tumoare retroperitonala belingna - tratamentul cu citostatice cum actioneaza?

Secțiunea: Chimioterapie
7 comentarii 1
1 floory
1 floory [5c]
07-11-2009, 18:29

Membru din 07-11-2009

Subiecte: 2

Comentarii: 5

buna....am si eu o intrebare....cumnatului meu de 23 de ani i-sa depistat o tumoare retroperitonala belingna....a fost operat i s-a scos doar 2 cm din ea si numai in 3 luni a crescut 4 cm ...acum a inceput tratament cu citostatice, medicul i-a spus ca re sanse mari sa scape de ea doar prin tratament cu citostatice sau operatie cu lasarul.
Va rog sa imi spuneti dak se poate ce sanse sunt sa scape de ea prin tratamentul cu citostatice...si cum actioneaza aceastea in organism.... adik dak pot sa ii afecteze si altceva?. Multumesc
2 scarface
2 scarface [78c]
04-11-2009, 20:45

Membru din 22-07-2009

Subiecte: 1

Comentarii: 78

De ce a fost scoasa daca era beningna ?
De ce este nevoie de citostatice dace era benigna ?
3 floory
3 floory [5c]
04-11-2009, 20:56

Membru din 07-11-2009

Subiecte: 2

Comentarii: 5

pai prima oara l-au operat acs a ii scoata din ea ca sa ii faca biopsia(cred) iar citostatice face pentru ca sa ii opreasca cresterea si s-o " usuce"... din cate am inteles eu
4 daryana
4 daryana [1c]
04-11-2009, 21:06

Membru din 04-11-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 1

buna sunt noua pe forum am niste usturimi aiurea am fost pe la doctori pe la vreo 3 si am facut teste peste teste dar mi au zis ca acu nu mai am nimic precizez ca am avut e coli si enterococ si a iesit sensibil la antibiotice si am facut gentamicina si acu mi au trecut dar am ramas cu o usturime in afara si inauntru si cu o durere in rest ma consultat medicul si a zis sa fac spalaturi cu ceiuri si mi a dat macmiror complex v ati confruntat si voi cu asa ceva ?nu e grav dar e suparator
5 scarface
5 scarface [78c]
04-11-2009, 23:10

Membru din 22-07-2009

Subiecte: 1

Comentarii: 78

Si sunteti sigura ca tumoarea este benigna ? Sau maligna ? Ce diagnostic a primit ?
6 floory
6 floory [5c]
07-11-2009, 13:59

Membru din 07-11-2009

Subiecte: 2

Comentarii: 5

imi cer mii de scuze ...m-am incurcat tumoarea este maligna...o sa va scriu exact ce rezultata a primit de la biopsie.
formatinune tumorala nodulara, prezentand o proliferare tumorala epiteliala maligna cu dispozitie pseudoglandulara si trabeculara cu celule poligonale cu nuclei ovalari, tahicromatici cu rare mitoze atipice.Aspectul histopatologic descris pledeaza pentru diagnosticul de carcinom neuroendocrin......cam atat.
si vreau sa va mai spun k deja a inceput citostaticele si se simte foarte rau.....asa trebuie....va rog sa imi spuneti ce sanse are sa scape de ea si dak poate sa scape de ea prin citostatice. Multumesc mult
7 floory
7 floory [5c]
07-11-2009, 18:29

Membru din 07-11-2009

Subiecte: 2

Comentarii: 5

cceea ce v-am scris eu mai sus a fost din buletinul de analize din 11.08.09 iar in buletinul de analize din 14.09.09 diagnosticul este de carcinom neuroendocrin bine diferentiat.....Astept raspuns....multumesc
Răspunde la topic
7 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp