Temodal

Secțiunea: Chimioterapie
51 comentarii 12 3 INAINTE ›
1 georgedodu
1 georgedodu [16c]
10-12-2013, 20:00

Membru din 10-12-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 16

Avem nevoie de Temodal 340 mg ptr tratament, f.prost cu banii dupa tratament radioterpie.
Multumim
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
07-02-2012, 11:57

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

totusi nu ar trebui sa fie nici o problema. la ce iti trebuie bani pentru temodal ? presupun ca esti cetatean roman, in romania si ai asigurare, deci nu te costa absolut nimic. se elibereaza o reteta care e compensata 100%, de catre medicul oncolog. temodalul este altfel extrem de scump, foarte putina lume si-ar permite sa il cumpere cu banii jos.
care e problema defapt ?
3 georgedodu
3 georgedodu [16c]
07-02-2012, 14:23

Membru din 10-12-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 16

la operatia de tumora mezencefalica nu s-a putut face biopsie si conform legilor nu poate sa fie luata in evidenta la oncologie si reteta este doar compenSata.
ptr 5 cinci zile de temodal 240mg+antivomitive la farmacia dona, suma pe care trebuie sa o mai platesc din total 4800 ron este de 1100 ron.
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
07-02-2012, 14:47

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu este chiar exact. eu zic sa mai iei o trimitere catre alt oncolog care sa-ti inteleaga povestea, sa va ia in evidenta si sa emita o reteta cu temodal, pentru ca este clar o situatie in care diagnosticul de certitudine nu se poate pune, asta nu inseamna ca nu se poate emite o reteta cu un medicament care e indicat. este absurd sa pui problema asa si dupa parerea mea poti gasi un medic care sa te ajute. nu de fiecare data se poate lua o biopsie. asta nu inseamna ca bolnavul NU are cancer. depinde de cum te intelegi cu medicul respectiv. dar sa incerci sa cumperi din banii tai temodalul, mi se pare neplauzibil. la fel de neplauzibil ca si speranta de a gasi temodal la intamplare prin anunturi pe internet. mi-e greu sa cred ca vei gasi pe la cineva, din pacate. din ce oras sunteti ?
5 georgedodu
5 georgedodu [16c]
07-02-2012, 14:47

Membru din 10-12-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 16

in august operatie reusita, in octombrie operatie de montare drenaj cranian si noiembrie operatie in care nu s-a reusit nici macar lua nici ptr biopsie nimic deoarece exista pericol de hemoragie si evident deces.dupa cateva zile s-a incercat un alt procedeu existent la noi dar acelasi raSpuns-riscul ca pacienta Sa moara pe maSa de operatie.
au urmat 2 saptamani groaznice, pronosticul fiind de 2-3 luni de viata.
am luat legatura cu multe clinici (CYBERKNIFE, ETC)si pana la sfarsit am avut zicem noi sanSa de a putea ajunge la o clinica privata pte un tratament de radioterapie de 30 unitati asociate cu temodal, timp in care starea sotiei Se imbunatatea de la zi la zi.
am plecat in carucior cu rotile, drumul l-a facut intinSa in masina mai mult cu ochii inchisi ca sa nu i Se faca rau.
DUMNEZEU ne-a ajutat ca dupa 5 zile sa poata merge ajutata, dupa 11 sedinte mergea Singura si acum eSte intr-o stare f.buna.
6 georgedodu
6 georgedodu [16c]
07-02-2012, 14:50

Membru din 10-12-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 16

tot ce am scris se poate documenta cu acte, bilete iesire spital, Scrisori medicale, etc.
7 RaulDuke
7 RaulDuke [7763c]
07-02-2012, 16:47

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ok, am inteles. si vis-a-vis de temodal nu ati gasit nici o sugestie de la un oncolog ?
8 georgedodu
8 georgedodu [16c]
08-02-2012, 08:19

Membru din 10-12-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 16

ba da am primit aceasta reteta compenSata de 48-49 milioane vechi la care sa plateSc 11 milioane vechi.
unde am facut tratamentul Sotiei direct la farmacie ar costa undeva la 400 euro iar aici compensat platesc undeva la 270-300 euro si ma intreb oare contributiile mele, ale sotiei de zeci de ani nu reprezinta nimic?
9 RaulDuke
9 RaulDuke [7763c]
08-02-2012, 22:33

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da, din pacate legea e controversata si exista multe locuri de abuzuri si scapari. in romania prevede ca pana la o proba histopatologica prelevata prin BIOPSIE, nu ai cancer si nici medicamente pentru cancer, deci, nu pot fi prescrise. nu e vorba de contributiile cuiva de mai multi sau mai putini ani. din pacate singura varianta era sa te intelegi cumva cu oncologul tau... mai bine. altfel mi se pare ca dai mult prea multi bani care s-ar putea sa-ti trebuiasca si mai tare in alt moment in evolutia ei inevitabila.
10 georgedodu
10 georgedodu [16c]
09-02-2012, 10:23

Membru din 10-12-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 16

Sa va explic aberatiile legilor din tara-doctorul din clinica unde am urmat tratamentul ne-a recomandat temodal.
aici ca sa nu plateSti sa fie gratuit iti ofera un echivalent al medicamentului fara Sa tina cont de recomandare facuta sI iau in calcul subSanta de baza care zic ei ar fi la fel dar este un alt medicament si dupa toate suferintele automat ca nu accepti altceva decat ce ti-a prescris doctorul sI vrei nu vrei trebuie sa plateSti diferenta de pret.
NE INGROPAM SINGURI PRIN LIPSA DE INFORMATIE SI DE CE NU PRIN LIPSA DE COMPASIUNE Si intelegere
ALTERNATIVELE sUNT DOUA-AI BANI =SANSE DE VIATA, NU AI BANI =MORI.
PACAT CA NU AVEM MODALITATEA DE A SCHIMBA LEGEA CARE NU TINE CONT DE SITUATIA REALA A BOLNAVILOR.
OARE PANA CAND SUNTEM CONDAMNATI LA ACEsTE TRATAMENTE ?
11 RaulDuke
11 RaulDuke [7763c]
09-02-2012, 21:19

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

dar totusi nu se intelege ce se intampla... vi s-a recomandat temodal iar altcineva a prescris alta substanta ? nu exista decat un singur temodal pe piata, sau daca mai nou au aparut si generice, sunt absolut echivalente si acelea. eu insumi (ca probabil si persoana care a facut recomandarea) nu stiam ca exista generice cu TEMOZOLOMIDA, care este substanta activa si ceea ce conteaza in medicament. nu sunt inferioare temodalului... cine spune asta ? temozolomida este temozolomida, la fel cum de exemplu cireasa este cireasa, fie ca este in ambalaj de hartie sau plastic sau direct in palma dupa ce ai cules-o...
daca este vorba de aceeasi substanta, nu cred ca trebuie sa va cramponati de denumirea comerciala a medicamentului, caci nu are nici un beneficiu.
12 georgedodu
12 georgedodu [16c]
14-02-2012, 08:34

Membru din 10-12-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 16

o intrebare am-daca sunt la fel de eficiente de ce ptr unul plateSti bani multi(APROX.1600 RON) iar altul este gratuit?
13 RaulDuke
13 RaulDuke [7763c]
14-02-2012, 08:47

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

uite un site:

http://www.farmamed.ro/medicamente_din_romania/medicamente/Temodal.html - verifici preturi la medicamente

nu exista varianta de temodal (de 100 mg) care sa aiba alt pret decat 1 600 -1 700 RON - sunt la fel. iar "gratuit" nu exista, exista doar "compensat" 100% pentru cine intra in programul national de sanatate, asta inseamna ca guvernul, prin casa, plateste pretul integral. totusi trebuie, formal, sa ai "asigurare" ca sa ai acces la asta. daca nu puteti si nu puteti sa gasiti o solutie, va trebui sa platiti asigurarea persoanei respective. nu e mult, in nici un caz cat tot tratamentul cu temodal. cred ca e vreo 35 RON pentru fiecare din cateva luni in urma, poate un an...
14 georgedodu
14 georgedodu [16c]
14-02-2012, 09:35

Membru din 10-12-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 16

Sotia este angajata cu carte de munca-deci este aSigurata.
Doza de Temodal este de 280mg/zi, combinatia depinde de gramajele capsulelor existente in farmacie.
Am gasIt pana la urma de 140mg/capsula urmand sa fie 2 capsule pe zi timp de 5 zile.
Dupa ce voi cumpara medicamentul o sa il scanez impreuna cu bonul fiscal.Contributia persOnala este mare.
15 RaulDuke
15 RaulDuke [7763c]
14-02-2012, 19:56

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ok, si deci de ce sa nu plateasca o asigurare pentru ultimul an ? costa vreo 12 inmultit cu 20 si ceva sau 30 de lei, deci in orice caz CU MULT MAI PUTIN decat pretul total al temodalului. daca are totusi sotie angajata, esti sigur ca nu are asigurare ? ar trebui sa fie ceea ce se numeste "coasigurat". nu este asa ?
16 iris_dariana@yahoo.com
19-06-2012, 20:51

Membru din 23-04-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 18

buna ziua tuturor.in legatura cu preturile temodalului as spune si eu ceva.mama mea bea temodal din noiembrie si doar de 2 sau 3 ori nu a trebuit sa platim.in rest in fiecare luna am platit ba 1400 ron(de 2 ori)si mai nou platim 500ron in fiecare luna.
17 RaulDuke
17 RaulDuke [7763c]
19-06-2012, 22:01

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

de ce ? ce scrie pe reteta si ce va spune farmacistul ?
18 iris_dariana@yahoo.com
20-06-2012, 12:23

Membru din 23-04-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 18

buna.nu e problema cu reteta ci cu statul.pe reteta e temozolamida(ia 15 de 100 si 5 de 20, ia 320 pe zi )problema este ca staul, mai ezact casa de asigurari(de sanatate)nu subventoneaza 100 la suta pt ca exista mai multe tipuri de generice si logic ca alea sunt cu mult mai ieftine si le subventioneaza pe alea.iar cine vrea temodalul original trebuie sa plateasca diferenta de pret.adica genericul costa in jur de 2000ron(nuy stiu exact doar va dau ex)ce plateste statul iar cel original 6500.firma care produce cel original da un discout de nush cat la suta si restul pana la suma de 6500 se plteste.practic se scade suma genericului si discoutul producatorului siiiiiiiiii diferenta pana la pretul initial se plateste.si asta va spun sugur, pt ca am umblat ff ffffffffffffffffffff mult sa aflu de ce trebuie sa pletesc pt temodal daca teoretic este la neplata.am fost si la casa de sanatate si peste tot si am primit acelas raspuns.genericul intradevar este compensat 100 la 100 dar medicul mia spus ca ar fi mai bne sa continuie trtamentul cu cel original pt ca genericele au aparut de putin timp si nu se stie daca sunt la fel de eficiente. ahhhhhhhhhhhhhhsi vreu sa va mai spun ceva despre mama(v-am mai scris si la dicutiile despre glioblastom).mama e foarte bine, atat de bine incat medicul ia mai dat 2 cicluri in plus de temodal.in mod normal trebuia sa termine trtamentul in mai.i-am facut analizele si sunt foate bune toate.si as dori sa va mai spun un lucru, sunt constienta ca mama mea va muri de aceasta boala dar ma bucur nespus de mult ca i-am mai putut acorda cateva zile, lunisai ani f bune, ea este ca inainte, isi creste animale, are gradina mare face de toate.si cred ca si cred ca asta conteaza cel mai mult, sa nu se simta ea bolnava pt ca asa poate trai mult mai bine si mult mai linistita.si tot ce pot sa spun pt cei care au aceata boala este ca trebuie sa aiba speranta tot timpul si sa incerce sa traiasca ca inainte pt a face restul vietii cat mai frumoasa.credtima ca eu am facut pt mama tot ce e omenesc dar viata noastra e in mainile Domnului si cand el vrea sa ne ia la el nu aven ce face doar sa ne pregatim sufleteste
19 RaulDuke
19 RaulDuke [7763c]
21-06-2012, 19:39

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

va urez mult succes! dar eu zic ca daca nu puteti plati originalul, sa continuati cu genericul. statul nu are cum sa subventioneze cele mai scumpe medicamente, si nu are nici de ce sa o faca, atata timp cat exista produse identice mult mai ieftine. nu exista suficiente resurese.
20 iris_dariana@yahoo.com
21-06-2012, 23:53

Membru din 23-04-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 18

Nu e problema de platit, ci ideea in sine, ca nu se mai da gratuit si pana akum cateva luni a fost la neplata si asta.iar genericul nici macar nu se gaseste tot timpul, cunosc bolnavi care nu au putut face tratamentul pt ca nu se fabrica tot timpul pt ca sunt scumpe(fabricatia) si cica nu este rentabil.oricum tiganie ca la noi nu este niciunde, nu stiu ce crede statul, ca un om bolnav mai are putere sa lupte si pt medicamente, degeaba sunt f multi medic extraordinari si f bine intentionati pt ca numai ei nu pot face totul.as avea si eu o intrebare-ce parere aveti, luna viitoare daka mami termina cu temodalul ce tratament ar fi indicat sa faca?chiar m-ar interesa parerea d-voastra
Răspunde la topic
51 comentarii 12 3 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp