rugaminte lamuriri

Secțiunea: Interpretare analize si examen anatomopatologic
33 comentarii 12 INAINTE ›
1 GABRIELA MARILENA
28-10-2015, 22:28

Membru din 28-10-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 13

Buna seara,
Scriu in numele mamei mele cu speranta sa ne dati un sfat.In luna august, in urma unei colonoscopii si a ex CT s-a descoperit o formatiune tumorala pelvina care include rectul si bontul vaginal (in urma cu 31 de ani mama a avut cancer de col uterin si i s-a realizat histerectomie totala) si invadeaza peretele posterior al vezicii urinare cu contur extern neregulat si brite aerice induse.Minim nivel de lichid in Douglas.Ingrosarea peretelui colonului ascendent si 1/2 dreapta a transversului.Imagine lacunara a cecului.Adenopatii centimetrice inergastrohepatice si subcentimetrice retroperitoneale. S-a realizat o operatie de anus contra naturii si am asteptat rezultatul biopsiei care a fost recoltata cu ocazia colonoscopiei.Rezultatul histopatologic a fost urmatorul:s-au primit mici fragmente mucoasa rectala cu mici zone de displazie de grad scazut cu eroziuni si ulceratii, corion cu infiltrat hematic si inflamator cronic, la nivelul unui fragment prezente insule de celule epitelioide pleiomorf, nuclei hipercromi, activitate mitotica si mitoze atipice.Aspectul histopatologic poate fi compatibil pentru diagnosticul de carcinom scuamos moderat diferentiat. M8070-3
Doctorul oncolog a spus ca nu este clar daca punctul de plecare al tumorii este rectul sau bontul vaginal si a urmare ne-a cerul sa trimitem blocurile cu tesut la un laborator privat pentru teste imunohistochimice in vederea stabilirii histogenezei. Dupa inca o luna de asteptare ieri a venit raspunsul:NSE negativ in celule tumorale, P63 negativ pe materialul restant(minim), CDX2 pozitiv in epiteliul restant, negativ in celulele tumorale restante, CD65 negativ in celulele tumorale si in epiteliul glandular, SYNAPTO negativ, CROMO negativ (tesut minim, aproape epuizat) ki67 neconcludent(tesut epuizat).Doctorul oncolog a spus ca trebuie sa repete toate anazizele ca ea nu poate sa hotarasca ce cale aste de urmat.Dvs credeti ca este bine sa o luam iar de la capat?Biopsia initiala si rezultatele CT nu sunt concludente?
Multumesc pentru intelegere,
Cu stima,
Gabriela
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
29-10-2015, 14:19

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (GABRIELA MARILENA, 28-10-2015, 22:28:43):


mai poate fi operata ? acum 31 de ani, a facut radioterapie ? ce operatie a facut atunci ? are un CT de torace, abdomen si pelvis la ora actuala ? trebuie raspuns la toate aceste intrebari.
3 GABRIELA MARILENA
29-10-2015, 22:14

Membru din 28-10-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 13

Mama are 69 de ani, in urma cu 31 ani a facut radioterapie si apoi a fost operata pentru cancer de col uterin iar dupa operatie nu a fost nevoie de nici un alt tratament pt ca analizele au iesit bine. De atunci nu a avut probleme de sanatate mari doar colon iritabil cu scaune foarte dese (unii medici au spus ca ar fi din cauza radiatiilor), a facut periodic colonoscopii pentru monitorizare. De vreo 9 luni a inceput sa slabeasca foarte mult si in august am internat-o si a urmat ce v-am relatat.Operatia de anus contra naturii a fost facuta pt ca s-a descoperit ca tumora de pe rect a determinat o fistula pe rect si pe restul de vagin ce-l mai are.Datele medicale pe care vi le-am prezentat sunt de la CT care banuiesc ca a fost realizata pentru toata cavitatea abdominala si pelviana.Dupa ce a fost operata a fost trimisa la oncologie dar dna doctor a spus ca trebuia neaparat sa faca analiza de histogeneza si abia apoi ne va spune ce urmeaza.Nici un medic nu ne-a spus care este stadiul bolii, nici daca se poate sau nu opera.De aceea va rugam sa ne spuneti, daca puteti, pe baza datelor prezentate daca sunt suficiente concluziile date in urma examenului histopatologic sau trebuie sa o luam iar de la capat cu colonoscopie, biopsie, teste imunohistochimice.Tare mi-e teama ca pana vin rezultatele va fii prea tarziu.Dvs ce credeti?in ce stadiu este?
Va multumesc mult de tot,
Cu stima,
Gabriela
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
29-10-2015, 22:59

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (GABRIELA MARILENA, Azi, ora 22:14:22):


din pacate sunt prea putine date pentru a putea raspunde. trebuie sa vedeti un oncolog si sa vedeti ce va propune sa faceti.
5 GABRIELA MARILENA
30-10-2015, 00:11

Membru din 28-10-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 13

Multumesc mult.O seara buna va doresc.
Cu stima,
Gabriela
6 RaulDuke
6 RaulDuke [7763c]
30-10-2015, 14:31

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (GABRIELA MARILENA, Azi, ora 00:11:01):


numai bine!
7 Bubu123
7 Bubu123 [10c]
03-11-2015, 19:47

Membru din 25-09-2015

Subiecte: 0

Comentarii: 10

buna ziua...d-le raulduke va scriu pt tatal meu in varsta de 54 ani care a fost operat in ocluzie intestinala in august 2015 de tumora maligna unghiul splenic al colonului ptr care s-a practicat operatia Hartmann cu anus iliac stang.S-a refacut foarte bine dupa operatie iar la examinarea HP au fost urmatoarele rezultate - 1.margine distala-fragment de tesut fibro-conjunctivo-musculo-adipos indemn 2.fragment de tub digestiv care prezinta zone cu adenocarcinom bine diferentiat,adenocarcinom papilifer si mucipar pana la nivelul muscularei,zona intinsa de ulceratie,inflamatie supurativa disecanta. 3.fragment de tub digestivce prezinta zona de ulceratie la nivelul mucoasei,plaje de adenocarcinom bine diferentiat,papilifer si mucipar de la nivelul mucoasei pana la nivelul muscularei. 4.fragment de tesut peritumoral=tesut fibro-conjunctivo-musculo-adipos cu inflamatie abundenta disecanta cu foarte rare celule gigante,zone de hemoragie difuza zone cu vasodilatatie de tip angiomatos. 5..fragment de tesut peritumoral=tesut fibro-conjunctivo-musculo-adipos cu inflamatie abundenta nespecifica disecanta cu foarte rare celule gigante,zone de hemoragie difuza zone cu vasodilatatie de tip angiomatos .limfoganglion de reactie. 6.margine proximala-fragment de tub digestiv indemn...ca si stadiu ex.HP;ADK,G1,pT2Nx(0/1)M0 ...am fost la oncolog si s-a hotarat CT adjuvanta 6-8xXelox...markeri tumorali sunt CEA 0,75ng/ml(<3) CA19-9 7,46 U/ml(<37)..examen RMN abd-pelvin fara semne de recidiva loco-regionala..cam astea sunt rezultatele lui de pana acum si va rog din suflet sa imi spuneti despre gravitatea cancerului,sanse de vindecare si daca tratamentul recomandat este cel corect si daca in perioada tratamentului CT adjuvant se poate face operatia de refacere a continuitatii colonului..(reintegrare) va multumesc foarte mult anticipat si apreciez foarte mult ceea ce faceti aici pe forum si parerea dvs conteaza foarte mult pt noi ..inca o data VA MULTUMESC!!
Biu
8 RaulDuke
8 RaulDuke [7763c]
04-11-2015, 09:32

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Bubu123, 03-11-2015, 19:47:59):


La T2 nu este recomandata chimioterapia. Se recurge la ea din cauza ca operatia a fost incorect/incomplet facuta dpdv oncologic. Inteleg ca ea a fost facuta de urgenta, pentru ca intrase in ocluzie. foarte rau acest lucru, daca se prezenta mai din timp, poate aceste lucruri ar fi fost evitate...

sa faci chimioterapie doar pentru ca a fost declarata "ocluzie" si T2... mi se pare posibil si acceptabil, dar net inferior unei reinterventii chirurgicale complete, cu scoaterea mai multor ganglioni. Altfel riscul ca aceasta chimioterapie, deloc banal de tolerat, sa fie facuta absolut de geaba, este foarte mare. examenul RMN este recent ? trebuie sa aiba unul recent facut, la o asemenea distanta indelungata de la operatie.
9 Bubu123
9 Bubu123 [10c]
04-11-2015, 09:57

Membru din 25-09-2015

Subiecte: 0

Comentarii: 10

Va multumesc foarte mult pt răspuns si completez ca RMN- ul a fost facut acum 3 saptamâni si a facut deja o serie de xelox( perfuzie cu oxaliplatin si pastile de capetabicina... Nu mi-ați spus daca se poate face operația de refacere a continuitatii intestinului pe timpul tratamentului citostatic si daca acest tratament citostatic ii dăunează cumva in condițiile in care Dvs ați spus ca nu era neaparat necesar.... Menționez ca in urma ședinței de citostatice nu a avut nici o reacție adversa si a tolerat ff bine pastilele.astept răspuns din partea Dvs si va multumesc anticipat
Biu
10 RaulDuke
10 RaulDuke [7763c]
04-11-2015, 10:05

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Bubu123, Azi, ora 09:57:51):


nu este recomandata interventia PE DURATA CHIMIOTERAPIEI. chimioterapia are tot timpul efecte adverse. desigur ca e vorba de acele efecte care v-au fost prezentate de medicul oncolog, la inceperea tratamentului.
11 Bubu123
11 Bubu123 [10c]
04-11-2015, 10:12

Membru din 25-09-2015

Subiecte: 0

Comentarii: 10

Va multumesc foarte mult pt răspuns si apreciez ceea ce faceți aici pe forum... Sa inteleg ca dupa terminarea ședințelor de cito se poate face intervenția chirurgicală si cu prelevarea mai multor limfoganglioni??? Sau trebuie sa ii punem in vedere chirurgului prelevarea ganglionilor pt analiza???cand putem face următorul RMN sau cand ar trebui facut???
Biu
12 RaulDuke
12 RaulDuke [7763c]
04-11-2015, 11:31

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Bubu123, Azi, ora 10:12:49):


deja nu ne mai aflam intr-o situatie standard. ce as face eu: 6 serii de XeloOx (nu mai multe), apoi un nou CT de torace, abdomen si pelvi cu substanta de contrast, dupa care, daca nu sunt semne de metastaze/evolutie a bolii, interventia de repunere in tranzit, ocazie cu care as cere si un sampling de ganlgioni regionali, minim 10 la numar, cu evaluare histopatologica.
13 Bubu123
13 Bubu123 [10c]
04-11-2015, 11:36

Membru din 25-09-2015

Subiecte: 0

Comentarii: 10

Va multumesc foarte mult si acum sunt lămurit datorită Dvs ...
Biu
14 RaulDuke
14 RaulDuke [7763c]
04-11-2015, 11:46

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Bubu123, Azi, ora 11:36:34):


cu placere, dar atentei: ce spun eu e doar parerea mea, a unui om care NU are privilegiul sa cunoasta toate detaliile cazului dvs asa cum le cunoaste medicul vostru oncolog. deci este foarte posibil ca mie sa-mi scape lucruri. decizia finala ii apartine deci lui, pentru a va face o recomandare.

mult succes!
15 GABRIELA MARILENA
13-11-2015, 21:53

Membru din 28-10-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 13

Buna seara,
revin cu o noutati. Intre timp am fost cu mama la un alt oncolog care a hotarat ca este o recidiva la cancerul pe care l-a avut in urma cu 30 de ani pe col si care s-a extins la rect si la vezica. Ne-au spus ca teoretic, in Romania nu crede ca exista o echipa de chirurgi care s-ar incumeta sa opereze aceasta tumora. S-a decis sa inceapa chimioterapia, trei sedinte cu sindaxel si simplatin, a facut deja prima sedinta.In ianuarie va face un RMN sa vada care sunt efectele.Pe parcursul sedintei cu citostatice mama s-a simtit f bine, nu i-a fost deloc rau. Acum este acasa de doua zile. Vreau sa va intreb daca are vreo relevanta faptul ca nu ii este rau deloc.Ce parere aveti despre diagnostic si calea pe care mergem.Ce se va intampla daca nu se poate opera?
Multumesc mult.
Cu stima,
Gabriela
16 RaulDuke
16 RaulDuke [7763c]
13-11-2015, 22:51

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (GABRIELA MARILENA, Azi, ora 21:53:42):


ma tem ca nu pot sa raspund la intrebarea asta, dar in mod evident, un asemenea tip de cancer NU este vindecabil doar cu citostatice. se poate obtine insa o remisie, care sa dureze chiar si foarte mult timp.
17 GABRIELA MARILENA
13-11-2015, 23:57

Membru din 28-10-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 13

Multumesc mult.Lipsa efectelor secundare in irma administrarii citostaticelor are vreo semnificatie?
Va doresc o seara frumoasa!
18 RaulDuke
18 RaulDuke [7763c]
14-11-2015, 00:06

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (GABRIELA MARILENA, 13-11-2015, 23:57:12):


nu, nici vorba! tot ce conteaza e protocolul de administrare.
19 GABRIELA MARILENA
14-11-2015, 21:14

Membru din 28-10-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 13

MULTUMESC INCA O DATA!
20 GABRIELA MARILENA
03-01-2016, 14:59

Membru din 28-10-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 13

Buna ziua si La multi ani cu sanatate va doresc!
A trecut o luna si jumatate de cand am scris ultima data. Intre timp mama a facut trei ture de chimioterapie si apoi un examen IRM abdomen si pelvis nativ si cu substanta de contrast in urma caruia am primit rezultatul :
- fara colectii pleuro-pericardice
-ficat cu dimensiuni normale,contur regulat,fara procese inlocuitoare de spatiu nativ si post contrast, fara distensie de CBIH
-vena porta, splenica, mezenterica superioara dimensiuni normale, omogen opacifiate
-colecistul fara modificari de semnal,coledoc cu dimensiuni normale, fara decalibrari
-splina normala
-pancreas omogen contur regulat,fara colectii in jur,fara dilatatii de Wirsung
-glande suprarenale normale
-ambii rinichi dimensiuni, parenchim normal,functie normala,chiste corticale milimetrice renal stang
-fara lichid perihepatic, perisplenic
-fara adenopatii patologice abdominale,retroperitoneale
-masa tumorala pelvina recto-vezico-vaginala cu traiecte fistuloase, heterosemnal T1, T2 cu diametre de 65/49 mm, gadolinofilie neomogena
-anus iliac stang
-lama de fluid in pelvis,fara modificari de semnal osoase sugestive pentru determinari secundare
concluzii:recidiva locala cu bloc tumoral pelvin recto-vezico-vaginal, pelvis inghetat cu traiecte fistuloase

Dna dr oncolog a spus ca, dupa parerea ei nu se poate opera dar urmeaza sa se consulte cu chirurgul oncolog si urolog mai ales pentru a anula vezica(si sa ii puna o punga externa) pentru ca au aparut scurgeri continue de urina.
Dvs. ce parere aveti?Poate fi extirpata aceasta tumora?Ce speranta de viata poate avea mama daca nu se poate opera?
Va multumesc mult pentru rabdare si va doresc numai bine.
Cu stima,
Gabriela
Răspunde la topic
33 comentarii 12 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp