tm rectosigmoidiana - ajutati-ma sa gasesc Imunomod

Secțiunea: Chimioterapie
51 comentarii 12 3 INAINTE ›
1 abcd
1 abcd [2c]
07-05-2012, 23:03

Membru din 07-05-2012

Subiecte: 9

Comentarii: 2

sotul meu sufera de boala asta cumplita.am auzit de medicamenu IMUNOMOD care face minuni.va rog din inima,daca stiti de unde sa-l procur,ajutati-ma.va multumesc.
2 DanV
2 DanV [7c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 7

Sunati la redactia rev. Formula AS si intrebati : medicamentul este inventia unei doctorite pensionare din Craiova. Posibil sa fi plecat in Italia la fiica-sa. Formula AS a publicat cel putin 2 articole despre ea.
Este posibil sa va dau citeva informatii folositoare daca imi spuneti despre ce este vorba-------------
3 dr_mitulescu
3 dr_mitulescu [11c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 11

Tumora recto-sigmoidiana, mai ales daca cancerul a fost verificat printr-o biopsie, nu are decat un tratament rational: interventia chirurgicala prin care tumora impreuna cu un segment de colon si limfoganglionii adiacenti va fi extirpata, urmand dupa operatie sa faca tratament citostatic (perfuzii cu medicamente care omoara celulele canceroase care eventual au scapat actului operator.
In general la aceasta localizare a tumorii nu este nevoie de anus cotra-naturii definitiv, iar rezultatele sunt destul de bune, existand si sansa importanta a vindecarii.
Orice alt tratament nu va face altceva decat sa condamne pacientul la moarte.
4 maricelabira
4 maricelabira [1c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 1

domule dr. mitulescu,
tatal meu are 55 de ani si a fost diagnosticat cu acest tip de tumora, recto-sigmoidiana, la inceputul acestui an. am fost anuntati ca are aceasta boala de 10 ani si din cate am aflat de la doctorul care l-a tratat este in stadiul 4 al bolii. a fost operat si acum are anus contra naturii, dar am fost anuntati de doctorul care l-a operat ca nu a putut scoate toata tumora. a facut citostatice si acum face radiatii. are momente cand se simte bine dar si momente in care se simte foarte rau. doctorii ne-au zis ca ma are cateva saptamani sau luni sau ani. doresc de la dumneavoastra un raspuns cat mai realist in privinta posibilitatilor de viata a tatalui meu, sau de ce ar depinde prelugirea acesteia. va multumesc.
5 alina.camarasan
02-07-2011, 15:27

Membru din 02-07-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Buna ziua domnule Doctor.
Ce parere aveti despre tratamentul cu Oncozul. Am inteles ca are rezultate uimitoare atat in monoterapie cat si in paralel cu terapia clasica (radio-, chimioterapie). Cunosc persoane la care rezultatele au foarte bune.
6 RaulDuke
6 RaulDuke [7763c]
04-07-2011, 18:21

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

oncozul este o nenorocire cu eficienta comparabila cu apa plata cu lamaie in tratamentul cancerului, care oricat ar fi de ieftina, tot este infinit mai scumpa fata de cat merita! nu are nici un efect, asta e sigur. ce NU e sigur este daca si cat de toxica este aceasta substanta. deci cine decide sa o foloseasca, o face pe propria lui piele, riscand sa-si scurteze viata si sa-si complice situatia, fara a spera la vreun beneficiu.
succes!
7 domysan
7 domysan [29c]
11-07-2011, 20:56

Membru din 11-07-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 29

Serios RaulDuke,
Spune-le aceasta bietilor bolnavi care au folosit Oncozul si datorita lui sunt in viata.
La tine totul e o prostie.
Citeste RaulDuke:
Pacientul G.A. în vârstă de 60 de ani, diagnosticat cu cancer la baza limbii în faza a 4-a a fost tratat cu citostatice timp de 3 ani şi ajunsese să nu îl mai înţelegi ce vorbeşte.Acum 4 luni am auzit de preparatul Escoazul.Am început tratamentul în paralel cu citostaticile.Pe parcursul tratamentului cu Escoazul s-a constatat o îmbunătăţire a stării de sănătate.Bolnavul se simte mai revigorat, nu mai expectorează o flegmă urâtă ce-o avea înainte şi vorbeşte foarte clar.Munceşte toată ziua în grădină şi se simte foarte în putere.Deoarece a început tratamentul numai de 4 luni, tumoara nu a înregistrat o remisie, dar a stagnat.Se pare că tratamentul cu Escoazul i-a dat poftă de viaţă şi a stopat evoluţia cancerului.Mulţumim.

Pacienta B. S. in varsta de 5 ani diagnosticata cu tumora cerebrala - ependimom anaplazic de fosa posterioara, a fost chimiotratata timp de 6 luni si radiotratata - 35 de sedinte, si in paralel a fost tratata cu preparatul Escoazul din data de 29.10.2010. Pe parcursul tratamentului cu Escoazul pacienta a constatat o imbunatatire a starii de sanatate caracterizata prin cresterea apetitului, a suportat foarte usor chimioterapia si radioterapia, fara senzatii de greata sau varsaturi, fara dureri. Nu a fost inregistrata o remisie a tumorii, dar tumora a stagnat in crestere dupa o perioada de 60 zile, constatata prin examenul RMN din data de 20.12.2010. Starea de sanatate a pacientei in momentul de fata este stabila, din punct de vedere clinic inregistrandu-se progrese mari fata de starea anterioara.

Pacienta C.C. in varsta de 40 ani diagnosticata cu cancer de san cu metastaze pulmonare a fost chimiotratata timp de 180 zile, si in paralel a fost tratata cu preparatul Escoazul din data de 15.02.2011. Pe parcursul tratamentului cu Escoazul pacienta a constatat o imbunatatire a starii de sanatate caracterizata prin: stare fizica buna, somn linistit, pofta de mancare si reactii la tratamentul chimio substantial diminuate.

si o sa mai fie si altele, pana la 200 si ceva de pacienti mai sunt. Ca sa nu cumva sa spui ca nu sunt concepute dupa placul tau, vreau sa iti zic ca acestea au fost scrise de mana bolnavilor.

Esti sigur tu ca nu are efect. Pe ce esti sigur? Habar nu ai despre ce se vorbeste si iti dai cu parerea sa te bagi in seama. Ciudat ca din cati pacienti au folosit Oncozul toti si-au prelungit vizibil viata, in timp ce altii numai cu chimio si radio au murit pe capete. Deschide-ti ochi. Poti fi sigur insa ca noi nu suntem ca cei care umfla buzunarele unor medici ca sa le promoveze medicamentul. Noi mergem pe DOVEZI. Vrei dovezi? O sa le vezi ;)
8 RaulDuke
8 RaulDuke [7763c]
14-07-2011, 21:58

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

tu nu observi asa, la mintea cocosului cumva, ca TOATE, dar TOATE cazurile listate de tine sunt de escozul IN PARALEL cu tratament standard oncologic ??? asta nu-t ispune nimic ? dovada ar fi fost daca aveai cazuri identice tratate in acelasi timp DOAR cu tratament standard oncologic, eventual si aceleasi tipuri de boli tratate DOAR cu escozul, asta pentru tine s-ar numi STUDIU DE FAZA III cu TREI BRATE, si apoi analizate statistic rezultatele, dupa mai multi ani.
9 domysan
9 domysan [29c]
14-07-2011, 22:19

Membru din 11-07-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 29

Suna-i pe bolnavii aia sa iti spuna ei cu ce le-a fost de folos chimioterapia.
10 RaulDuke
10 RaulDuke [7763c]
14-07-2011, 22:23

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

asa, si cum isi dau ei seama ce si cat le-a fost mai de folos ? :D nu vezi ca insisti in derizoriu, esti penibil de multa vreme! cum anume ? cumva SIMT ei ca oncozulul le-a "atacat" cancerul, pe cand citostaticele nu le-au facut nimic ? :D bah, esti incredibil !
11 aralex
11 aralex [70c]
15-07-2011, 10:39

Membru din 26-09-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 70

pentru binele pacientilor si a-i apropiatilor acestora, va rog mult sa incetati a mai intra in conflict.

in acest ritm se vor inchide toate topicurile si e pacat pentru ca suntem foarte multi cei care gasim aici resurse pentru a face fata acestei boli cumplite
12 radicus
12 radicus [411c]
15-07-2011, 14:16

Membru din 11-05-2011

Subiecte: 3

Comentarii: 411

Are dreptate aralex. Azi deja a fost inchis un topic din sectiunea "tumori benigne si cancer" din pricina certurilor. Acel topic nu va mai fi citit de nimeni pentru ca nu mai are sanse sa ajunga in capul listei din lipsa posibilitatii utilizatorilor de a raspunde. Tot ce s-a zis acolo, cu bune cu rele, a fost degeaba :|
Poate reusesc sa induplec admin-ul sa redeschida topicul acela, dar nici nu voi incerca acest lucru pana nu se stinge acest conflict.
13 RaulDuke
13 RaulDuke [7763c]
16-07-2011, 10:16

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

era totusi un topic stupid cu un nume stupid, ca si cel cu "cancerul in toate stadiile poate fi invins", probabail deschis de aceeasi persoana cu morala indoielnica si cu interese josnice. meritau sa fie inchise ! eh, macar ne-am mai descretit si noi fruntile putin, printre atatea discutii extrem de serioase pe acest forum :D totul e bine cand se termina cu bine ! :))
14 domysan
14 domysan [29c]
16-07-2011, 23:56

Membru din 11-07-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 29

raulDuke. "cancerul in toate stadiile poate fi invins" nu ne apartine. In ceea ce priveste morala indoielnica si interesele josnice sunt fabulatii ale tale. In ceea ce priveste subiectul acestui topic o sa raspund la afirmatia: "TOATE cazurile listate de tine sunt de escozul IN PARALEL cu tratament standard oncologic" Sa stii ca ai dreptate, aceasta spune multe... daca citesti cu atentie medicatia paralela cu Escozul/Oncozul a schimbat viata pacientilor. Nu au trecut prin chinurile groaznice care le provoaca chimioterapia sau radioterapia, tocmai datorita acestui tratament. Poti fi sigur si de faptul ca acesta a influentat si capacitatea organismului de a se recupera precum si influenta acestuia direct asupra tesutului tumoral. Este adevarat insa ca despre veninul de scorpion sunt foarte putine studii, cu mult mai putine decat la Ukrain. Este posibila folosirea lui sub forma de preparat traditional, la fel cum a fost folosit in Cuba, Asia, Mexic, etc. Daca tot discutam despre aceasta latura a medicinii as dori sa iti cunosc totusi parerea despre Tian Xian Liquid.
15 domysan
15 domysan [29c]
17-07-2011, 00:00

Membru din 11-07-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 29

Radicus? Poti sa imi transmiti totusi opinia ta despre Ukrain, Oncozul si Kanglaite? Daca vrei aici daca nu in privat.
16 radicus
16 radicus [411c]
17-07-2011, 01:59

Membru din 11-05-2011

Subiecte: 3

Comentarii: 411

Despre ukrain parerea mea este ca nu exista studii obiective care sa dovedeasca eficienta pentru tratarea cancerului. Deci...
Oncozul este o forma foarte bruta de "antineoplazic", daca pot sa-i spun asa. Din venin si alte substante din natura se pot obtine diferite medicamente. Insa prin izolarea unor enzime, sintetizarea si testarea lor prin procese foarte meticuloase si scumpe, altfel ar fi o forma foarte bruta de medicatie. Daca oncozul este atat de eficient -cum se sustine - in forma bruta (ca sa nu zic primitiva, nu au cubanezii multe posibilitati) iti dai seama ce eficient ar fi in forma finisata cu ajutorul tehnicilor si al tehnologiilor de ultima ora? Ar putea vindeca o gramada de cancere. Compania care ar produce asa ceva ar putea impune monopol pe piata medicamentelor oncologice. Crezi ca firme de genul Genetech, Amgen, La Roche, etc, firme care investesc in fiecare an sute de milioane de euro in cercetare (cumulat se ajunge si la zeci de miliarde) si care ar manca...orice doar sa isi distruga competitia, nu au testat deja veninul de scorpion sa vada daca exista in el substante antineoplazice? Trebuie sa fim realisti, companiile farmaceutice "miros" potentialul unei substante de la mii de kilometri si au spioni mai ceva ca Securitatea de pe vremea lui Ceasca. Dar ei nu pot sa puna pe piata un "medicament minune" fara a se dovedi ca este "medicament minune" pentru ca ar insemna falimentul in decurs de cateva saptamani intr-o piata incredibil de dinamica cum este cea farmacutica. Parerea mea despre oncozul: POATE ca are ceva efecte antineoplazice, poate nu. Dar acele efecte, daca le are, sunt net inferioare medicatiilor oncologice existente pe piata. Altfel companiile farmaceutice occidentale deja ar fi scos pe piata un medicament similar la un pret mare.
De kanglaite n-am mai auzit pana acum. Dar citind un studiu (cauta pe google "kanglaite study", este al 2-lea din lista) din China "de faza a III-a" realizat pe 72 de pacienti, la o singura clinica, desfasurat intr-un singur an, m-am si oprit din documentat despre medicament. Faza a III-a necesita:
- cel putin 300-400 pacienti, ideal ar fi 1000-2000;
- trebuie realizata la mai multe centre oncologice independente pentru a nu exista alterari in prelucrarea rezultatelor;
- perioada trebuie sa fie de cel putin 3 ani (uneori se depaseste bine de tot 7-8 ani), altfel nu s-ar vedea rezultatele;
Si astea 3 obiectii sunt doar la o citire printre randuri a abstractului.

nota: Ce am invatat in decursul timpului este sa nu iau direct de bune studiile si medicamentele realizate in fosta URSS si China. Cercetarea in fosta URSS e la pamant si cercetatorii care n-au apucat sa fuga in occident ar vinde si tencuiala de pe pereti pe post de medicament miracol doar sa aiba bani pentru inca o zi sau sa iasa in evidenta pentru a putea pleca in strainatate. In China situatia este asemanatoare in legatura cu iesirea in evidenta. Ar face orice sa poata intra in competitie cu marile companii farmaceutice occidentale. Din pacate, pana acum doar pe piata suplimentelor nutritive pot concura, de genul lecitina. Rusia nici atat. De altfel, cercetatorii rusi si chinezi care muncesc in cercetarea oncologica la centrele din Occident sunt foarte apreciati si au un aport foarte important la fiecare descoperire.
Ukrain este originar din Ucraina, nu? Deci pentru mine este clar...
17 RaulDuke
17 RaulDuke [7763c]
17-07-2011, 11:31

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

iti zic io, domysan, daca nu un premiu valoros, cel putin 2-3 berici tot ii datorezi lui radicus. omul iti tine cursuri adevarate si tie si oricui se nimereste sa mai citeasca. nu imi pasa ce defavor enorm face tuturor sarlatanilor de duzina care vand ceaiuri "anticancer" in dughene imputite la colt de strada, face un urias serviciu tuturor oamenilor care vor sa se informeze rapid si la obiect despre ce e eficient si ce nu, macar intre strategiile de tratament in cancer. diferenta principala intre mine si radicus este ca, pur si simplu, radicus e bun la suflet, impaciuitor si rabdator, iar eu sunt FIX CONTRARUL, mai ales fata de bagatori in seama care nu se pricep la nimic dar tin ei sa-si dea cu parerea, asa ca tine.
revenind la tampeniile tale, citez: "daca citesti cu atentie medicatia paralela cu Escozul/Oncozul a schimbat viata pacientilor. Nu au trecut prin chinurile groaznice care le provoaca chimioterapia sau radioterapia, tocmai datorita acestui tratament. Poti fi sigur si de faptul ca acesta a influentat si capacitatea organismului de a se recupera precum si influenta acestuia direct asupra tesutului tumoral".
ei bine NU SUNT SIGUR si nu poate fi nimeni sigur, nici mentorul tau radicus, care e inca o persoana de pe acest forum care are habar despre ce e vorba pe aici. nici tu nu poti fii sigur, doar VREI SA CREZI ASTA, ca orice amarat care incearca sa ii convinga pe altii intai de minciunile pe care le propovaduieste el, tipic! trebuie sa-ti fie clar ca, dpdv stiintific, NU AI NICI O DOVADA si nu exista nici o dovada pentru ceea ce sustii, chiar daca tu simti in urina ca asa e :D
de asemenea, inceteaza sa ma mai freci la cap despre tot felul de supe de patrunjel cu potential anticancerigen, nu ma intereseaza astea, nu sunt farmacist, nici cercetator. eu doar folosesc ce e in standardele mondiale curente.
pentru mai multe informatii despre ce sunt alea DOVEZI in lumea stiintifica, inclusiv medicala, te voi referi in continuare lui radicus! eu ma multumesc cu a-ti da peste bot! :))
18 domysan
18 domysan [29c]
17-07-2011, 11:57

Membru din 11-07-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 29

Radicus, am inteles care este opinia ta despre Ukrain si o respect, cu toate ca in practica exista mult mai multe dovezi. In ceee ce priveste "forma bruta" a Oncozulului pot sa iti spun urmatoarele:
1. Nu am spus niciodata ca Oncozul este un medicament ci un tratament traditional, alternativ.
Nu ai inteles faptul ca nu dorim sa izolam nimic, nu dorim sa trecem o substanta naturala prin procesul de sinteza. Ai dreptate, marile companii farmaceutice fac asta. Noi insa folosim veninul ca preparat TRADITIONAL, adica asa cum este el in natura.
2. Un exemplu este folosirea in medicina alternativa a extractului de mac iar in medicina alopata a papaverinei, codeinei sau morfinei dupa caz. Extractul de mac era un tratament alternativ al mai multor tipuri de afectiuni in timp ce prin sinteza codeinei, papaverinei si morfinei, fiecare substanta a fost folosita individual pentru o afectiune sau alta.
3. Veninul de scorpion este eficient si este cercetat de companiile farmaceutice. Sunt sute de articole despre clorotoxina de exemplu, insa la inceput cercetatorii au descoperit doar ca clorotoxina este un vehicul care transporta printr-o anumita selectie ionii radioactivi la celula maligna, ulterior cercetatorii si-au dat seama ca clorotoxina actioneaza si asupra canalelor ionice, apoi ca este antiangiogenic si alte chestii de genu. Ceea ce nu ai inteles este faptul ca noi nu promovam un medicament ci un tratament alternativ. Deci exista studii referitoare la veninul de scorpion.
Nu poti sa spui categoric ca sunt net inferioare insa nici eu nu pot sa zic sigur ca sunt superioare motiv pentru care cine doreste il foloseste in paralel. O sa observe rezultatele, iti garantez. Deci in cazul in care un pacient doreste sa foloseasca Oncozul, un medic nu il recomanda ca monoterapie ci ca un preparat alternativ.
In ceea ce priveste tratamentul cu Kanglaite ar fi multe de discutat.

Raul Duke cu tine nu am ce sa port o conversatie pentru ca habar nu ai cum se face acest lucru, insa iti amintesc de doua articole, cu siguranta stii de unde provin:

Art. 6. - Este interzis medicului, in exercitarea profesiei sale, sa impuna pacientului opiniile sale personale de orice natura ar fi acestea.
Art. 35. - Medicul trebuie sa fie model de comportament etico-profesional, contribuind la cresterea nivelului sau profesional si moral, a autoritatii si prestigiului profesiunii medicale pentru a merita stima si increderea pacientilor si a colaboratorilor.
19 RaulDuke
19 RaulDuke [7763c]
17-07-2011, 12:27

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ba da, prietene, sunt NET inferioare! posibil sa fie net inferioare si apei chioare. nu ai tu de unde sa oferi garantii, desi ti-ai dori asta. tot ce vrei este sa-ti extinzi afacerea ta in dauna buzunarului unor oameni disperati si creduli. daca ai SINCERA CONVINGERE ca ele fac binele pe care il spui, iti zic eu ce faci: LE DAI GRATIS CUI VREA SA LE INCERCE ! pe toate !
cat despre incercarile tale de a cita din diverse surse, uite replica mea: cu privire la ce opinii impun sau nu impun io pacientilor, nu ai tu de unde sa stii daca fac asta :D deci vorbesti ca sa nu taci; apoi, dandu-ti tie celor ca tine peste rat de o maniera constanta, este tocmai in spiritul acestui articol, pentru ca nimic nu ar face lumea mai buna decat ca voi sa NU existati :)) deci e si moral si constructiv sa-ti spun si tie si lumii intregi ca ESTI UN SARLATAN ! uite si ratiunea deontologica medicala:

ARTICOLUL 64
Propunerea sau aplicarea de catre medic a unei metode terapeutice insuficient probate este blamabila, se considera sarlatanism.

ARTICOLUL 65
Este interzisa acordarea de facilitati oricarei persoane care practica ilegal medicina (aceasta din urma fiind tu sau restul samanilor de duzina).

concluzie: ce ar fi deci moral ca voi sa primiti este PUSCARIE :D
20 domysan
20 domysan [29c]
17-07-2011, 12:52

Membru din 11-07-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 29

Sunt net inferioare dupa conceptia ta. Este normal sa spui ca este inferior un produs din moment ce habar nu ai cu "cu ce se mananca", la cat de informat esti nici nu ma surprinde. Posibil si cand ai auzit ca a aparut PET-ul ai spus acelas lucru. Din fericire pentru unii si din pacate pentru tine, pentru ca nu o sa vezi nici un ban de la noi, aici nu este vorba de nici o afacere, asa ca te rog sa nu iti mai fie ciuda ca nu iti dam comision ca alte firme ca sa recomanzi un produs. In ceea ce priveste gratuitatea citeste mai cu atentie: Tot din 2010 Domysan distribuie gratuit preparatul pe baza de venin de scorpion albastru denumit Oncozul. Deci informeaza-te mai intai si apoi comenteaza. In ceea ce priveste celelalte doua o sa le transmit producatorilor solicitarea ta.
Ratiunea deontologica medicala sunt cele doua articole care ti le-am adus la cunostiinta. Referitor la cele pe care le-ai postat tu se pare ca esti putin mai greu de cap avand in vedere faptul ca nu ai inteles ca nu propunem o metoda terapeutica, ci propunem una complementara (in completare) la cea existanta. In ceea ce priveste practica medicinii ar fi bine sa te informezi inainte sa vorbesti. Ceea ce facem este reglementat de legislatie. In ceea ce priveste ceea ce faci tu am observat ca iti petreci timpul mai mult pe forumuri... Discutam cand o sa iesi si tu din lumea virtuala a internetului si sa te intalnesti fata in fata cu un bolnav. Oricui ii este usor sa raspunda la mesaje. E prea dificil pentru tine sa privesti pacientul in ochi...
Răspunde la topic
51 comentarii 12 3 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp