Rog ajutor interpretare rezultat histo tumora vezicala

Secțiunea: Interpretare analize si examen anatomopatologic
17 comentarii 1
1 radu83
1 radu83 [9c]
15-02-2018, 16:49

Membru din 11-09-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 9

Buna ziua!
Sunt barbat, 34 ani, 1,75m si 68 kg.
In luna ianuarie a.c. in urma unei urinari cu sange, la consultul urologic mi s-a depistat ecografic: "modificare de contur perete vezical lateral posterior dr. de 0,5 cm, fara caractere certe de tumora vezicala". Recomandare: cistoscopie.
La cateva zile m-am internat la spital, s-a efectuat cistoscopie si intr-adevar fiind vorba de o mica tumora s-a efectuat si electrocauterizare TURv cu margini de siguranta, urmat de o instilatie cu un citostatic de culoare rosie (farmoribicin, parca).

Astazi a venit rezultatul hisopatologic care suna astfel:

"Examen macroscopic: Un fragment de 0.2 / 0.2 cm.
Examen microscopic: Fragmente tumorale reprezentate de papile tapetate de uroteliu multistratificat, cu nuclei mariti, hipercromi, in suprafata focal cu celule umbreliforme. Pentru diagnosticul diferential dintre un neoplasm papilar urotelial de grad scazut si un carcinom papilar urotelial noninvaziv de grad scazut se recomanda teste imunohistochimice."

Atat. Rezultatul nu include nici un cod de forma "TNM" si "G" ca sa imi dau seama ce stadiu este.

Pana sa ajung la medic, caci mai dureaza cateva zile, as dori sa stiu care este diferenta dintre cele doua variante pentru care trebuie facuta diferentierea, ce este testul imunohistochimic, unde si cum se poate face?
Este suficient tratamentul pe care l-am efectuat?

Multumesc!
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
15-02-2018, 17:14

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (radu83, Azi, ora 16:49:22):


Din pacate tratamentul cu farmorubicina (sau alte citostatice) intravezical facut de aceasta maniera nu are nicio utilitate. De asemenea nu prea inteleg nici interpretarea buletinului histopatologic, probabil vrea sa spuna ca stadiul e undeva intre Ta si T1... dar acest lucru va fi certificat prin imunohistochimie. Cel mai important lucru este evaluarea cu cistoscopii periodice, in acest moment. Mai poate fi luat in discutie tratamentul cu instilatii, dar nu cu citostatice, ci cu BCG, care in schimb nu se gaseste in romania. Asta trebuie vorbit cu medicul tau urolog.
3 radu83
3 radu83 [9c]
15-02-2018, 17:24

Membru din 11-09-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 9

Din ce am inteles de la medicul urolog care m-a operat, instilatia pe care mi-a facut-o imediat post-operator este foarte utila pentru reducerea nivelului de recidiva.
Iar BCG se face de obicei in tumorile cu grad inalt care sunt mai agresive. Acestea au fost spusele medicului.

Pentru testele imunohistochimice trebuie sa ma duc eu undeva sa le solicit sau le trimit oricum cei de la spital?
Mentionez ca interventia si examenul histo a fost facute la Spitalul Militar din Buc.
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
15-02-2018, 17:37

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (radu83, Azi, ora 17:24:33):


medicul oncolog poate da trimitere pentru imunohistochimie. cat despre spusele medicului urolog despre chimioterapia intravezicala... sper sa fie asa cum a zis el! dar nu prea cred.
5 Bunicul
5 Bunicul [65c]
24-02-2018, 21:58

Membru din 18-07-2017

Subiecte: 0

Comentarii: 65

La spitalul militar nu se face testul imunohistochimic. Trebuie să luați blocul de parafină de la anatomopatologia spitalului și să mergeți la un spital ori clinică privată care efectuează acest test . Prețul la privat este de cateva sute de lei.
GIST, Prostată, Vezică
6 radu83
6 radu83 [9c]
09-03-2018, 14:40

Membru din 11-09-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 9

Buna ziua ,
Revin cu o intrebare referitor la problema mea.
Reiau ce am scris la inceput:

Am 34 ani, 1,75m si 68 kg.
In luna ianuarie a.c. in urma unei urinari cu sange, la consultul urologic mi s-a depistat ecografic: "modificare de contur perete vezical lateral posterior dr. de 0,5 cm, fara caractere certe de tumora vezicala". cu recomandare cistoscopie.
In urma TURV intr-adevar s-a gasit o tumora, rezultatul biopsiei fiind:
"Examen macroscopic: Un fragment de 0.2 / 0.2 cm.
Examen microscopic: Fragmente tumorale reprezentate de papile tapetate de uroteliu multistratificat, cu nuclei mariti, hipercromi, in suprafata focal cu celule umbreliforme. Pentru diagnosticul diferential dintre un neoplasm papilar urotelial de grad scazut si un carcinom papilar urotelial noninvaziv de grad scazut se recomanda teste imunohistochimice."
Am dus proba la Instit. V. Babes, inca nu am rezultatul.

Intre timp, de aprox. o saptamana am o durere surda dar persistenta abdominala in partea dreapta undeva sub ficat, in dreptul colonului, fara alte simptome digestive. Mentionez ca este permanenta, nu doar in timpul digestiei. Sunt mega speriat ca ar putea fi cancer la colon, sunt terminat de frica . Exista aceasta posibilitate, sau o legatura intre tumora vezicala si un posibil cancer de colon??? Trebuie sa fac un CT, ceva?
Va rog sa ma ajuntati cu un raspuns, multumesc mult!
7 RaulDuke
7 RaulDuke [7763c]
09-03-2018, 15:20

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (radu83, Azi, ora 14:40:56):


absolut improbabil! ce recomandare ai primit de la urologul tau?
8 radu83
8 radu83 [9c]
09-03-2018, 15:48

Membru din 11-09-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 9

Va multumesc mult pentru raspuns!

Urologul m-a programat la prima cistoscopie pentru saptamana viitoare, (se implinesc 2 luni de la TURV.)

Oncologul care m-a luat in evidenta mi-a spus sa respect programul de cistoscopii periodice recomandate de urolog, fara alt tratament oncologic si sa ii aduc rezultatul testului IHC pentru a vedea exact incadrarea tumorii, probabil Ta sau T1. Nimic altceva.

Dar intre timp a aparut durerea asta ciudata abdominala persistenta care ma termina psihic.
Ieri am fost la un medic gastroenterolog care m-a palpat si mi-a spus ca as avea colon iritabil, mi-a dat regim si m-a programat la un eco abdominal saptamana viitoare.
Cum m-a luat prin surprindere tumora vezicala la varsta asta neavand nici o problema anterioara sanatate, acum imi e frica sa apara sau sa am si in alte parti! (Imi cer scuze ca imi vars suferinta si fricile aici).

Sa inteleg ca pentru tumorile vezicale neinvazive nu se recomanda alte investigatii? Daca as vrea totusi pentru linistea mea sa fac un CT, cum pot proceda?
9 RaulDuke
9 RaulDuke [7763c]
11-03-2018, 21:14

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (radu83, 09-03-2018, 15:48:37):


trebuie sa gasesti un medic care sa-ti recomande.
10 radu83
10 radu83 [9c]
22-03-2018, 20:30

Membru din 11-09-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 9

Buna seara din nou RaulDuke,

Astazi am primit buletinul cu rezultatul IHC de la Victor Babes pentru diagnosticul diferential dintre un neoplasm papilar urotelial de grad scazut si un carcinom papilar urotelial noninvaziv de grad scazut, asa cum cerea rezultatul biopsiei de la spital. Suna astfel:

Histopatologic:
Fragmente biopsice din proliferare tumorala epiteliala papilara cu atipii nucleare moderate, pierderea polaritatii celulare, pastrarea stratului umbreliform.

Imunohistochimic:
AE1-AE3 pozitiv in celule tumorale; Ck7 pozitiv in celule tumorale; Ki67 pozitiv 1-2%; P53 pozitiv in toata grosimea epiteliului; Ck20 negativ.

Concluzii:
Testele IHC corelate cu aspectul histopatologic sustin diagnosticul de neoplasm papilar urotelial cu potential malign scazut.

Sa inteleg ca este vorba de stadiul Ta? Maine am prima cistoscopie dupa turv.

Cat despre durerea si disconfortul abdominal din dreapta jos, (despre care v-am spus in postul anterior) ele persista, sunt 3 saptamani deja. Chiar daca mi-ati spus ca este improbabil sa existe un cancer la colon, eu tot sunt nelinistit si panicat, am solicitat o colonoscopie.
Stiu ca poate suna stupid, dar se poate sa apara doua cancere diferite? De ex. vezica si colon?
11 RaulDuke
11 RaulDuke [7763c]
25-03-2018, 16:29

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (radu83, 22-03-2018, 20:30:21):


teoretic se poate, dar e improbabil. continua monitorizarea cu consult si cistoscopii si cred ca totul va fi bine!
12 radu83
12 radu83 [9c]
25-03-2018, 21:14

Membru din 11-09-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 9

Multumesc!
Am facut prima cistoscopie, este ok, fara recidive.
O sa fac si o colonoscopie ca sa scap de marele stres si revin si aici cu un rezultat!

Toate bune pana atunci!
13 radu83
13 radu83 [9c]
27-03-2018, 15:16

Membru din 11-09-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 9

Mai am o intrebare! :)
Acea instilatie intravezicala cu Farmorubicina post TUR-v (din ianuarie) imi poate afecta sperma? In eventualitatea planificarii unei sarcini. Sau trebuie sa mai astept?
Multam!
14 RaulDuke
14 RaulDuke [7763c]
27-03-2018, 16:22

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (radu83, Azi, ora 15:16:35):


improbabil.
15 radu83
15 radu83 [9c]
29-03-2018, 13:35

Membru din 11-09-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 9

Am facut azi colonoscopia, nu e nimic acolo :) mi s-a luat un bloc de caramizi de pe inima.
Posibil colon iritabil sau de la coloana lombara.

O sa continui cu cistoscopiile periodice si sper sa fie totul bine!
16 RaulDuke
16 RaulDuke [7763c]
29-03-2018, 15:21

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (radu83, Azi, ora 13:35:27):


felicitari!
17 radu83
17 radu83 [9c]
09-11-2020, 12:01

Membru din 11-09-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 9

Buna ziua RaulDuke,

Reinvii topicul dupa ceva vreme :)
Va rog daca ma mai puteti ajuta cu un sfat.

Reiau in linii mari conditia mea:

Barbat, 37 ani, fara alte probleme de sanatate, in urma cu 3 ani (la varsta de 34 ani) in urma unei hematurii a fost depistata ecografic o tumora vezicala de 5 mm.
S-a practicat rezertie transuretala, rezultatul examenului histopatologic a fost: neoplasm uroteital papilar cu potential malign scazut / pTa low grade.
Am urmat controale cistoscopice periodic, fara recidive tumorale.

Problema actuala este ca de aproape 2 luni am inceput sa am niste dureri laterale in flancul drept, in zona rinichiului drept, dureri surde, parca m-ar strange ceva acolo. O simt aproape permanent. Doar pe timpul noptii sunt aproape insesizabile. Uneori radiaza inspre abdomen inferior si testicul, alte ori in sus spre coaste.

Am efectuat o ecografie generala abdominala care nu a evidentiat nimic suspect doar o discreta hidronefroza (grad 1) la rinichiul drept remisa aproape complet dupa urinare. A fost pusa de catre medic pe baza refluxului vezico-ureteral.
Totodata am auzit de posibilitatea ca o tumora vezicala sa recidiveze mai sus, pe uretere, ceea ce poate da hidronefroza. Sincer, nici nu stiam ca exista asa ceva :(

Din experienta dvs oncologica si tinand cont de conditia mea, exista posibilitatea sa fie o recidiva tumorala mai sus pe ureter, care sa explice acea "discreta hidronefroza grad 1" ?
Sunt cam bulversat acum si nu stiu ce este cu acea durere si ce ar trebui sa fac acum, anumite investigatii suplimentare?
Ce stiu sigur este ca la vezica nu s-a detectat nici o recidiva pana acum, nici ecografic si nici cistoscopic.
Răspunde la topic
17 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp