Rog interpretare PET/CT

Secțiunea: Interpretare explorari imagistice
6 comentarii 1
1 CristinaD24
1 CristinaD24 [2c]
22-03-2016, 13:10

Membru din 22-03-2016

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Buna ziua,

Va rog daca ma poate ajuta cineva cu cateva informatii referitoare la o investigatie PET/CT pentru prietenul meu, diagnosticat in urma cu 2 ani cu colangiocarcinom. A fost operat in noiembrie 2014 si a urmat si chimioterapie insa fara niciun rezultat, tumoarea creste destul de repede, de anul trecut din mai 2015 ,cand i s-a spus ca a aparut o recidiva pe ficatul restant, si pana in prezent , tumoarea are 9 cm.
PET/CT indica urmatoarele ( pe langa tumoarea de 9 cm crescuta pe ficatul restant )

- Bloc adenopatic infracarinal necrozat activ metabolic ( in special periferic ) cu SUV max 5,10 si diametre axiale de 50/33 mm.
- Pe aria de proiecte a glandei suprarenale drepte se evidentiaza o leziune nodulara bine delimitata, hipercaptanta pentru F18-FDG, cu diametre axiale de 30/27 mm si SUV max 6,33.
- Excretie fiziologica a F18-FDG la nivelul rinichilor si vezicii urinare.
Cristina
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
22-03-2016, 15:43

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (CristinaD24, Azi, ora 13:10:55):


sigur! despre ce informatii e vorba ?
3 CristinaD24
3 CristinaD24 [2c]
24-03-2016, 14:36

Membru din 22-03-2016

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Buna ziua,
Intre timp ne-a fost interpretat de catre doctorul radiolog.
Sa va spun un scurt istoric, in octombrie 2014 prietenul meu a fost diagnostica cu colangiocarcinom. Tumoarea era prea mare iar operatia de exterpire, fiind una destul de complexa, nu se putea efectua la noi in tara, motiv pentru care am fost trimisi in Milano la Niguarda. Aici a suferit interventia de extirpare a lobului drept al ficatului intrucat era tot afectat de tumoare. A stat internat aproximativ 2 luni dupa care ne-am intors in tara. In tara a urmat chimioterapie cu gemcitabina, iar dupa 3 luni cand am facut a facut al doilea CT ( primul dupa operatie era in regula ) i s-a descoperit un nou nodul de 1 cm pe ficat si multipli noduli pe plamanul drept. Am mers din nou in Italia, ne-au spus ca nu se poate face o noua operatie si ne-am prescris o chimioterapie cu gemcitabina si cisplatina pentru 3 cicluri. Dupa aceste 3 cicluri, la al treilea CT, am aflat ca tumoarea are 4 cm si ca sunt multipli nodului pe ambii plamani. Toti doctorii, din tara si din afara, au exclus orice operatie, iar doctorul oncolog de la Fundeni ne-a recomandat a doua etapa a chimioterapiei insa fara sa ne dea mari sperante.
Avand in vedere situatia, el a refuzat a doua etapa de chimioterapie, si impreuna am decis sa incercam ceva naturist, Zeolit, Canticer ca si pastile si un regim aproape vegan.
Acum la ultimul PET/CT ni s-a spus ca tumoarea a ajuns la 9 cm, ca sunt posibile determinari secundare ganglionare si posibil suprarenaliene drepte active metabolic insa pe plamani nu se mai vede nimic.
Doctorul radiolog nu a exclus o posibila interventie dar doctorul oncolog refuza categoric o astfel de interventie si ne indruma spre o noua chimioterapie desi primele doua nu au dat niciun rezultat.
Va rog daca ma puteti ajuta cu un sfat....daca sa urmam din nou o chimioterapie, sa incercam ceva naturist?
Cristina
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
24-03-2016, 15:48

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (CristinaD24, Azi, ora 14:36:34):


din pacate situatia pe care o descrii mai sus nu are o solutie de vindecare. este evident ca si chimioterapia are sanse mici sa fie eficienta, dar evident ca cea "naturista" nu are nicio asemenea sansa. daca are o stare generala acceptabila in momentul de fata, cred ca trebuie incercata o noua chimioterapie, la indicatia medicului oncolog. despre interventii chirurgicale nu cred ca se pune problema.
5 CristinaD24
5 CristinaD24 [2c]
24-03-2016, 18:14

Membru din 22-03-2016

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Multumesc frumos pentru raspuns.
Starea lui inca este buna si probabil din cauza asta i-au mai recomandat chimioterapia...insa momentan asteptam raspunsul doctorului oncolog.
Ne puteti indruma catre o clinica din Romania si chiar din afara unde se fac studii pe genul acest de cancer? Chiar daca ar fi un tratament in stadiu de experiment, tot l-am incerca......cel putin sa stim ca am facut tot ce ne-a stat in putinta.
Cristina
6 RaulDuke
6 RaulDuke [7763c]
25-03-2016, 16:58

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (CristinaD24, 24-03-2016, 18:14:05):


din pacate nu detin asemenea informatii.
Răspunde la topic
6 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp