tumoare maligna

Secțiunea: Interpretare analize si examen anatomopatologic
41 comentarii 1 23 INAINTE ›
21 Lorigorgo
21 Lorigorgo [6c]
03-05-2011, 18:07

Membru din 30-04-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 6

Bun ziua. revin la acest forum..ptr ca ieri mama mea a venit la spital cu ambulanta..nimeni nu ia facut nici macar o perfuzie..doctori au spus ca vor sa o trimita la casa soarelui sa o interneze..mama mea a refuzat.azi am vb cu oncologu lu mama..si mi-a spus, k mama este intr-o stare f grava...ia afectat ficatu..are metast in tot corpul..iam spus doamn doct c vreau sa ma duc la bucuresti cu ea si mi-a spus k mama nu mai are nici-o speranta...ea mai are de trait cateva zile..maxim o luna...iar daca o duc la bucuresti este posibil sa moara pe drum...va rog spuneti-mi ce sa fac,..? nu pot sa stau asa si sa ast ca mama mea sa moara...? vreau sa o duc la bucuresti...
22 tina13
22 tina13 [3c]
07-06-2011, 15:28

Membru din 07-06-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Buna ziua, tatal meu a fost diagnosticat cu neoplasm veco faringian extins.Am inteles ca este cancer, la biopsie a iesit gradul de malignitate 6 II, doctorita oncologa mia spus ca nu are rost sa facem chimioterapie si nici citostatice deoare ce nu il mai ajuta, ati putea sa imi spuneti va rog ce inseamna acel grad de malignitate, deoarece doctorita a fost foarte evaziva.Va multumesc mult
23 RaulDuke
23 RaulDuke [7763c]
07-06-2011, 22:29

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu putem sa iti spunem prea multe pentru ca datele pe care ni le-ai furnizat tu sunt total incoerente, probabil fiindca le relatezi din auzite si nu ai acces la un bilet de externare clar, cu diagnostic, stadiu, buletin anatomopatologic si alte investigatii, stare generala, alte analize si ce s-ar fi incercat/pus in discutie/exclus/etc.
nu inteleg ce inseamna "grad de malignitate 6" nici ce inseamna "veco faringian", probabil e vorba de un cancer din sfera ORL oricum. dar despre lucrurile astea nu se poate specula pe internet. vino cu mai multe informatii, te rog !
24 tina13
24 tina13 [3c]
13-06-2011, 08:43

Membru din 07-06-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Buna ziua, imi pare rau ca nu ati inteles, dar nici eu nu am inteles scrisul dr.asa ca am apelat la medicul de familie si mia zis ca diagnosticul de pe biletul de iesire din spita este:neoplasm velofaringian, sd disfagig, stare generala alterata, sd consumptiv. Analizele radiologice au aratat urmatoarele: pulmon PA +LLS:opacitati cu aspect sechelar TBC apicabil bilateral si subclavicular intern stg., ingrosare difuza de desen bronhovascular cord verticalizat.Pe examenul histopatologic nu inteleg mare lucru deoarece e scris de mana iar gradul de malignitate este G II, asa mia tradus medicul de familie desi pe foaie scrie clar 6II, dar probabil ca nu stiu eu sa interpretez, dr.oncolog la cine am fost mi-a zis ca nu are rost sa ii mai dea citostatice, numai calmante, dar de 2 zile tata se plange de faptul ca nu poate sa tina ochii deschisi si parca ceva il gadila, ii umbla prin cap, dr.de familie mia zis ca ar putea fi metastaza cerebrala, clar ca nu mai stiu ce sa fac si ce sa cred, deoarece dr.oncolog a zis ca din 20 iunie sa il internam in spital, dar nu inteleg pt.ce daca nu mai are rost sa ii dam alt tratament decat calmantele?, nu stiu daca v-am ajutat cu ce am mai scris aici dar va rog sa ma credeti ca sunt inca in stare de soc, nu pot sa cred ca se intampla asta chiar tatalui meu si mai am si un loc de munca foarte solicitant si copil la scoala si toata lumea trage de mine, imi cer scuze daca vam deranjat cu vorbele mele dar daca puteti sami spuneti ceva clar dupa ce am scris acum va multumesc mult.
25 RaulDuke
25 RaulDuke [7763c]
13-06-2011, 13:09

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu ai pentru ce sa iti ceri scuze, caci asta e rostul forumului.
in schimb, din pacate, informatiile pe care le furnizezi sunt foarte sarace. ce e important cand ai cancer este nu doar organul si "gradul de malignitate" ci si extensia bolii, stadiul TNM, varsta, bolile asociate, starea generala etc etc etc.
daca oncoloaga ti-a zis ca nu are rost sa-i mai faca citostatice sau iradiere, trebuie sa-ti dea si o explicatie pentru asta. eu la persoana a 3-a pe internet, fara sa cunosc cazul, nu-ti pot spune mai multe. tot ce pot eu sa fac este sa-ti detaliez sau explic informatiile neclare primite de la medici sau de pe urma diverselor investigatii.
chiar si in situatia ipotetica in care cineva nu mai poate primi citostatice sau iradiere, tot poate fi justificata o internare, in anumite servicii specializate pe administrarea simptomelor. si acasa daca il tii, el tot trebuie vazut periodic de un medic, fie acasa fie la spital, printr-un ambulator.
eu zic sa respecti programarea si sa te prezinti cu el pe 20 asa cum ti-a fost recomandat si sa vezi ce se intampla de acolo inainte, ce informatii suplimentare primesti, ce intrebari pui si tu si ce va scrie pe biletul de externare de acolo.
26 tina13
26 tina13 [3c]
13-09-2011, 09:09

Membru din 07-06-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Buna ziua, am revenit in forum pt.tatal meu care este diagnosticat cu cancer la gat sau neo faringe, i sa facut un CT CRANIU NATIV CU SUBSTANTA CONTRAST NONIONICA.In raportul medical scrie: ingrosarea mucoasei sinusurilor maxilare si hipertrofia mucoasei nazale cu obstructia coanei nazale partea stanga.Usoara asimetrie cu moderata ingrosare a peretelui lateral stang la nivelul vestibulului fara a se evindentia alte prize patologice de contrast.
Mica formatiune polipoida dezvoltata de la nivelul cutiei arii epiglotice de partea stanga cu dimensiuni infracentimetrice.
Fara alte prize patologice de contrast la nivelul regiunii cervicale.Glanda tiroida cu dimensiuni si iodofilie in limite normale.Fara adenopatii patologice la nivelul latero - cervical.Fara leziuni heterodense sau prize patologice de contrast in etajul infra/supratentorial.Sistem ventricular simetric de talie normala.
CONCLUZII
Sinuzita maxilara bilateral cu ingrosare de mucoasa sinusala.Hipertrofia mucoasei nazale de partea stanga cu obstructia coanei nazale stangi.Ingrosare parietala perete lateral stang al vestibulului si mica formatiune polipoida dezvoltata la nivelul cutei arii epiglotice de partea stanga.
Mentionez faptul ca i sa facut acest ct craniu deoarece avea dureri foarte mari de cap si nu lau ajutat tramadolul si doctorita oncologa ia scris DHC de 90mg.Va rog daca puteti sa imi explicati pe intelesul meu rezultatul investigatiei, deoarece doctorita este in concediu pana saptamana viitoare si as vrea sa stiu ce are.Va multumesc mult.
27 RaulDuke
27 RaulDuke [7763c]
14-09-2011, 12:45

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

mda, deci lucrurile sunt ceva mai clare. lucrurile insa, vis-a-vis de CANCER, nu arata chiar asa rau. defapt arata chiar bine, in sensul ca nu e vizibila vreo metastaza, nu se vad nici ganglioni mariti. daca, dupa cum spui, aveti si o biopsie si chiar are cancer, el pare a fi operabil, cu sanse mari de vindecare, daca urmeaza si tratament cu raze si citostatice, cum e standard.
in orice caz, durerile lui de cap par a fi date de nimic altceva decat de o SINUZITA urata, pentru care exista solutii mai mult decat la indemana. sinuzita intai se trateaza cu medicamente, chiar cu succes. va trebui sa stie chiar si medicul de familie ce e mai indicat pentru asta. personal eu recomand antiinflamatoare nesteroidiene (orice de genul ketoprofen, ketonal, nurofen, ibuprofen, arcoxia, movalis, celebrex, etc etc etc) cu protectie gastrica, mai ales daca are sau a avut ulcer sau gastrita (dicarbocalm, ranitidina, famotidina, omez, nexium, helicid, losec etc etc), poate sa ia si DHC cat timp are dureri, sau tramadol, cu sau fara algocalmin, tot asa strict pentru dureri. de asemenea trebuie avut grija sa nu se suprainfecteze, sa nu faca brusc febra peste 38, sa nu cumva sa il prinda frigul/curentul la cap, chiar sa poarte caciula - ajuta foarte mult. astea trebuiesc rezolvate intai, imediat, inainte de a se decide ce se va face pentru boala lui canceroasa, fie ca va fi operat, va face raze, chimio, etc. oricum, si aia va trebui tratata, daca nu s-a facut nimic pana acuma, sunt multe lucruri de incercat.
multa bafta si sa ne mai scrii !
28 mosquito
28 mosquito [5c]
07-10-2011, 08:08

Membru din 07-10-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 5

Buna dimineata,

Acest diagnostic l-a primit in urma biopsiei: tumoare carcinom epiteliale nedefinita
Ati putea sa-mi spuneti ce inseamna acest diagnostic?
Ce trebuie facut?
Va multumesc.
O zi cat mai placuta va doresc.
29 RaulDuke
29 RaulDuke [7763c]
07-10-2011, 09:14

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

inseamna un cancer de nu se stie ce organ si nu se stie cat de extins.
ce trebuie facut: de aflat DIN CE LOC S-A PRELEVAT BIOPSIA.
30 mosquito
30 mosquito [5c]
07-10-2011, 09:21

Membru din 07-10-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 5

Din limba s-a prelevat, acolo aare o rana deschisa.
Aceasta forma este un cancer malign?
Va multumesc frumos.
31 RaulDuke
31 RaulDuke [7763c]
07-10-2011, 10:37

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

cancerul este malign mereu.
32 mosquito
32 mosquito [5c]
07-10-2011, 10:45

Membru din 07-10-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 5

Mai astept sfaturi.
Ce e de facut?
Va multumesc.
33 RaulDuke
33 RaulDuke [7763c]
07-10-2011, 11:07

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

pai e de vazut intai un oncolog/radioterapeut si apoi un chirurg ORL. nu ati primit nici o recomandare ? vi s-a dat rezultatul biopsiei si nici un alt act scris cu vreo recomandare ?
34 mosquito
34 mosquito [5c]
07-10-2011, 14:47

Membru din 07-10-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 5

A primit si o recomandare. Dar intai l-a trimis sa faca un CT. Acum asteptam rezultatul.
De ce credeti ca l-a trimis la CT? Sa vada cat de grav este? Daca este metastaza?
Multumesc.
35 RaulDuke
35 RaulDuke [7763c]
07-10-2011, 14:49

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

este procedura standard pentru a se vedea extensia bolii. intai extensia locala, ganglioni, daca exista sau nu metastaze. numai astfel se poate adapta un plan terapeutic, cu posibila operatie, iradiere, si/sau chimioterapie, etc...
36 mosquito
36 mosquito [5c]
07-10-2011, 14:53

Membru din 07-10-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 5

Va multumesc pentru atentia acordata si pentru seriozitatea de care dati dovada.
Va doresc un weekend cat mai placut.
Doamne ajuta.
37 RaulDuke
37 RaulDuke [7763c]
07-10-2011, 17:31

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

La fel ! Mult noroc in continuare! sper sa ne mai scrii !
38 laura03
38 laura03 [1c]
22-03-2012, 12:28

Membru din 22-03-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Buna ziua,

Mama mea in varsta de 43 de ani a fost operata in urma cu ceva timp de o tumora pe colon de 11 cm cu ocluzie intestinala. I s-a facut anus contra naturii ( in 6-7 luni am inteles ca va revenii la normal printr-o noua interventie chirurgicala).In timpul operatiei au depistat si o tumora de 2 cm la stomac, care nu s-a vazut la nici o investigatie ( nu era ceva metastazat ).I s-a pus diagnosticul de carcinom scuamos cu celule mici, non-cheratinizat ( pT4-pN0-cM0 ) cod 8073 / 3, iar pentru cea de la stomac tumora stromala gastrica( GIST ) cu celule fuziforme, cu potential malign incert.
Testele IHC : CHROMOGRANINA - negativ in celulele tumorale, SYNAPTOFIZINA - negativ in celulele tumorale, NSE - negativ in celulele tumorale, Ki 67 - 30 - 40% pozitiv in celulele tumorale.
Iar acestea cred ca sunt pentru cea de la stomac : CD 117 si CD 34 - pozitiv difuz in celulele tumorale, SMA - pozitiv focal in celulele tumorale, PDGFR - negativ in celulele tumorale, Desmina - negativ in celulele tumorale.
Are cineva idee ce inseamna asta? Sunt constienta ca este cancer dar imi poate spune cineva cat de grav este? Care sunt sansele de vindecare?Va trebuii sa inceapa citostaticele in curand imi este foarte teama...mai ales ca este extrem de slaba.Va rog din suflet sa-mi raspundeti, sunt disperata.

Va multumesc
39 RaulDuke
39 RaulDuke [7763c]
24-03-2012, 11:05

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

sansele sunt foarte bune! cancerul de colon are un stadiu mai avansat... sincer eu vad, din descriere, mai degraba un T3 decat un T4, dar nu pot sa stiu mai bine decat anatomopatologii care au pus diagnosticul. conform protocolului, pentru asta, trebuie facuta chimioterapie "ADJUVANTA", care sa scada sansele de recidiva la un minim, va face probabil 6-8 serii de citostatice, daca le suporta bine, iar apoi va face reevaluari periodice, cu o sansa foarte mare de vindecare.

pentru GIST-ul descoperit la stomac, nu cred ca se impune nici un tratament, conform standardelor momentane, ci numai urmarire, intrucat insusi potentialul lui malign este "indoielnic", pe microscopie.
40 clo70
40 clo70 [1c]
01-04-2012, 17:51

Membru din 01-04-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 1

tatal meu in varsta de 72 ani a fost operat de tumora vezicala(G1-G2 in urma ex.anatomopatologic)
a inceput instilatiile cu epirubicin, se simte foarte rau, este normal, ce sanse are
Răspunde la topic
41 comentarii 1 23 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp