tratament pentru carcinom ductal invaziv

Secțiunea: Cancerul de san (mamar)
4 comentarii 1
1 sophie
1 sophie [1c]
08-11-2014, 23:49

Membru din 07-11-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Buna seara,
Am 47 de ani si sunt operata de carcinom ductal invaziv san drept (excizie sectoriala si 2 ganglioni santinela axilari identificati prin limfoscintigrafie) in luna iulie 2014.
Rezultat anatomopatologic: Carcinom mamar ductal invaziv de tip NOS, moderat diferentiat (G2) (7/9), focar unic cu dimensiuni de 0.8/0.6 cm, cu margini tumorale de tip infiltrativ, dezvoltat pe fondul unei leziuni de tip carcinom ductal in situ , absenta embolilor tumorali intravasculari pe fragmentele examinate. tesut mamar de fond cu leziuni de mastopatie fibrochistica.stadializare pT1bN0(sn). Cod OMS 8500/3.Margini de rezectie libere, la distanta de proliferarea tumorala.Ganglioni santinela 1+2 : Limfoganglioni cu modificari reactive
rezultat imunohistochimic: ER pozitiv 60%, PGR pozitiv 5%, CerbB2 fara reactie membranara semnificativa(-). Caderina E pozitiv in tumora, Ki 67 pozitiv 25%.
Tratamentul recomandat (si pe care il urmez) consta in 33 sedinte de radioterapie si hormonal (Zoladex 10.8 o data la 3 luni si letrozol).
Va rog din suflet sa-mi raspundeti la urmatoarele intrebari:
1- era necesar sa fac chimioterapie?
2- tratamentul hormonal este cel indicat in cazul meu tinand cont ca nu eram la menopauza
3- in aceste conditii pot spera sa nu recidiveze?
multumesc
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
09-11-2014, 13:32

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (sophie, 08-11-2014, 23:49:36):


1 - nu neaparat. chimioterapia putea sa fie luata in considerare si era o optiune de discutat cu medicul, dar nu are o recomandare obligatorie standard aici. s-ar fi indicat sa faci ceea ce se cheama OncotypeDx, dar din pacate in romania nu se deconteaza, deci ar fi trebuit sa platesti de ordinul catorva mii de euro pentru el, cu o sansa oarecare ca nici acesta sa nu fie concludent despre daca e nevoie sau nu sa faci chimioterapie.

2 - nu. tratamentul standard inainte de menopauza este TAMOXIFEN 5 ani (dupa care de discutat cu medicul continuare pana la 10 ani), tratament insotit de ablatia ovariana (deci fie zoladex fie indepartarea chirurgicala a ovarelor). varianta aceasta cu letrozol (si altele asemanatoare) asociata cu zoladex NU este standard, desi este in studii si este rezonabila in acest moment. rolul "supresiei" sau "ablatiei" ovariene la femeile in premenopauza, ca tine, care s-au operat cu succes, este inca necunoscut.

3 - absolut! defapt ai sanse de departe majoritate ca aceasta boala sa nu mai apara, probabil chiar in jur de 90%.
3 sophie
3 sophie [1c]
09-11-2014, 14:29

Membru din 07-11-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Multumesc pentru raspunsul promt. Sunt intr-o mare dilema in privinta letrozolului deoarece in urma citirii prospectului am intrebat dr oncolog la care sunt in evidenta si nu este de acord sa-l schimbe cu altceva. Crede-ti ca poate fi daunator in cazul meu?
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
09-11-2014, 18:40

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (sophie, Azi, ora 14:29:34):


orice medicament are efecte advere, din pacate. totusi nu cred ca o sa-ti faca rau tie, in special, sau ca e mai riscant decat la alte persoane.
Răspunde la topic
4 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp