se poate stabili natura tumorii fara biopsie?

Secțiunea: Ar putea fi cancer?
4 comentarii 1
1 ioana delia
1 ioana delia [1c]
03-08-2011, 09:06

Membru din 03-08-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Buna ziua,
Nepotica mea in varsta de 7 ani a fost diagnosticata in urma tomografiei cu:
masa tisulara moderat iodificata 13 superioara dreapta m. gastrocnemian medial dr. ( v-am scris exact cum este trecut rezultatul invesigatiei).
Am dori sa stim daca se poate determina tipul tumorii si altfel decat prin biopsie iar in caz contrar care ar fi clinica cea mai indicata pentru investigatii si tratamente.
2 meryiob
2 meryiob [8c]
02-08-2011, 19:48

Membru din 04-05-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 8

Buna seara D-na

Doar prin biopsie (rezultatul de la anatomopatolog ) se poate afla daca este benign sau malign.

Institutul oncologic Bucuresti ( I.O.B. ) sau Institutul oncologic din Cluj.

Sa dea bunul DUMNEZEU sa nu fie nevoie sa ajungeti pana acolo.

Sanatate multa !!!!!
3 RaulDuke
3 RaulDuke [7763c]
02-08-2011, 22:23

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

numai medicul care v-a recomandat respectiva investigatie poate decide cel mai bine daca se impune biopsierea respectivei formatiuni tumorale sau nu. de asemenea diagnosticul definitiv nu se poate pune decat prin biopsie si examen anatomopatologic. nu e o procedura prea complicata, referitor la zona pe care o relatezi, se face cu usurinta practic oriunde exista un serviciu chirurgical si laborator de anatomie patologica.
mult succes !
4 ioana delia
4 ioana delia [1c]
03-08-2011, 09:06

Membru din 03-08-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 1

va multumesc pentru promptitudinea raspunsului
Răspunde la topic
4 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp