Rugaminte

Secțiunea: Cancerul de san (mamar)
32 comentarii 12 INAINTE ›
1 stanciu gherghina
12-12-2016, 13:50

Membru din 24-09-2013

Subiecte: 2

Comentarii: 44

Buna ziua domnule doctor! Revin dupa aprox. trei ani, cu vesti nu tocmai bune. La ultimul control efectuat ptr. cancerul de san operat in 2013 am primit urmatorul rezultat la scintigrafie. ARIE DE HIPERCAPTARE FOCALA LA NIVELUL VERTEBREI TORACALE T9- LEZIUNE OSTEOGENICA SUSPECTA IN CONTEXTUL CLINIC DE DETERMINARE SECUNDARA OSOASA IN CONSTITUIRE; DE CORELAT CU EXAMENE IMAGISTICE DE TIP MORFOLOGIC(IRM,CT, DE COLOANA TORACALA). Doctorita oncolog vrea sa fac si IRM, dar nu stiu ce rost mai are. Nu pot sa cred ca s-a inselat doctorul de la scintigraf. D-VOASTRA CE PARERE AVETI?
Stanciu gherghina
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
12-12-2016, 21:31

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (stanciu gherghina, Azi, ora 13:50:37):


parerea mea e ca exagerezi cu blazarea! nu numai ca FOARTE MULT ROST sa faci investigatiile recomandate de medicul tau oncolog, dar are rost sa urmezi toate recomandarile, caci acestea sunt (in mod obisnuit) mereu inspre bine! cum adica "ce rost mai are?" evident ca fiecare interventie recomandata are rostul de a controla o boala, de a ne minimiza simptomele, de a ne face sa traim mai mult, mai bine, daca se poate, etc, chiar in conditiile in care, uneori, o boala devine cronica si nu se mai poate vindeca (ia spune-mi, de diabet s-a vindecat cineva? traiesc insa oamenii cu tratament ani de zile fara probleme), dar tu inca nici macar nu stii (si nu stie nimeni) daca esti in situatia unei recidive/metastaze. acest lucru s-ar putea sa fie chiar infirmat prin investigatii. daca, in mod neplacut, e confirmat insa, exista foarte multe optiuni terapeutice si lucruri de facut. fa-le, dupa cum iti recomanda oncologul, si lasa depresia la o parte, si o sa fie bine!
3 RaulDuke
3 RaulDuke [7763c]
12-12-2016, 21:32

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (RaulDuke, Azi, ora 21:31:16):


completare: pentru o zona suspecta pe o vertebra as face/recomanda AMANDOUA INVESTIGATIILE: si IRM si CT tintit pe zona respectiva.
4 stanciu gherghina
13-12-2016, 09:46

Membru din 24-09-2013

Subiecte: 2

Comentarii: 44

Domnule Doctor va rog sa ma iertati, m-am exprimat gresit! Doresc foarte mult sa fie bine si sa fac tot ce trebuie ptr a fi bine, dar am crezut ca rezultatul scintigrafiei este sigur si nu lasa loc de interpretari. Ma gandeam sa nu intarzaii prea mult inceperea tratamentului ptr oase, dar maine fac si RMN si apoi vom vedea ce este pe coloana mea.Ce altceva ar putea fi, care sa se vada la scintigraf ? RMN poate da un verdict sigur ? Va multumesc ca existati si dumnezeu sa va ajute in tot ce faceti!
Stanciu gherghina
5 RaulDuke
5 RaulDuke [7763c]
13-12-2016, 11:42

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (stanciu gherghina, Azi, ora 09:46:25):


mai bine te linistesti si astepti rezultatele. indiferent ce altceva poate fi, ce e important sunt 2 variante: ca e o metastaza si ca NU e o metastaza. in viata trebuie sa speram la ce e mai bine si sa fim pregatiti pt ce e mai rau. panica si graba nu ajuta la nimic, iar aici oricum ar fi, nu e cazul pentru a grabi lucrurile. acestea fiind zise, trebuie sa intelegi ca nu exista practic nicio investigatie sigura 100%. exista doar rezultate pozitive sau negative, pe care medicii trebuie sa le interpreteze in context, tinand mereu cont de cum te simti tu si de limitarile lor.

ai incredere si putina rabdare!
6 stanciu gherghina
14-12-2016, 23:21

Membru din 24-09-2013

Subiecte: 2

Comentarii: 44

Buna seara domnule doctor! Astazi am facut RMN si rezultatul este urmatorul. IMAGINE NODULARA DE APROX.25MM DIAMETRU LA NIVELUL CORPULUI VERTEBRAL T9, IN HIPOSEMNAL T1 SI T2, CU UN HALOU IN HIPOSEMNAL RM SUGESTIV PTR. O DETERMINARE SECUNDARA. FARA ALTE LEZIUNI SUSPECTE LA NIVELUL COLOANEI TORACALE.FARA ANOMALII DE SEMNAL SAU PRIZE PATOLOGICE DE CONTRAST LA NIVELULCORDONULUI MEDULAR EXAMINAT. Ce puteti sa-mi spuneti despre acest rezultat? Nu am ajuns la medical meu oncolog dar I-am transmis telephonic si mi-a spus ca trebuie sa incepem tratamentul si totodata vrea sa fiu vazuta de un neurochirug dar ptr ce nu stiu. VA ROG AJUTATI-MA CU CATEVA LAMURIRI IN TOATE ACESTE PROBLEME. VA MULTUMESC SI VA DORESC TOT BINELE DINLUME.
Stanciu gherghina
7 RaulDuke
7 RaulDuke [7763c]
15-12-2016, 17:42

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (stanciu gherghina, 14-12-2016, 23:21:22):


din pacate cunosc mult prea putine detalii despre cazul tau ca sa pot spune ce e de facut. aceste lucruri tin in mare masura de ce s-a facut pana acum. iei tratament hormonal, de exemplu? ai simptome la nivelul coloanei? de cand? de ce tip/intensitate? etc. asta va stabili medicul tau. IRM-ul certifica existenta unei metastaze acolo, dar la care nu cred ca are neurochirurgul ce sa faca, cel putin in momentul de fata. nu consider insa niciun pericol pe termen scurt. ajungi la oncolog si stabileste ce vei face in continuare, caci lucrurile nu arata atat de rau!
8 stanciu gherghina
15-12-2016, 23:06

Membru din 24-09-2013

Subiecte: 2

Comentarii: 44

Buna seara domnule doctor! Istoricul bolii mele este urmatorul-operata in August 2013 - carcinom intraductal asociat cu carcinom ductal si lobular invaziv - G2-pT1c-sector. In Septembrie acelasi an am mers si am cerut chirurgului sa-mi scoata tot sanul.Dupa a 2 operatie rezutatul biopsiei a fost --scleroza difuza, ectaxie caniculara,ggl.examinati-12, invadati 0,pT0, pN0. Au urmat 8 sedinte de chimioterapiea. Am facut controale periodice la 3 luni apoi la 6 luni. La primul tomograf facut s-au vazut 2 micronoduli pe plamani pentu care v-am tot scris eu si oncologa a fost de acceasi parere ca si dumneavoastra,ca nu este nimic de facut,decat urmariti.I-am urmarit si nu a aparut nici o modificare.In noiembrie anul acesta am facut din nou tomografl a iesit bine. Pe 29 am facut si o scintigrafie la care a apaut ce v-am relatat mai sus. Apoi am facut si un RMN rezultat pe care l-am scris mai sus. Astazi am mers la neurochirurg care a spus ca nu se poate pronunta exact,dar inclina sa creada ca este vorba despre o hernie intraspongioasa si mi-a recomandat sa mai fac un RMN peste 4 luni. Doamna doctor oncolog a spus ca ea are doua investigati(scintigrafie si RMN) care ii precizeaza ca este o determinare secundara si ca trebuie inceput tratamentul. Am fost de accord cu dansa si am facut prima perfuzie cu Zometa.Am uitat -imunohistochimia ER pozitiv 90%PGR 80% KI67 pozitiv 20% HER2 negativ. Fac tratament cu Letrozol. La prima operatie rezultatul la biopsie a fost -placard de san 6/5 cm acoperit de tegument prezentand banda de scleroza de 3/2 cm cu zona indurata de 1,3/0,8 cm stelata,la periferia fragmentului.Va cer parerea credeti ca ar putea fi o hernie cum spune neurochirurgul? VA MULTUMESC PENTRU CA SUNTETI UN OM MINUNAT!
Stanciu gherghina
9 RaulDuke
9 RaulDuke [7763c]
16-12-2016, 18:41

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (stanciu gherghina, 15-12-2016, 23:06:32):


daca persista neclaritatea, poate fi incercat un PET/CT. mai spune-mi odata, te rog, cum e cu tratamentul hormonal? cand l-ai inceput, cat a durat si daca a fost schimbat pe parcurs.
10 stanciu gherghina
16-12-2016, 20:22

Membru din 24-09-2013

Subiecte: 2

Comentarii: 44

Tratamentul este cu Letrozol si l-am inceput in Aprilie 2014. Menstruatia s-a interrupt in timpul chimioterapiei si nu a mai revenit niciodata. Am 49 de ani acum iar cand m-am operat aveam 46. Tratamentul cu Letrozol l-am primit de la medical de domiciliu iar doamna dr.oncolog de la IOB a fost putin surprinsa cand a aflat ca mi-a dat Letrozol si nu Tamoxifen dar nu a mai schimbat nimic.Eu cred ca totusi trebuia Tamoxifen sau macar sa fie schimbat acum. Inca o intrebare si va las,Credeti ca poate fi o hernie si nu metastaza si eu fac tratament cu ZOMETA, dupa care ma simt si foarte rau.Va multumesc din suflet ptr tot ce faceti, rar oameni ca dumnevoastra.
Stanciu gherghina
11 RaulDuke
11 RaulDuke [7763c]
17-12-2016, 17:01

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (stanciu gherghina, 16-12-2016, 20:22:00):


pe baza a ce ai descris mai sus, nu cred ca este o "hernie". Nu cred ca descrierile de la IRM si scinti se pot corela cu diagnosticul de hernie.
12 stanciu gherghina
17-12-2016, 21:57

Membru din 24-09-2013

Subiecte: 2

Comentarii: 44

Va multumesc domnule doctor si va rog sa-mi permiteti cateva intrebari, Credeti ca ar fi mai bun Tamoxifenul in loc de Letrozol? Se mai poate schimba acum? Care poate fi explicatia ca intr-un timp atat de scurt si cu un std.2 sa apara metastaza? Daca a aparut una pe os vor urma si altele sau se poate opri aici, asta din experienta dumneavoastra ca pana la urma cred ca mai este si destinul, Ce sanse mai am de a duce o viata aproximativ normal si bineinteles cat mai lunga? Cred ca a-ti mai intalnit astfel de cazuri cum se deruleaza? Va rog iertati-mi intrebarile,unele poate prostesti, dar sunt disperata si tare vreau sa mai traiesc, MULTUMESC MULT SI DIN TOT SUFLETUL!
Stanciu gherghina
13 stanciu gherghina
18-12-2016, 13:45

Membru din 24-09-2013

Subiecte: 2

Comentarii: 44

Doamnelor care treceti s-au a-ti trecut printr-o situatie asemanatoare vreau sa vorbim, Va rog mult, am nevoie !
Stanciu gherghina
14 RaulDuke
14 RaulDuke [7763c]
19-12-2016, 10:49

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (stanciu gherghina, 17-12-2016, 21:57:25):


raspunsurile la intrebarile tale nu pot fi decat cel mult niste aprecieri subiective. ele nu sunt foarte bine conturate, deci cred ca nu au rost nici sa fie dezbatute prea mult. ce ai de facut este sa gasesti un oncolog in care sa ai incredere si sa urmezi recomandarile lui si... am atat. in rest sa-ti traiesti viata cat poti de normal, ca si pana acum de altfel.
15 stanciu gherghina
19-12-2016, 12:16

Membru din 24-09-2013

Subiecte: 2

Comentarii: 44

Domnule Doctor credeti ca se mai poate traii normal cand ai sabia deasupra capului? Va rog spuneti-mi, din experienta d-voastra, un caz ca si al meu,metastaza osoasa intr-un singur loc (vertebra T9), facand tratament cu Zometa, exista sansa sa se opreasca aici sau nu.La cat timp mai pot face un examen RMN ? Multumesc mult!
Stanciu gherghina
16 RaulDuke
16 RaulDuke [7763c]
19-12-2016, 13:24

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (stanciu gherghina, Azi, ora 12:16:04):


planul de urmarire il va stabili medicul tau oncolog; nu exista un standard batut in cuie pentru asta. despre viitor insa... asta nu cunoaste nimeni.
17 stanciu gherghina
06-01-2017, 10:41

Membru din 24-09-2013

Subiecte: 2

Comentarii: 44

La multi ani domnule doctor, sanatate si impliniri in noul an! Revin cu o rugaminte. Am mers cu toate CD de la tomograful facut de mine, periodic, din 2013 pana in NOIEMBRIE 2016 la un medic de specialitate din orasul meu si mi-a confirmat ca este o determinare secundara osoasa pe vertebra T9, lucru care mi-a spus ca s-a vazut si la tomograful din APRILIE si la cel din Noiembrie 2016 dar nimeni nu a consemnat nimic. Acum asta este nu mai pot face nimic!.Intrebarea mea este urmatoarea: aprox. de 1 saptamana ma doare un picior la glezna si pe talpa, ma arde, s-a umflat putin la glezna, sa fie oare tot ce este pe vertebra? Doctorul care mi-a citit CD-CT mi-a spus ca cea de pe vertebra este din cea care nu doare. Pot fi si din cele care dor si din cele care nu dor pe acelasi om? Va rog iertati-ma ptr exprimare, dar sunt depasita de situatie.
Stanciu gherghina
18 RaulDuke
18 RaulDuke [7763c]
09-01-2017, 09:40

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (stanciu gherghina, 06-01-2017, 10:41:33):


daca persista problema cu glezna, e cazul sa vezi medicul de familie. teoretic e posibil sa fie aceeasi problema ca la vertebre, dar practic e improbabil si mai degraba e vorba de cu totul altceva, care nu are legatura.
19 stanciu gherghina
09-01-2017, 11:07

Membru din 24-09-2013

Subiecte: 2

Comentarii: 44

Buna ziua domnule doctor ! Va rog spuneti-mi de ce nu doare coloana acolo la vertebra t9? Exista meta osoase care nu dor? Astazi m-am uitat pe ct din noiembrie 20015 si scrie - calcificare t9-t10, dar nimeni nu mi-a spus nimic.oare este de atunci din 2015? Multumesc mult!
Stanciu gherghina
20 RaulDuke
20 RaulDuke [7763c]
10-01-2017, 18:32

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (stanciu gherghina, 09-01-2017, 11:07:52):


exista metastaze osoase care nu dor. majoritatea, de fapt, nu dor.
Răspunde la topic
32 comentarii 12 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp