sarcom stromal low grade

Secțiunea: Cancerul de col uterin
2 comentarii 1
1 corneliu
1 corneliu [0c]
07-08-2015, 13:23

Membru din 07-08-2015

Subiecte: 2

Comentarii: 0

Sotia mea 54 ani a facut histerectomie totala in data de 12.06.2015.La examenul anatomo patologic s-a constatat:ovare cu numerosi corpi albicans, salpinge hiperemetrice bilateral, col uterin cu numeroase chiste Naboth, endometru cu hiperplazie glandulara simpla fara atipii.Formatiunea cu diametru de 10 cm cu aspect histopatologic de sarcom stromal low grade, cu indice mitotic scazut cu prezenta de emboli tumorali vasculari
la examenul Victor Babes:
HISTOPATOLOGIC:perete uterin cu infiltrare tumorala alcatuita din celule tumorale mici cu citoplasma redusa si atipii minime
IMUNOHISTOLOGIC:CD10-pozitiv;ER-fara reactie, KI67-pozitiv5%, CALDESMON-negativ, AE1-AE3-negativ
CONCCLUZII:examinarea pledeaza pentru sarcom stromal endometrial low grade

Vazand aceste concluzii am optat sa refac examenele la GRAL care i-mi vor iesi in data de 20.08.15
La comisia oncologica s-a recomandat evaluare RMN abdomen si pelvis si examen CT toracic pe care le voi face dupa rezultatul de la GRAL
Avand in vedere ca sarcomul este o forma cam rara de cancer as dorii sa aflu cum par rezultatele pe care le am pana acum, daca sunt sanse sa nu fie cancer sau sa nu fi facut metastaza[KI675%], daca un PET-CT este relevant in aceasta faza.
Astept o posibila evaluare si eventuale sugestii cu pasii care ar trebui sa-i urmez
VA MULTUMESC
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
07-08-2015, 13:56

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (corneliu, Azi, ora 13:23:13):


Ki67 de 5% este mic deci sansele sunt ca nu exista metastaze; nu cred ca este cazul de PET/CT pana la aflarea rezultatelor investigatiilor recomandate deja. este o forma de cancer.
Răspunde la topic
2 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp