suspiciune melanom malign -buletin histopatologic

Secțiunea: Cancerul de piele (Melanom malign)
6 comentarii 1
1 sym73
1 sym73 [13c]
17-08-2014, 16:36

Membru din 29-05-2011

Subiecte: 2

Comentarii: 13

am o nepotica de 22 ani, are un baietel de 2 ani si in urma cu 1 an i-a aprut pe picior ca un cos.S-a iritat, a copt a fost la urgente si i s-a spus ca a fost muscata de o insecta si i s-a dat un antibiotic. Dupa cca 2 luni i-a reaparut acea bubita, a fost la dermato si i-a dat tot un antibiotic, apoi pt ca nu a cedat inflamatia i l-a mai schimbat de 2 ori. Mentionez ca in tot acest timp acea bubita nu a spart niciodata. In urma cu 1 luna, dupa ce a stat in apa la baile Herculane i-a spart acea bubita si de acolo a iesit multa infectie dupa care s-a inchis si a mai spart la cca 2 saptamani, timp in care a luat din nou legatura cu dermatologul si acesta a trimis-o la chirurgie. in urma cu 2 sapatamani a fost operata, i s-a extirpat punga de infectie, i s-au pus 3 fire si a fost trimisa acasa cu indicatia sa schimbe pansamentul zilnic si sa i-a antibiotic 3-4 zile. Piciorul s-a umflat rau, s-a negrit pana jos, i s-au desfacut firele si de atunci, rana nu se inchide, dar nici nu o doare piciorul decat o durere usoara pe os. Rezultatul histopatologic este: pe sectiuni seriate fragment cu structura fibrocolagena acoperit partial de epiteliu scuamos ulcerat, cu infiltrat lipomatos si zone cu aspect de tesut de granulatie, iar la diagnostic clinic este trecut- formatiune tumorala gamba dreapta( suspiciune melanom malign). La citirea rezultatului, medicul chirurg ii spune sa mearga acasa linistita, sa se panseze in continuare ca o sa se inchida mai greu, si daca o mai doare piciorul sa revina ca s-ar putea sa trebuiasca sa intervina din nou. Ne-ati putea spune cat este de grav, caci aceasta suspiciune ne cam sperie si daca este normal sa procedeze cum i-a spus medicul chirurg. va multumim
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
18-08-2014, 12:06

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (sym73, 17-08-2014, 16:36:38):


nu are nicio importanta diagnosticul clinic sau "suspiciunea", ci rezultatul examenului histopatologic. in caz ca e ceva ce nu ai scris in el, revino, te rog, cu el in integralitate. pe ce am citit, nu e nicio sugestie de cancer, dar daca nu se inchide o plaga... am senzatia ca lipseste ceva. care e starea actuala ?
3 sym73
3 sym73 [13c]
18-08-2014, 14:55

Membru din 29-05-2011

Subiecte: 2

Comentarii: 13

rezultatul este exact asa cum l-am redactat, examen microscopic: pe sectiuni seriate..... nimic in plus. starea fetei este aceeasi, rana supureaza un lichid galbui, uneori cu sange, este tot deschisa, tare in jurul ei la pipait si o doare piciorul pe os.
4 MARTON
4 MARTON [617c]
19-08-2014, 00:17

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

SYM 73 eu nu sunt medic dar urmaresc emisiuni medicale mereu si am vazut cazuri asemanatoare dar erau de la muscaturi de insecte din alte zone ( tropicale) in special la oameni care au calatorit in late tari in trecut, sau de la anumiti virmi ca sa le zic asa luati din ape curgatoare sau statatoare ori din sol, si multi nu apar la testele uzuale, eu cred ca ar fi trebuit sa cereti si o a doua examinare a lamelei dupa operatie.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
5 RaulDuke
5 RaulDuke [7763c]
19-08-2014, 13:15

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (sym73, 18-08-2014, 14:55:38):


in mod evident trebuie sa va adresati medicului chirurg, plaga sa fie toaletata si tratata corect, sa se evalueze necesitatea de antibiotice pe gura, sa elibereze o scrisoare medicala completa catre medicul de familie, care sa preia cazul si sa va vada cat de des este nevoie, etc. nu pot sa contribui mai mult la acest caz, din fericire nu pare a fi vorba de cancer, deci putin probabil sa gasesti ajutor pe acest site. mult succes !
6 sym73
6 sym73 [13c]
19-08-2014, 20:33

Membru din 29-05-2011

Subiecte: 2

Comentarii: 13

mutumesc pt raspunsuri, astazi am fost la un medic oncolog care a vazut rezultatul analizei si a vazut si plaga. Ne-a spus ca rezultatul nu este concludent, sa refacem analiza dar rana este foarte urata, ne-a indrumat catre un chirurg estetician ptr a pune o grefa deoarece rana are cca 3 cm in diametru si nu da semne de vindecare. Glicemia facuta azi este 80. Ne-a spus ca nu crede ca este melanom deoarece nu exista ganglioni inflamati nici inghinal si nici in spatele genunchiului.Asteptam rezultatul reanalizarii lamelelor.
Răspunde la topic
6 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp