Tumora maligna antrul piloric

Secțiunea: Cancerul de stomac (gastric)
13 comentarii 1
1 NANAIA
1 NANAIA [6c]
20-12-2010, 17:57

Membru din 20-12-2010

Subiecte: 1

Comentarii: 6

Buna ziua! Am o cunostinta apropiata (40 ani) care a fost operat in data de 16 02 2010 si pe biletul de iesire avea urmatorele diagnostice; DIAGNOSTIC PRINCIPAL- TUMORA MALIGNA ANTRUL PILORIC-. DIAGNOSTICE FORMULARE LIBERA -NEOPLASM GASTRIC ANTRALT4N3M0 STENOZAT INVADAT IN PANCREAS SI MEZOCOLONUL TRANSVERS. Biopsia nu a venit, evolutie favorabila postoperatorie.
S a constat intraoperator: la nivel antral formatiune tumorala de 6/4 cm, duram, neregulata, stenozata ce invadeaza mezocolonul transvers si posterior capul pancreasului; bloc adenopatic de 10/8 cm la nivelul hilului hepatic; multiple adenopatii la nivelul trunchiului celiac si paraaortic; scheletizarea marii curburi cu excizia unei portiuni de 10/6 cm din mezocolonul transvers cu respectarea vascularizatiei; scheletizarea micii curburi, ridicarea tumorii de pe pancreas si hemostaza cu fire separate la acest nivel. Rezectie gastrica 2/3 cu GDA tip Pean , inchiderea bresei ezenterice prin plastie cu epiplon. Rezultatul biopsiei il asteptam dupa 10 martie. Aceasta persoana nu stie ca este diagnosticat cu neoplasm. CE INSEAMNA TOATE ASTEA ? Am mai citit pe net dar nu am gasit acest diagnostic. multumec!
2 radicus
2 radicus [411c]
27-02-2010, 20:33

Membru din 11-05-2011

Subiecte: 3

Comentarii: 411

O sa explic "babeste" din ce inteleg si eu.
tumora maligna in antrul piloric = tumora in stomac aflata aproape de duoden, adica spre partea care merge in intestine;
stenozat = tumora ingusteaza caile digestive;
invadat in pancreas si mezocolonul transfers = celule maligne (posibil mici tumori) se gasesc si in pancreas si mezocolon;
T4N3M0 = tumora avansata (T4), cu metastaze ganglionare (N3), fara metastaze la distanta (M0).

In operatie s-a indepartat 10/6 cm din mezocolonul transvers, tumora de pe pancreas si 2/3 din stomac.
3 NANAIA
3 NANAIA [6c]
01-03-2010, 19:19

Membru din 20-12-2010

Subiecte: 1

Comentarii: 6

sa inteleg ca situatia este dificila!? ce sanse sunt ca sa isi revina?
4 radicus
4 radicus [411c]
02-03-2010, 00:01

Membru din 11-05-2011

Subiecte: 3

Comentarii: 411

situatia e cam dificila. E cancer regional, tumora depaseste 5 cm. Nu pot sa spun care sunt sansele, fiecare om si cancer e diferit. Exista foarte multi factori care pot influenta decursul cancerului si al vietii pacientului. Oricum, sanse sa isi revina exista.
5 NANAIA
5 NANAIA [6c]
02-03-2010, 08:32

Membru din 20-12-2010

Subiecte: 1

Comentarii: 6

multumesc pentru raspuns. Cand o sa am rezultatul biopsiei am sa revin. Se poate incepe tratament cu argila, tratamente naturiste, ajuta acestea la chimioterapie? Dupa ce se vindeca operatia va trebui sa inceapa tratamentul oncologic .
6 radicus
6 radicus [411c]
02-03-2010, 17:54

Membru din 11-05-2011

Subiecte: 3

Comentarii: 411

poate doar suc de sfecla rosie, morcov si telina ar ajuta la chimioterapie pentru a-i ridica hemoglobina cat de cat. Dar nu stiu daca o sa suporte sucul fiind operat la stomac.
7 NANAIA
7 NANAIA [6c]
02-03-2010, 18:03

Membru din 20-12-2010

Subiecte: 1

Comentarii: 6

Ce credeti ar trebui sa i spuna familia despe neoplasn? el este slabit a scazut mult in greutate si culoarea tenului este schimbata. sotiei ii este teama sa i spuna, crede ca nu va mai avea putere sa lupe si se va demoraliza.
8 radicus
8 radicus [411c]
02-03-2010, 21:46

Membru din 11-05-2011

Subiecte: 3

Comentarii: 411

asta depinde doar de voi. Daca e o fire pesimista atunci nu e prea recomandat sa stie. Dar, dupa cum am mai spus, doar familia poate hotari.
9 NANAIA
9 NANAIA [6c]
15-03-2010, 18:30

Membru din 20-12-2010

Subiecte: 1

Comentarii: 6

Buna, am revenit cu rezultatul anotomopatologic :structura microscopica de adenocarcinom slab diferentiat ulcerat G3 cu focare de necroza,cu infiltrat inflamator abundent intra si peritumoral,cu invazia peretelui in totalitate inclusiv a tesutului adipos, cu prezenta de emboli tumorali in submucoasa ,cu metastaza in 5 ganglioni din cei 6 ganglioni examinati, fara invazia marginilor de rezectie chirurgicale pT3N1Mx.
10 radicus
10 radicus [411c]
15-03-2010, 21:38

Membru din 11-05-2011

Subiecte: 3

Comentarii: 411

T3 e atunci cand nu sunt invadate organele din jurul stomacului dar tot e cam avansata tumora, N1 cand sunt sub 7 ganglioni cu metastaze iar Mx cand nu exista date despre posibile metastaze la distanta. G3, slab diferentiat nu e tocmai cel mai incurajator rezultat aratand un grad crescut de agresivitate.
11 NANAIA
11 NANAIA [6c]
15-03-2010, 21:49

Membru din 20-12-2010

Subiecte: 1

Comentarii: 6

Multumesc mult! daca mai am neclaritati o sa revin.
12 NANAIA
12 NANAIA [6c]
14-11-2010, 20:43

Membru din 20-12-2010

Subiecte: 1

Comentarii: 6

Buna seara! In legatura cu persoana despre care am discutat mai sus. Evolutia dupa tratamentul cu citostatice a fost buna o perioada de 4-5 luni. Dupa aceea au inceput durerile in zona spatelui si la stomac din ce in ce mai puternice. A facut tomograf . Medicul care a citit tomograful a zis ca sunt ganglionii aproape de nervii coloanei si din aceasta cauza are dureri. Continua tratamentul cu citostatice mai puternice decat prima serie. Stare lui este din ce in ce mai rea, nu are pofta de mancare, face calmante care nu isi mai fac efectul, a folosit niste plasturi recomdati de medicul care face chimioterapia pentru durere , acestia nu au niciun efect avand dureri puternice. Fortralul isi face efectul pe o perioada scurta de timp. Nu poate sa se odihneasca, a slabit foarte mult si din cate am inteles au aparut niste ganglioni(noduli) nu stiu daca este termenul corect in zona inghinala si la burta. Credeti ca este in metastaza? Intreb de acesti ganglioni pentru ca unele persone in domeniu au zis ca sunt normali.
13 andr3i_26
13 andr3i_26 [1c]
20-12-2010, 17:57

Membru din 20-12-2010

Subiecte: 2

Comentarii: 1

Buna seara! Am o nedumerire si as avea nevoie de un raspuns din partea unui medic... De curand tatal meu a fost operat de colecist, dar din pacate medicul mi-a spus ca in timpul operatiei a gasit o tumora foarte mare care inglobeaza mai multe organe: ficatul, pancreasul, stomacul... intrebarea mea este daca exista sansa ca aceasta tumora sa nu fie depistata la tomograf si ecografie abdominala. Inainte de operatie a facut tomograf si i-au spus ca toate organele sunt in parametrii! e posibil ca o tumora de o asemenea dimensiune sa nu fie vizibila la tomograf?

Va multumesc!
Răspunde la topic
13 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp