sarcom de parti moi

Secțiunea: Sarcoame
48 comentarii 12 3 INAINTE ›
1 mibu
1 mibu [19c]
15-10-2012, 16:54

Membru din 15-10-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 19

pe fondul unor dureri la soldul piciorului drept si cu transmiterea durerilor pe picior, a fost descoperita o tumoare pe partea interioara acoapsei, mai exact pe muschiul aductor, cu diagnosticul-sarcom de parti moi -.a avut loc interventia chirurgicala pe data de 5-decembrie-2011 !
asteptam rezultatul biopsiei !
va rog sa-mi spuneti daca stiti de vreun caz similar, la ce ne-am putea astepta si ce ar trebui facut in cazul in care rezultatul ar fi unul rau ?
este vorba despre sotia mea in virsta de 58 de ani !
va multumesc !
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
07-12-2011, 23:36

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ce trebuie facut este, evident, in cazul in care e posibil si bine ca a fost, OPERATIA, apoi a se vedea rezultatul anatomopatologic. numai in functie de asta se va putea spune mai clar ce tratament merita si e util sa urmeze in continuare. alte elemente importante ar mai fi urmatoarele: cam cat de mare era tumora? avea facuta o radiografie pulmonara si o ecografie abdominala, macar, daca nu chiar un CT de torace si abdomen ? ce simptome are si de cand, inafara de cele locale ? aveti programata o vizita la un oncolog, dupa obtinerea rezultatului anatomopatologic ? e luata in evidenta la un oncolog de policlinica ?
3 mibu
3 mibu [19c]
08-12-2011, 14:43

Membru din 15-10-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 19

referitor la marimea tumorii va pot spune ca a fost extirpat muschiul aductor in care sa gaseau doua formatiuni tumorale aproximativ sferice cu diametrul de 5-6 centimetrii;
-radiografia pulmonara facuta cu o zi pina in operatie este `curata `
-anterior operatiei s-a facut RMN in zona pelvis si zona afectata respectiv coapsa interioara, precum si ecografie pe zona afectata ;la concluzii s-a sugerat diagnosticul -sarcom -
-simptpome : nu au fost altele decit cele din zona afctata manifestate prin dureri locale care se transmiteau pe picior in jos si care cedau la un calmant de tip -midocalm- plus un supozitor -voltaren ; tot la simptome putem aminti si intarirea zonei ! durerile si intarirea zonei au dat semnalul, dar pina atunci nu am avut nici cel mai indiciu ca se intinpla ceva !
acum se asteapta rezultatele probelor prelevate la operatie si in functie de acestea vom urma procedurile necesare !
va multumesc !
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
11-12-2011, 21:57

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

mibu, mi-ai trimis un PM in care imi spui ca astepti raspuns, dar inca nu mi-e clar care e intrebarea... dincolo de ce am scris in posturile anterioare.
5 mibu
5 mibu [19c]
12-12-2011, 15:45

Membru din 15-10-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 19

cu tot respectul, repet intrebarea ; -daca mai cunoasteti vreun caz similar, respectiv sarcom ( de coapsa ?) operat si ce ne sfatuiti sa facem in cazul in care rezultatul biopsiei ar fi unul rau ?
mai vin acum cu o intrebare: ce ar fi de facut pina la sosirea rezultatelor, credem noi, ca sa cistigam ceva timp ?
multumim !
6 RaulDuke
6 RaulDuke [7763c]
12-12-2011, 19:13

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

am scris in postul de mai sus, sub forma de intrebari. ca sa simplific, spre a nu mai exista confuzii, faceti cat mai repede o programare la un oncolog!
7 mibu
7 mibu [19c]
28-12-2011, 20:14

Membru din 15-10-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 19

intrebarile mele, punctuale, au primit raspunsuri tardive si intr-un limbaj "de lemn "

intr-o perioada grea asteptam raspunsuri care sa ajute !
dar daca acesta este nivelul si interesul nu mai am de facut nici un comentariu, in afara de acela ca daca nu puteti ajuta NU MAI INCURCATI!!!
8 RaulDuke
8 RaulDuke [7763c]
29-12-2011, 00:40

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ok, fie. totusi nu inteleg ce e de lemn in raspunsul scurt si la obiect: FACETI PROGRAMARE LA ONCOLOG. de ce presupui ca daca era "ceva de facut" intre timp nu ti-as fi zis ce sa faci ? crezi ca tin pentru mine sau cum... ? deci cu ce te-am incurcat ?
9 radicus
9 radicus [411c]
08-01-2012, 04:39

Membru din 11-05-2011

Subiecte: 3

Comentarii: 411

Sa fim calmi.
Cu siguranta mibu si familia sunt intr-o perioada foarte proasta dupa o operatie complexa care necesita timp de recuperare si dupa diagnosticul dat. In chestiunea cancerului nu poti sa faci mare lucru in cateva saptamani. Apropiatii bolnavilor de cancer au mai mult un rol suportiv decat un rol activ. Procedura este standardizata, nu castigi timp daca te grabesti. Din contra...
Perioada de la operatie pana la primirea rezultatelor finale poate fi dedicata exclusiv recuperarii. Banuiesc ca piciorul nu este tocmai in regula.
Daca rezultatul este rau, cum zicea Raul, mergeti la un oncolog unde se va hotari tratamentul.
Cazuri similare sunt multe. Sunt sanse bune sa nu mai revina boala ani buni de acum inainte, poate chiar niciodata. Depinde de raspandire.
La ce sa va asteptati? O perioada destul de stresanta de cateva luni urmata, sper eu, de ani de acalmie in legatura cu cancerul; calm intrerupt doar de controalele periodice la oncolog cand stresul revine pentru orice pacient. Asta daca se confirma diagnosticul de sarcom.
In problema cu piciorul ar trebui sa se ocupe cei avizati de la centrele de recuperare medicala.
10 RaulDuke
10 RaulDuke [7763c]
08-01-2012, 10:15

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

motivul pentru care nu am urmat discutia este ca nu e nimic de discutat INCA. a trecut o luna de la postarea initiala si inca nu avem rezultatul anatomopatologic de la biopsie. inafara de luare in evidenta in serviciul oncologic teritorial, cel putin pana la primirea acestui rezultat, repet: NU E NIMIC DE FACUT. decat poate sa vorbim FOARTE MULT despre NIMIC. cazuri de sarcom ? da, evident ca am mai avut, chiar foarte multe, dar nu e vorba de "ca acesta" pana nu discutam cu rezultatul de la biopsie "in fata". iradiere, chimioterapie, alte investigatii, multe si marunte, astea nu au nici o valoare de a fi discutate pana in respectivul moment.
11 mibu
11 mibu [19c]
08-01-2012, 23:04

Membru din 15-10-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 19

radicus !

nu stiu cine sunteti, totusi va multumesc pentru modul de adordare !
raul !
avem si rezultatul biopsiei stim si parerea dr. oncolog !
in ceia ce ne priveste vom vedea !
12 mibu
12 mibu [19c]
08-01-2012, 23:17

Membru din 15-10-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 19

raul !
acum avem si rezultatul biopsiei si parerea dr. oncolog.
speram ca situatia sa urmeze un drum favorabil !
DOAMNE AJUTA !
13 radicus
13 radicus [411c]
09-01-2012, 03:17

Membru din 11-05-2011

Subiecte: 3

Comentarii: 411

Raul, evident, pana la prezentarea unui diagnostic complet discutam pe baza unor ipoteze neconfirmate, niste supozitii a caror elaborare poate duce la speculatii complet diferite de realitate. Poate domnul mibu poate sa ne prezinte, macar pe scurt, rezultatul final sau precizarile oncologului in legatura cu rezultatul si tratamentul pentru a ne da seama, in mare, de evolutia bolii sotiei dansului. Oricare ar fi rezultatul, presupun ca procedura va fi urmata intocmai si pacienta va avea cele mai mari sanse de vindecare pentru respectivul stadiu.
Va multumesc domnule mibu pentru aprecieri, dar nu trebuie sa minimalizam abordarea lui Raul care este foarte corecta din punct de vedere stiintific. Chiar daca pare rece, nu te poti baza ceva ce nu e inca demonstrat. Boala nu era confirmata. Putea fi vorba si despre un ipotetic lipom sau alta tumora benigna pana la confirmare, desi posibilitatea sarcomului era mai mare. Il stiu pe Raul de mult timp, sfaturile lui sunt pertinente si extrem de utile pentru bolnavii care au diagnosticul final. In momentul mesajului dvs initial mai erau cateva saptamani pana primirea rezultatului final. Era prea drevreme si dificil pentru a fi date sfaturi in legatura cu cancerul. In orice caz, urmarea procedurilor pentru tratarea unui sarcom de parti moi nu va necesita foarte multe sfaturi in afara de cele date de medici. Doar sa-i intrebati. Comunicarea este importanta.
14 mibu
14 mibu [19c]
09-01-2012, 17:41

Membru din 15-10-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 19

radicus !
nu pot sa nu observ diplomatia din expunerea dumneavoastra !
acum suntem deja canalizati pe o pista, cu o sol;utie speram buna, si va asigur ca la momentul potrivit va vom tine la curent cu concluziile respective !
va multumesc inca o data dar totusi, cu scuzele de rigoare, va intreb- de ce ati intervenit asa tirziu ?
15 radicus
15 radicus [411c]
09-01-2012, 19:49

Membru din 11-05-2011

Subiecte: 3

Comentarii: 411

Ultima data cand am intrat pe forum nu pareau sa fie probleme de comunicare intre dvs si Raul.
16 RaulDuke
16 RaulDuke [7763c]
09-01-2012, 20:19

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

care este rezultatul anatomopatologic si stadiul bolii si ce decizie s-a luat vis-a-vis de tratament ?
17 mibu
17 mibu [19c]
09-01-2012, 20:44

Membru din 15-10-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 19

Domnilor !
multumesc pentru implicarea dumneavoastra in cazul nostru ! repet, la momentul actual mergem pe un drum, cu speranta ca este cel mai bun la care am avut accesul si poate ceea ce se cheama sansa !
Radicus ! scuze, sunteti medic oncolog ?
18 radicus
18 radicus [411c]
10-01-2012, 00:56

Membru din 11-05-2011

Subiecte: 3

Comentarii: 411

Nu, nu sunt. Sfaturi utile ce tin de oncologie va pot fi oferite de catre Raul.
19 radicus
19 radicus [411c]
10-01-2012, 02:46

Membru din 11-05-2011

Subiecte: 3

Comentarii: 411

Totusi, la o citire mai atenta a mesajelor observ o reticenta in a prezenta diagnosticul si tratamentul hotarat de medic. Cumva dvs si familia ati hotarat sa evitati procedurile si tratamentul standard pentru respectivul diagnostic (nerecomandat)?
20 mibu
20 mibu [19c]
10-01-2012, 18:11

Membru din 15-10-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 19

As fi fost bucuros sa aflu parerea dumneavoastra, daca erati de specialitate !
Cit despre reticenta ce sa zic.Este voita, deoarece dupa aflarea rezultatelor biopsiei si sfatul medicului oncolog, am ales sa mergem pe varianta propusa, iar la momentul actual suntem in linie dreapta, in ceea ce priveste un diagnostic al evolutiei postoperatorii !
Revin si zic ca, daca mi- ati fi putut da o a doua parere despre toata situatia in ansamblu, cine stie...
Dar nu sunteti medic oncolog. Oricum in momentul de fata hotarirea este luata !
Va rog sa explicati la ce v-ati referit cind ati zis (nerecomandat )?
Sanatate va doresc!
Răspunde la topic
48 comentarii 12 3 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp