Stop-Cancer

Secțiunea: Protectie impotriva cancerului
6 comentarii 1
1 Radzzz
1 Radzzz [0c]
13-07-2014, 21:46

Membru din 13-07-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 0

Buna ziua,
Cititnd mult despre aceasta `boala` groaznica am ajuns foarte confuz in anumite privinte. Cu totii avem pe cineva din familie afectat de aceasta maladie, deci as vrea sa stiu DE CE APARE CANCERUL? Nu ma intereseaza explicatia biologica, ci efectiv cauzele directe. Conform unui medic german apare datorata unor probleme/socuri emotionale, altii dau vina pe alimentatie, altii pe stilul de viata...
Cred ca ar trebui atacata cauza, si nu doar efectele bolii, iar coreland un anumit tip de comportament de la mai multe persoane afectate ar fi un inceput bun.
2 MARTON
2 MARTON [617c]
09-07-2014, 00:44

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

RADZZZ eu sunt pacient de cancer de cinci ani jumate si din cate am citit si discutat cu medicii sunt foarte multe cauze si nu se cunosc chiar toate, urmaresc si emisiuni pe aceasta tema si stau de vorba si cu pacienti si ca sa rezum este cam asa: CELULA CANCEROASA NU ESTE ALTCEVA DECAT O CELULA DIN ORGANISM care nu mai moare la termen( sistemul imunitar este contabilul care stie ce celule trebuie sa moara si care sa se nasca, si atunci cand esti stresat sau alti factori de mediu, de alimentatie etc..., sistemul imunitar este scazut sau chiar ia pauza si atunci se intampla ceea ce am scris mai sus, si acea celula devine mutanta si se multiplice haotic si una in circa 2ani se crede ca ajung 1600 000 din una se fac doua din 10 000 se fac 20 000, 40 000, 80 000 si asa mai departe.
Am cumparat o carte din 1963 pe aceasta tema si de atunci se credea ca aceasta maladie va exploda, acum in lume 2din 5 oameni sufera de cancer si un urmatorii 5-10 ani se preconizeaza ca 3-4 din 5 vor suferi.SISTEMUL IMUNITAR ARE CAPACITATEA SA DIZOLVE TUMORILE SI SA CONSTATAT PE SOARECI DE LABORATOR CA EXISTA SOARECI LA CARE LI SE INJECTEAZA TUMORI ECHIVALENT 8KG LA OM, SI CARE SE VINDECA dar inca nu sa gasit ce parte din acest sistem face acest lucru, coreenii au investit mult in ultimii 14 ani in nanotehnologie pt a gasi solutia pt cancer, altzhaimer, infarct si au reusit sa faca nanocelule nedetectabile de sistemul imunitar prin care sa trimita chimio direct in tumori fara sa afecteze alte organe.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
3 Frasia
3 Frasia [4c]
11-07-2014, 09:04

Membru din 25-11-2013

Subiecte: 2

Comentarii: 4

Citesc cu atentie comentariile tale MARTON.Sanatate din toata inima am si eu un caz in familie bunica de 89 ani care acuza usoare dureri DAR ARE MINCARIMI TOT CORPUL si la intervale de timp.Tumora este diagnosticata de 3 ani situata intre ficat si stomac.Dar maninca, doarme, circula, in general este activa stam la bloc.Maninca mustar cu hren cu lingura tot timpul.cand esti la virsta ei nu mai zici nimic.
4 MARTON
4 MARTON [617c]
13-07-2014, 21:46

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

STI-TI ce este mist-o in aceste situatii? poti face ce vrei poti incerca orice fara sa te gandesti prea mult, iti traiesti viata mai intens esti mai afectuos fata de familie, nu ca pana atunci cand te gandeai daca merita o lasai pe altadata etc.constientizezi cat de scurta este viata si profiti din plin de ea.
SANATATE LA TOTI SI SPER SA NU MAI AUZIM DE ALTE CAZURI NOI.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
5 Hodgkin8ani
5 Hodgkin8ani [1c]
04-02-2016, 20:19

Membru din 04-02-2016

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Cauzele care stau la baza cancerului sunt multe, unele cunoscute si altele nu. Eu spre exemplu dupa 15 ani de sport de performanta la 20 de ani am fost diagnosticata cu limfon Hodgkin. Acum am 28 si inca nu am reusit sa scap de el. Dar ceva ma tine in viata, chiar daca am metastaze osoase de 7 ani, aproape de la inceput. Uite aici un articol cu niste cauze si factori care influenteaza cancerul http://www.staystrong.ong/factorii-care-cauzeaza-si-intretin-cancerul/
www,staystrong.ong
6 MARTON
6 MARTON [617c]
04-02-2016, 22:34

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

Am citit articolul si are dreptate partea proasta este aceea ca nu ne putem feri decat de o mica parte din acei factori, si suntem bombardati zilnic de noi factori , si cum noi suntem unicati asa se comporta si un cancer unicat in functie de pacient si fiecare in parte trebuie sa gasim acei factori care sa ne ajute pe noi si care sunt buni pt noi.
IN ACEST MOMENT nu exista ceva sigur care sa garanteze vindecarea , dar putem sa ajungem acolo combinand un tratament clasic cu naturiste, o alimentatie mai sanatoasa, un psihic puternic, o familie care sa ne sustina , un grup de medici dedicati si deschisi, si de ce nu un grup de pacienti care trec si ei prin asta si care ne pot invata multe.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
Răspunde la topic
6 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp