soacra mea a fost depistata cu un mezoteliom pleural

Secțiunea: Cancer pulmonar (bronhopulmonar, plamani)
5 comentarii 1
1 Pop L
1 Pop L [2c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 2

In luna iunie, soacra mea a fost depistata cu un mezoteliom pleural. De fapt, nici acum nu se stie cu exactitate unde este cancerul. A facut bleomicin direct in plaman de doua ori. In luna septembrie simtindu-se foarte rau, a intrat pe citostatice. Dupa trei serii, a facut ocluzie intestinala si a fost necesara o operatie. Dupa ce a reluat citostaticile, a facut o ascita abdominala iar dupa examenul CT i-a rezultat un adenocarcinom peritonial. In tot acest timp, dintr-o femeie foarte inteligenta (stie ce are), nu te mai poti intelege cu ea, are o exprimare greoaie. Acum a inceput tratamentul cu alimta, dar nu vad nicio imbunatatire, ci dimpotriva (voma, lipsa poftei de mancare). Am uitat sa va spun ca in aceasta perioada a slabit 25 de kg. Credeti ca se mai poate face ceva, sau credeti ca ar trebui sa nu o mai stresam cu tot felul de regimuri alimentare. Vrem sa o ridicam sa se mai miste, dar spune ca o dor picioarele. Nu mai stim cum sa ne comportam.
2 morena1r
2 morena1r [3c]
12-12-2008, 16:58

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Offf...nu stiu ce sa-ti zic pt ca nu cunosc starea ei.E o situatie foarte delicata si stresanta pt voi si pt ea.Sa va dea Dumnezeu putere sa rezistati.Sanatate multa!
3 Pop L
3 Pop L [2c]
15-12-2008, 11:32

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 2

morena 1r, multumesc mult pentru raspuns si incurajari. In ultimele zile, starea ei s-a degradat considerabi: nu mai mananca deloc (numai glucoza), vomita permanent si de 20 de ori pe zi, nu mai doarme deloc si cred ca are dureri mari. Astazi doctorul ne-a spus sa-i aplicam plasturi cu morfina. Cum sa-i spunem (are perioade cand este constienta), sa vrea sa primeasca preotul. Suna dur, dar credeti ca ar trebui sa ne "pregatim"? Nu stiu cu cine sa ma sfatuiesc; toti din casa sunt innebuniti si terminati de oboseala si de durere
4 morena1r
4 morena1r [3c]
18-12-2008, 01:39

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Darga mea,nu suna deloc dur ci doar...realist...:-(.Tineti-va firea si inceracati sa fiti tari pt ca e o incercare la care va supune viata.Nu o ajutati nici pe ea si nici pe voi daca va mai imbolnaviti si voi.Cred ca santeti indurerati si stiu ca e usor sa dai sfaturi de pe margine,dar ce am incercat eu sa va spun e tot ceva real.Aveti grija de voi pt ca,din ce spui tu,pt ea nu mai puteti face nimic :-((.
5 Pop L
5 Pop L [2c]
30-12-2008, 12:04

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Multumesc Morena, intre timp soacra mea a murit. Am inmormantat-o a doua zi de Craciun. Doresc sanatate tuturor celor ce au nevoie!
Răspunde la topic
5 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp