Se poate trata fara interventie chirurgicala ?

Secțiunea: Ar putea fi cancer?
13 comentarii 1
1 florina
1 florina [5c]
05-01-2015, 17:27

Membru din 05-01-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 5

va rog daca puteti sa-mi spuneti cat de grav este diagnosticul 1-anomalii celule epiteliale: 2-Carcinom scuamos ( Citodiagnostic Babes Papanicolau: clasa v ) Este cancer musai operabil, sau poate fi tratat cu medicatie ?!...Am 58 de ani,( nu mai am ciclu de 10 ani ) ,3 nasteri normale si 4 chiuretaje spitalicesti Mentionez ca pana acum, nu am avut nici un fel de problema ginecologica...nici macar o banala anexita Astept cu mare interes un semn cat de mic de la dvs,pt care va multumesc, anticipat ( Parerea mea este ca sunt purtatoarea unei raceli puternice pe care am contactat-o din anumite lipsuri...)
Va rog mult, daca puteti sa-mi spuneti cat de grav este acest diagnostic ? E cancer operabil, sau poate fi tratat cu medicatie ? Am 58 de ani ( nu mai am ciclu de 10 ani ). 3 nasteri normale si 4 chiuretaje Astept cu mare interes un semn de la dvs, pt care va multumesc anticipat
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
05-01-2015, 22:13

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (florina, Azi, ora 17:27:04):


cuvantul "carcinom scuamos" inseamna ca e vorba de cancer, care de regula trebuie operat. asta insa se poate face daca nu e prea avansat. deci lipseste aceasta informatie, care trebuie sa parvina de la un consult ginecologic, o investigatie numita colposcopie si poate si un RMN de pelvis. daca toate acestea arata o boala nu foarte avansata, trebuie sa te operezi neaparat, pentru a avea sansele cele mai bune de vindecare!!!
3 florina
3 florina [5c]
05-01-2015, 22:42

Membru din 05-01-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 5

va multumesc foarte mult pt indicatii si pt recomandari Sunt optimista si sper sa nu fie cancer, ci doar o alarma falsa...pt ca asemenea surpriza neplacuta care a aparut in viata mea tam nesam si care s-a legat de mine ca boala de omul sanatos ( nu am avut nici o neplacere ginecologica in ultimii 25 de ani..nici macar o scurgere vaga sau macar vre-o raceala...) sa se remedieze doar cu o medicatie corecta Sper sa fiu doar racita la ovare pt ac m-am spalat cu dusul cu apa rece sloi deoarece nu am avut apa calda...( debransata ) mi-am luat dupa 3 ani boiler si sper sa ma pot abloji si vindeca oricum, va multumesc pt promptitudine si mai ales pt interes, dorindu-va sanatate MAXIMA care este mai buna decat orice ! O sa consult si un medic ginecolog dar recunosc ca mi-este extrem de teama de interventii chirurgicale, temandu-ma de ustensile si de baghetele metalice....Sper ca bunul Dumnezeu sa ma salveze fara operatie...Va tin la curent cu fazele urmatoare...
Va rog mult, daca puteti sa-mi spuneti cat de grav este acest diagnostic ? E cancer operabil, sau poate fi tratat cu medicatie ? Am 58 de ani ( nu mai am ciclu de 10 ani ). 3 nasteri normale si 4 chiuretaje Astept cu mare interes un semn de la dvs, pt care va multumesc anticipat
4 florina
4 florina [5c]
05-01-2015, 22:44

Membru din 05-01-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 5

Dupa parerea mea, orice operatie de orice natura, nu este decat o amanare a mortii si o prelungire dureroasa a vietii pana la finit...si de aceea ma tem de asa ceva !
Va rog mult, daca puteti sa-mi spuneti cat de grav este acest diagnostic ? E cancer operabil, sau poate fi tratat cu medicatie ? Am 58 de ani ( nu mai am ciclu de 10 ani ). 3 nasteri normale si 4 chiuretaje Astept cu mare interes un semn de la dvs, pt care va multumesc anticipat
5 florina
5 florina [5c]
05-01-2015, 22:45

Membru din 05-01-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 5

cancerul nu se vindeca niciodata ci doar se prelungeste boala...
Va rog mult, daca puteti sa-mi spuneti cat de grav este acest diagnostic ? E cancer operabil, sau poate fi tratat cu medicatie ? Am 58 de ani ( nu mai am ciclu de 10 ani ). 3 nasteri normale si 4 chiuretaje Astept cu mare interes un semn de la dvs, pt care va multumesc anticipat
6 RaulDuke
6 RaulDuke [7763c]
06-01-2015, 00:53

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (florina, 05-01-2015, 22:45:27):


ma tem ca aceste idei false au sanse mai mari de a-ti face rau chiar decat boala in sine.

1 - daca ai acest buletin pe care scrie CARCINOM SCUAMOS, atunci diagnosticul de cancer de col este sigur. sa te ascunzi dupa deget nu face decat sa-ti piarda timp, care poate fi extrem de pretios.

2 - daca este in stadiu incipient, se poate vindeca in proportie de chiar peste 90%, dar asta NUMAI cu operatie, indiferent de ce parere ai tu despre ce vrea dumnezeu sau mai stiu eu ce.

eu cred ca este momentul sa vorbesti cu cineva apropiat dar care e si cu capul pe umeri, ca sa iti revii la idei mai bune si sa faci ce trebuie sa faci ca sa-ti salvezi viata! numai bine !
7 florina
7 florina [5c]
07-01-2015, 17:44

Membru din 05-01-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 5

Va multumesc din tot sufletul pt recomandari si va doresc sanatate maxima !
Va rog mult, daca puteti sa-mi spuneti cat de grav este acest diagnostic ? E cancer operabil, sau poate fi tratat cu medicatie ? Am 58 de ani ( nu mai am ciclu de 10 ani ). 3 nasteri normale si 4 chiuretaje Astept cu mare interes un semn de la dvs, pt care va multumesc anticipat
8 florina
8 florina [5c]
08-01-2015, 16:15

Membru din 05-01-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 5

Răspuns pentru (florina, 07-01-2015, 17:44:46):

Va deranjez din nou cu o alta intrebare ,deoarece mi-ati oferit sfaturi extrem de utile ! este riscant sa refac examenul citologic Papanicolau la doar o luna de zile distanta ? ( l-am facut la jumatatae lunii dec si ma gandeam sa-l reiau ?!) spun asta, deoarece la momentul recoltarii, aveam hemoragie si din cate am auzit acest examen se face pe curat... Dupa acest test, am luat trei zile ( oral ) cate 1 fiola fitomenadion, 1 fiola etamsilat si o tableta de Ca lactic 31 dec, 1 ian, 2 ian iar de atunci nu am mai avut nici o picaturade sange Ce ma sfatuiti ? toata stima si multe multumiri !
Va rog mult, daca puteti sa-mi spuneti cat de grav este acest diagnostic ? E cancer operabil, sau poate fi tratat cu medicatie ? Am 58 de ani ( nu mai am ciclu de 10 ani ). 3 nasteri normale si 4 chiuretaje Astept cu mare interes un semn de la dvs, pt care va multumesc anticipat
9 RaulDuke
9 RaulDuke [7763c]
08-01-2015, 16:36

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (florina, Azi, ora 16:15:29):


cu aceeasi stima, dar realizezi ca asta nu este o problema oncologica. de principiu nu vad nimic contraindicat aici.
10 Lavenya
10 Lavenya [3c]
17-01-2015, 10:32

Membru din 17-01-2015

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Buna Ziua,
Am facut un Erad Si QB in luna decembrie 2014. Pe data de 15.01.2015 am primit rezultatul la QB " Displazie usoara si moderata; zone de condilom; arii de metaplazie pavimentoasa matura si imatura a epiteliului cilindric glandura, cu atipii" Se recomanda teste suplimentare IHC. Medicul mi-a zis sa astept rezultatul asta. L-am intrebat ce inseamna si mi-a zis ca "atipiile" alea nu sunt in regula. Astept inca 10 zile ca sa aflu daca am cancer de col sau nu? Nu am scapat inca de stres?
BIU
11 RaulDuke
11 RaulDuke [7763c]
18-01-2015, 17:07

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Lavenya, 17-01-2015, 10:32:31):


Care este intrebarea ?
12 Lavenya
12 Lavenya [3c]
18-01-2015, 17:19

Membru din 17-01-2015

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Vreau sa stiu daca am scapat sau nu de stres, am sau nu cancer, avand in vedere ca au mai cerut o analiza IHC...
BIU
13 Lavenya
13 Lavenya [3c]
18-01-2015, 17:20

Membru din 17-01-2015

Subiecte: 0

Comentarii: 3

As dori sa stiu ce inseamna si acele celule atipii..... pe intelesul meu daca se poate, sunt satula de atatia termeni medicali...
BIU
Răspunde la topic
13 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp