Aspecte morfologice și cele IHC corespund unui carcinom scuamoceluler invaziv. În urma evaluării cazului se decide efectuarea CHT primare 4 cicluri urmată de evaluare imagistică și stabilirea indicației chirurgicale." Diagnosticul din biletul de ieșire din spital este Neoplasm bronho-pulmonar scuamocelular LID local avansat cT3N2Mx-std IIIA. Bilanțul clinico-biologic este următorul: hipertensiune arteliară grad II, diabet zaharat tip II în tratament cu ADO, funcțional hepatic și renal în limite normale, anemie gr I (Hb=11,8mg/dl), astenie fizică, tuse cu expectorație productivă, disfagie la alimente solide.
În data de 07.09.2016 a făcut prima ședință de chimioterapie primară C1 Carboplatin AUC 5 550mg și Gemcitabină 1800 mg, urmând să revină pe 14.09.2016 pentru C1Z8 și pe 28.09.2016 pentru C2Z1.
Vă rog dacă poate cineva să-mi explice mai pe înțelesul nostru diagnosticul și cel mai important, la ce să ne așteptăm, evoluție, speranță de viată, calitatea vieții, tratamente adjuvante care să completeze schema de tratament stabilită de medicul oncolog. Vă mulțumesc din suflet!
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
09-09-2016, 15:34

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (bon_dia, Azi, ora 12:47:05):


sigur! care este intrebarea la care as putea raspunde ? ca si plan general, este vorba de un cancer de plamani, care la ora actuala este prea extins pentru a putea fi operat; se va incepe chimioterapia asta, cu scopul unei "remisii", adica sa se micsoreze suficient de mult tumoarea si ganglionii, spre a putea fi eventual operati ulterior. tratamente alternative utile aici, din pacate, oricat ar spune industria farmaceutica, nu exista.
3 bon_dia
3 bon_dia [1c]
09-09-2016, 17:13

Membru din 09-09-2016

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Mulțumesc pentru răspunsul prompt. Aș vrea să vă întreb dacă la momentul acesta există un tratament viabil pentru cancerul de plămâni pe bază de celule stem? Sunt însărcinată și urmează să nasc în februarie 2017 și aș vrea să știu dacă celulele stem din cordonul ombilical al bebelușului meu ar putea să îl ajute pe tatăl meu. Dacă nu, aș dori să știu dacă ar putea fi de folos altor pacienți, caz în care aș dori să le donez. Vă mulțumesc încă o dată.
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
09-09-2016, 18:05

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (bon_dia, Azi, ora 17:13:03):


din pacate nu exista aceasta optiune de tratament.
Răspunde la topic
4 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp