tumora lob superior stang

Secțiunea: Cancer pulmonar (bronhopulmonar, plamani)
10 comentarii 1
1 alinaflorentinachitu
28-07-2014, 10:17

Membru din 28-07-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 5

Buna seara! Am o rugaminte, tatal meu a facut punctie si are urmatorul rezultat. Celularitate cantitativ moderata celule epiteliale de talie mica si medie singulare ( predomonant ) si grupate cu anizokarii moderate, cu nucleul rotunjit, hipercrom/ picnotic si cu citoplasma cantitativ putina/moderats, rotunjita/alungita/angulata, eozinofila. Elemente celulare inflamatorii ( granulocite neutrofile, limfocite mici, histiomacrofage). Fond hematic. La concluzii scrie frotiuri maligne. Morfologia si aranjamentul celulelor tumorale pledeaza pentru carcinom scuamocelular. Va rog sa imi spuneti ce inseamna acestea si daca se poate trata. Tin sa precizez ca tatal meu are 59 ani si are dureri, nu tot timpul, intre coaste si plamani. Va multumesc anticipat!
2 alinaflorentinachitu
21-07-2014, 21:03

Membru din 28-07-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 5

Buna seara! Am postat sambata si eu un subiect si inca nu am primit niciun raspuns, il mai primesc?
3 MARTON
3 MARTON [617c]
21-07-2014, 23:26

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

eu sunt pacient cu mai multe metastaze pe mai multe organe printre care si plamani, si la fel imi dau junghiuri cateodata dar cu ajutorul tratamentului clasic si optimism +medici+ alimentatie +familie+pacientii cu care tin legatura am reusit ca de 7 luni sa le tin sub control si nu mai cresc iar una scade.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
22-07-2014, 08:54

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

inseamna ca are cancer pulmonar si da, se poate trata, dar depinde de multe lucruri, cum ar fi varsta, alte boli si, mai ales, cat e de extins. are un CT de torace si abdomen facut ?
5 alinaflorentinachitu
26-07-2014, 20:47

Membru din 28-07-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 5

multumesc Marton, iti doresc sanatate multa si sa treci cu bine peste toate!!!! Sper din tot sufletul sa fie asa si la tatal meu!!!
6 alinaflorentinachitu
26-07-2014, 20:59

Membru din 28-07-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 5

pentru RaulDuke: Tatal meu a facut asa: Rx torace: condensare macronodulara inomogena cranial, cu diametrul de 4.5/5cm pe fondul unui infiltrat difuz supra si subclavicular stanga, in acelasi context bacilar controlateral, leziuni nodulare multiple si dilatari de lumen bronsic infrahilar dreapta, emfizem pulmonar fara colectii pleurale. Ct de torace nativ + SDC: masa tisulara spiculiforma cu excavatie excentrica, placata la pleura parietala si mediastinala de la nivelul segmentului apico-posterior LSS, cu infiltrare secundara si osteoliza a arcului costal posterior II stang. Adenopatii mediastinale stangi si hilar bilateral.Bronhoscopie: laringe si trahee de aspect normal cu pintenele traheal sagital, se observa modificari difuze de tip bronsic cronic, nu se observa in zona explorata compresiuni extrinseci, stenoze sau procese endobronsice la nivelul segmentarei apico-posterioare.
Ma poti ajuta sa inteleg toate astea???? Iti multumesc!!!
7 RaulDuke
7 RaulDuke [7763c]
27-07-2014, 22:38

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

"context bacilar" sugereaza ca se suspecteaza o tuberculoza. peste asta, tumora descrisa pe radiografie si CT sugereaza un cancer pulmonar. din pacate nu a fost posibil sa fie biopsiat, cel mai probabil datorita pozitiei. cred ca pentru biopsie trebuie recurs la o proceduar chirurgicala, de exemplu o mediastinoscopie. ce vi s-a propus ?
8 alinaflorentinachitu
27-07-2014, 22:45

Membru din 28-07-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 5

A facut punctie.
9 alinaflorentinachitu
28-07-2014, 10:03

Membru din 28-07-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 5

A facut punctie, rezultatul este: Celularitate cantitativ moderata celule epiteliale de talie mica si medie singulare ( predomonant ) si grupate cu anizokarii moderate, cu nucleul rotunjit, hipercrom/ picnotic si cu citoplasma cantitativ putina/moderats, rotunjita/alungita/angulata, eozinofila. Elemente celulare inflamatorii ( granulocite neutrofile, limfocite mici, histiomacrofage). Fond hematic. La concluzii scrie frotiuri maligne. Morfologia si aranjamentul celulelor tumorale pledeaza pentru carcinom scuamocelular. Tatal meu este optimist, a fost psihologul la el si i-a explicat ca are cancer, dar el oricum crede ca se va face bine.
10 RaulDuke
10 RaulDuke [7763c]
28-07-2014, 10:17

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Am inteles. Asa va uram sa fie! totusi, spune-ne si noua daca vi s-a propus vreun tratament ? un cancer de plamani nu poate fi lasat netratat!
Răspunde la topic
10 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp