tratament pentru cancerul de prostata

Secțiunea: Cancerul de prostata
36 comentarii 1 2
21 qwerty77
21 qwerty77 [18c]
02-10-2012, 12:24

Membru din 06-09-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 18

In final concluzia este ca nu trebuie intervenit chirurgical ( dpdv ortoped ) si nici radioterapie ( oncolog ) atata timp cat el ia tramadol la 12 ore si raspunde la tratament.
Revenind la zometa ( sau denosumab ) : am citit si pe prospectele lor si in concluziile studiilor clinice si, la ambele, dupa 17 luni(zometa) si 21 luni(denosumab) in medie, se ajunge la SRE ( skeletal related event ). Avand in vedere ca tatal meu face zometa de 18 luni si, se pare, la 17 luni a aparut primul SRE ( culmea, exact ca in studiul clinic ! ), intrebarea este ( pentru ca nu am gasit scris pe nicaieri ) : se continua cu zometa/denosumab, chiar daca a aparut acest SRE ? si chiar daca se presupune ca ar putea fi chiar de la zometa acest SRE ( ca efect secundar ) ?
Multumesc
22 stevens
22 stevens [301c]
02-10-2012, 14:04

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 301

Qwerty, in primul rand trebuie sa incepi sa iti tratezi tatal de cancer de prostata si metastaze osoase ! Daca doresti iti fac legatura cu cineva care face asta cu mijloace adecvate si in mod eficient ! Apoi poti sa-ti tratezi tatal si cu produse pt osteoporoza cum e zometa sau altele de genul asta !
De asemenea cred ca esti intr-o mare eroare cu acei timpi (de 17 sau 21 de luni) in care se manifesta nu stiu ce efect secundar al nu stiu carui medicament ! Acei timpi reprezinta perioada (masurata stiintific) in care cancerul ajunge sa manance vizibil din oase, in cazul metastazelor osoase ! Parintii vostri sunt tratati doar cu mijloace indirecte (hormonale, intaritoare de oase..) iar in timpul asta cancerul avanseaza incet dar sigur !

Wake-up friends !
23 qwerty77
23 qwerty77 [18c]
02-10-2012, 14:10

Membru din 06-09-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 18

Stevens, este binevenit orice ajutor ! Eu incerc sa fac tot ce se poate, insa pana acum, daca ai citit istoricul, cam asta a fost totul. Acum suntem in faza CRPC ( castration resistent prostate cancer ) si se pare ca urmeaza chimioterapia. Te rog spune ce idei ai. Merci
24 RaulDuke
24 RaulDuke [7763c]
02-10-2012, 14:17

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

si spune-ne si cat costa!
25 qwerty77
25 qwerty77 [18c]
02-10-2012, 16:32

Membru din 06-09-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 18

Raul, ce parere ai de zometa/denosumab ? se continua sau nu ? Merci
26 RaulDuke
26 RaulDuke [7763c]
02-10-2012, 16:46

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

citez: "Avand in vedere ca tatal meu face zometa de 18 luni si, se pare, la 17 luni a aparut primul SRE ( culmea, exact ca in studiul clinic ! ), intrebarea este ( pentru ca nu am gasit scris pe nicaieri ) : se continua cu zometa/denosumab, chiar daca a aparut acest SRE ? si chiar daca se presupune ca ar putea fi chiar de la zometa acest SRE ( ca efect secundar ) ? "

motivul pentru care nu ai gasit raspuns la aceasta intrebare este ca acest raspuns NU EXISTA. cel putin nu atat cat tine medicina bazata pe dovezi. nu exista un studiu care sa zica ce e mai bine de facut in aceasta situatie, daca e mai bine sa fie oprit sau sa fie continuat bifosfonatul, sau sa fie schimbat cu bifosfonat, etc. desigur ca daca exista o suspiciune adevarata ca respectiva fractura e data de bifosfonat, acesta trebuie intrerupt (in cazul de fata ma indoiesc ca asa este); de asemenea, "la logica" ar fi ca tratamentul sa fie schimbat din zometa in denosumab, dar nu exista niciun studiu care sa sustina aceasta practica propriuzis, iar in practica si in viata reala, nu cred ca veti putea sa faceti aceasta schimbare, cel putin economic vorbind.

ce as face eu in momentul de fata: as cere sa-mi detaliati putin cum si de cand evolueaza durerile; daca durerile sunt IN PROGRESIE si nu sunt controlate cu tratament, eu as recomanda iradiere; de la radioterapeut, trebuia cel putin sa cereti o motivatie despre "de ce nu trebuie iradiat". poate aceasta motivatie rezida in rezultatul CT-ului pe care inca nu mi l-ai scris. al doilea lucru: cum evolueaza PSA-ul ? a trecut o luna de la ultima dozare, tratamentul hormonal a fost schimbat acum aproape 4 luni, deci cred ca poate fi redozat.

din acest punct incolo (defapt de dinainte cu mai multa vreme), singurul lucru important este CUM SE SIMTE, restul analizelor si investigatiilor folosind doar in judecata detaliata pentru luarea deciziilor "la limita" de medicul vostru. in rest nu cred ca trebuie sa-ti bati capul cu ele, pentru ca nu iesi la nicio socoteala.
27 stevens
27 stevens [301c]
02-10-2012, 21:08

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 301

Qwerty ideile sunt cele care s-au mai discutat aici pe forum, `high ph therapy ` - care e mai indicata la metastaze osoase, si terapia cu bicarbonat !

Prima e mai eficienta dar si costa ceva ( pana la 1000 de USD..cred) iar a doua e ieftina dar mai dificil de dat, avand in vedere ca in spital probabil medicii vor refuza implantarea unui cateter si/sau admnistrarea de perfuzii ! Practic este posibil de administrat acasa cu suportul unui medic sau asistente de incredere !

Se vede imediat diferenta de abordare a problemelor numai in functie gen ! :)
Iti trimit si un mesaj privat !

Multa sanatate tatalui !
28 qwerty77
28 qwerty77 [18c]
04-10-2012, 16:19

Membru din 06-09-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 18

Stevens, n-am mai citit despre high ph therapy, dar am facut-o astazi; nu am gasit ceva cu adevarat convingator; iata ce spune FDA : "Newer reports have suggested that it can take weeks or even months for cesium to cause some of the more severe heart problems. A 2009 report described a woman who had been taking 3 grams of cesium each day for a few months. Even though she also took electrolytes and potassium, she started losing consciousness due to interruptions in heart rhythm. Medical treatment included electrical shocks to the heart and extra potassium, but even after 6 days without cesium her potassium level remained low. With a half-life over 6 weeks (meaning that it takes more than 42 days for the body to get rid of half a dose), cesium stays in the body a long time.
Consuming large amounts of cesium, or taking cesium over several weeks or months, can result in nausea, diarrhea, disturbed heart rhythm, loss of consciousness, or even death." Mai caut, poate gasesc ceva pozitiv
29 stevens
29 stevens [301c]
04-10-2012, 22:43

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 301

Daca ai gasit numai atat e foarte ok ! In mod sigur daca erau morti si raniti in urma tratamentului FDA nu ratau ocazia de a le scoate in evidenta ! Este vorba despre faptul ca acest tratament elimina potasiul din organism si se ia intotdeauna cu un supliment de potasiu ! Probabil d-na a uitat sa ia suplimentul potasic si de aceea a avut acele aritmii ! Sunt probleme de bucatarie interna cunoscute de consultantii in ph therapy, acesta a fost o scapare a cuiva in mod sigur !

Am trimis un mesaj, poate imi confirmi primirea lui !
Numai bine tatalui !
30 RaulDuke
30 RaulDuke [7763c]
05-10-2012, 11:08

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

si de unde stii cat potasiu trebuie sa iei in loc ? cine verifica asta si cum ? si cine e responsabil pentru pacientii care iau medicamente sau substante cu potential daunator fara supraveghere ?
31 qwerty77
31 qwerty77 [18c]
05-10-2012, 13:18

Membru din 06-09-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 18

stevens, am primit mesajul, am citit si cautat despre metoda respectiva dar sincer nu am incredere; pare logic intr-adevar dar necontrolabil, nu ai cum sa gestionezi in timp real efectele neprevazute
32 RaulDuke
32 RaulDuke [7763c]
05-10-2012, 16:37

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

chiar daca pare logic, defapt nu este deloc. pH-ul organismului defapt nu poate fi modificat.
33 qwerty77
33 qwerty77 [18c]
05-10-2012, 16:43

Membru din 06-09-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 18

Cred ca poate fi modificat, dar incontrolabil si limitat temporal si cu side effects imprevizibile
34 RaulDuke
34 RaulDuke [7763c]
05-10-2012, 18:38

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu poate fi modificat de o maniera compatibila cu viata.
35 stevens
35 stevens [301c]
05-10-2012, 19:42

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 301

Discutia a mai avut loc si nu-si prea are rostul ! Am inteles ca se poate modifica ph-ul general numai daca se face in spital, altfel nu ! :))

Oricum chiar daca se poate face numai local si limitat in timp, important este ca sangele transporta aceste substante si in tumora iar aceasta pur si simplu nu se poate adapta sub nici o forma la acestesubstante, si in scurt timp este pur si simplu OTRAVITA, in timp ce tesuturile si organele nu sufera deloc ! Poate ca multora nu le vine sa creada dar acesta este chiar `sfantul graal` al oncologiei, `piatra filosofala` cautata de multa vreme !
Mai ramane sa fie si vazuta de fiecare in parte dintre cei implicati sau interesati ! Parerea mea !

Raul nu-ti mai bate capul cu `posibile efecte daunatoare ale unor substante`, vezi mai bine ce poti face, in special pt copiii care mor in dureri, intoxicati si fara par in cap ! Din cauza tratamentelor voastre !
36 RaulDuke
36 RaulDuke [7763c]
05-10-2012, 22:27

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

parerea ta e ingusta si scurta, deci cu o acoperire foarte mica. nici bicarbonatul nici cesium sau rubidium nu au nicio specificitate fata de celulele canceroase, oricum le-ai administra. iar pH-ul este neutralizat instantaneu oriunde in mediul intern.

personal nu ma ocup de copii si nu m-am ocupat niciodata. in schimb am foarte multe persoane care, fata in fata cu moartea, dupa anumite perioade variabile ca durata, in care varsau, se simteau rau, isi pierdeau parul, etc, acum sunt bine mersi, vindecate. asta doar in plus fata de cei carora, tot fata in fata cu moartea iminenta, le-a fost prelungita viata cu luni si ani de zile. eu personal am cazuri de acest gen iar institutii foarte mari au si asemenea date centralizate si chiar studii publicate, in care este aratat simplu si aritmetic castigarea a foarte multi ani de viata, inclusiv vindecarea, pentru mii, zeci si sute de mii si milioane de oameni de pe planeta, la ora asta, prin metodele oncologiei actuale.

tampeniile pe care le insirui tu, si de care ai invatat de cand o arzi nefiresc si neproductiv pe aici pe forum, nu de mai de demult, sunt ca si notiunile pe care le amintesti, graalul si piatra filozofala: niste minciuni, visuri, sau cel mult sperante desarte.

intre timp nu ai raspuns nici la cea mai elementara problema legata de siguranta porcariilor tale: ce faci cu riscul de tulburari electrolitice si mai ales potasiu legate de consumul acestor idiotenii ? sau propui sa moara toata lumea care foloseste asta de la aritmii cardiace, ca dupa aia sa poti zice "da, dar i-am vindecat de cancer", ca un imbecil ?
Răspunde la topic
36 comentarii 1 2
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp