Tumoare la colon

Secțiunea: Cancerul de colon
2 comentarii 1
1 Mircea Cristian
30-01-2013, 21:00

Membru din 30-01-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 0

Buna ziua.Am 57 ani.Pe 5 nov. 2012 am fost operat, citez din bilet iesire Fundeni, ` neoplasm de colon ascendent 2012(ITA LL)cu invazie parietala, pachetul vascular gonodal drept, cornul vezicii urinare, grasimea prerenala dreapta, colon sigmoid.A aparut postoperator fistula de colo-colo anastomoza`.Dupa doua zile, au fost taiate fire, pentru a se crea o suprafata, o plaga deschisa, prin care sa iasa infectia(cu care am venit de la interventie chirurgicala facuta in alt spital si in care am fost deschis, fara a se scoata tumoarea).Concluzie biopsie: `Adenocarcinom cecal moderat diferentiat G2, pT3, pNo, pMx `.Rezultat de la `Victor Babes`: `Ck7` negativ;`Ck20`pozitiv in tumora, zonal;`CDX2` pozitiv in tumora, zonal;`Ki67`=80%;`MUC2` pozitiv, zonal, in tumora;`CerbB2` engativ;`EGFR` negativ in tumora, negativ in vase;Concluzie`V.Babes`:Tabloul histopatologic si imunohistochimic sustin diagnosticul de adenocarcinom colonic bine-moderat diferentiat, tubulo-papilar, exulcerat, cu reactie HER2 si EGFR negativa in proliferarea tumorala si index mitotic inalt(Ki67=80%).Nu s-a raspuns la testul K-RAS.
Am scris asa de mult ca sa aveti imaginea completa.
Am iesit din spital cu 66 kg, acum am 73 Kg, am pofta de mincare, tonusul este OK, la plaga deschisa se schimba zilnic pansamentele cu betadina+antibiotic lichid si incepe usor, pe zi ce trece, sa se micsoreze.Oncologul recomanda inceperea tratamentului dupa inchiderea completa a plagii.Teoretic stiam ca se incepe la 4-6 saptamini!
Am doua intrebari:
1.Ce inseamna toate aceste coduri?Vreau sa stiu adevarul!
2.Cu ce ajuta testele de la `Victor Babes` si K-RAS?
3.Ce tratament oncologic credeti ca mi s-ar potrivi?
Va multumesc anticipat!
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
30-01-2013, 21:00

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

1. TOATE ? adica vrei un mic curs de medicina/oncolgoie/histopatologie/imunohistochimie ? :D ma tem ca nu e foarte fezabil. totusi cel mai important pentru tine si cam pentru oricine este pT3 care inseamna ca tumora scoasa era destul de mare, dar ca totusi nu invada direct alte organe vecine; pN0 este foarte bine, caci inseamna ca nu au fost ganglioni invadati. M-ul trebuie lamurit, pentru ca Mx inseamna ca nu se stie daca exista sau nu metastaze, iar pentru asta ti-ar trebui un CT de torace si abdomen, sa zicem.

2. testele de la victor babes ajuta la precizarea diagnosticului; K-RAS este o analiza care poate prezice raspunsul la un anume tratament, de exemplu cu un medicament numit ERBITUX, dar care se foloseste numai in situatia in care, sa zicem, exista metastaze, lucru care la tine nu pare si sper sa nu fie valabil. nu stiu ce inseamna ca "nu s-a raspuns la testul K-RAS".

3. cel mai probabil o schema care sa includa fluoropirimidine (5-fluorouracil sau Xeloda) + eventual oxaliplatin; asta daca nu exista contraindicatii, desigur.
Răspunde la topic
2 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp