Rezultat-imagistica san drept

Secțiunea: Cancerul de san (mamar)
7 comentarii 1
1 Lucia
1 Lucia [3c]
23-08-2016, 12:23

Membru din 23-08-2016

Subiecte: 2

Comentarii: 3

Buna ziua, in urma unui consult mamo si ecografic, rezultatul este: "Sani densi heterogen. La nivelul CSE san dr opacitate cu contur spiculat multiple microcalcificari polimorfe, neregulate, dispersate, care se intind pana in apropiere de peretele toracic si mamelon. Opacitatea are intensitate inomogena si dimensiune aprox 38/42 mm (sectiunea 22/61 MLO). Eco: San stg fara leziuni focale. Axila stg-ganglioni cu aspect normal. San dr.- in dreptul orei 11 formatiune cu ecostructura complexa cu zone hiperecogene, hipoecogene si transonice, contur spiculat, cu dimensiune aprox. 33/12 mm. La examinare Doppler formatiunea prezinta important semanal vascular asociat.Axila dr.-in baza axilei, ganglion cu corticala usor modificata-28 mm.
Concluzie: aspect inalt sugestiv de malignitate san dr. BIRADS 5"Mi s-a facut punctie biopsica in 18.08, sunt in asteptarea rezultatului.Mentionez ca am 54 de ani si antecedente in famile (mama, cc san)
Am inteles ca probabilitatea de a fi cancer este maxima. Dar..
- cat de grav pare a fi?
- sa fac niste investigatii suplimentare pana la rezultatul biopsiei, ca sa castig timp?
Imi cer scuze pentru lungimea textului, va multumesc .
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
06-09-2016, 10:08

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Lucia, 23-08-2016, 12:23:24):


cat de grav poate fi... ma tem ca e o intrebare la care nu pot raspunde, pentru ca "gravitatea" este o notiune subiectiva. in orice caz, este o suspiciune de cancer aici, dar in aparenta este vorba de un stadiu localizat, foarte tratabil si foarte vindecabil. cel mai probabil un stadiu II.
analize care merita facute intre timp: in functie de simptome, dupa cum stabileste oncologul tau; pana atunci oricum nu poate sa strice o ecografie cardiaca, o ecografie abdominala si o radiografie pulmonara, desigur si un set de analize de sange de rutina.
3 Lucia
3 Lucia [3c]
11-09-2016, 08:37

Membru din 23-08-2016

Subiecte: 2

Comentarii: 3

Răspuns pentru (RaulDuke, 06-09-2016, 10:08:24):

Multumesc mult.
4 Lucia
4 Lucia [3c]
11-09-2016, 09:15

Membru din 23-08-2016

Subiecte: 2

Comentarii: 3

Răspuns pentru (RaulDuke, 06-09-2016, 10:08:24):

Am vrut sa raspund imediat si nu am reusit sa expediez mesajul, azi am incercat din nou, cu succes. Intre timp am fost programata la oncolog saptamana viitoare (ma intreb daca nu sunam eu vineri cat ar mai fi durat...) si am decis sa fac acolo investigatiile recomandate, (probabil cu plata ca sa sa rezolv totul f repede), asta si pt ca sunt dintr-un orasel de provincie si ,,,
Ma nelinisteste mult faptul ca am un calcul biliar de 11 mm. La inceput de august m-am dus la un medic inernist pentru ca aveam in ultimul timp o jena in partea dreapta, balonari si uneori constipatie si durere in partea dreapta jos.La ecograf dna doctor a spus ca totul pare in regula abdominal cu exceptia pietrei.Facusem deja mamografi si eram programata la biopsie si atunci dna dr mi-a spus ca problema la san primeaza. Intre timp am facut si examen gineco (ecografic-totul in regula) inclusiv Papa-Nicolau bun, doar o anexita cronica stanga.

1. Sunt speriata. Chimioterapia poate sa declanseze o criza? Am inteles ca calculul are dimensiunea canalului coledoc. Si ca o interventie fie ea si laparoscopica nu e indicata in timpul chimioterapiei, sau este riscanta...
2. Pot sa fac ceva sa preintampin o criza? Sau sa micsorez piatra? De aceea la subiectul de Tratamente naturiste am intrebat de sucul de sfecla si mar. Am auzit ca sucul de mar gelifica/ "inmoaie" piatra.
Multumesc.
5 RaulDuke
5 RaulDuke [7763c]
11-09-2016, 21:51

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Lucia, Azi, ora 09:15:38):


momentan inca nu ai ajuns la oncolog. sa asteptam totusi sa vedem ce va spune el. nu cred ca poate chimioterapia in sine sa declanseze direct o criza biliara. din pacate nici modalitati de a "inmuia piatra" nu sunt.
6 Lucia
6 Lucia [3c]
14-09-2016, 23:12

Membru din 23-08-2016

Subiecte: 2

Comentarii: 3

Buna seara,
Asa arata BPH:
Macro:5 fragmente cu dimensiuni cuprinse intre 1,8-0,6 cm.

Micro: materialul examinat contine fragmente de parenchim mamar infiltrate de un carcinom micropapilar invaziv de grad II Nothingham (G arhitectural=2, G nuclear=3, G mitotic=1).
Sunt prezente imagini de emboli tumorali intralimfatici. Nu se evidentiaza emboli tumorali intravenosi si nici infiltrate tumorale perineurale in materialul examinat.
Este prezenta o componenta importanta de carcinom ductal in situ asociat (circa 60% din volumul tumoral) de tip micropapilar, cribriform si solid cu componenta de grad nuclear inalt.
Sunt prezente focare de cancerizare lobulara retrograda.
Celularitatea in patul tumoral este de circa 50%.

Concluzie: Carcinom micropapilar invaziv de grad II Nothingham (G arhitectural=2, G nuclear=3, G mitotic=1), cu carcinom ductal in situ asociat, categoria B5.
Tumora (componenta invaziva):
ER: 60%, int. +++, scor Alfred=7 (pozitivitate crescuta)
PR: 40%, int. +++, scor Alfred=7 (pozitivitate crescuta)

Martori interni: pozitiv.
Ki-67=20%
Scor Her2: 2+

1. Am inteles ca se va solicita si o analiza CISH. Propunerea e de chimioterapie urmata de operatie.
Ce varianta de chimioterapie ati propune dv?

2. Este posibil sa am deja metastaze? (Am facut azi eco abdominal-pelvis, eco tiroidian, examen cardiologic, densitate osoasa- toate bune, exceptand litiaza biliara si un nodul tiroidian cae trebuie revazut peste 6 luni. Maine fac o radiografie pulmonara. Ar fi necesara o scintigrafie osoasa si/sau un CT toraco abdominal? Stiu, sa astept indicatia oncologului, dar dv le-ati solicita?

3. Desi nu mai conteaza acum: e posibil sa fie asa de rapida avansarea tumorii, incat sa se vada azi cu ochiul liber? In 18.08. cand am fost la biopsie nu se observa, decat prin palpare. Punctia biopsica poate provoca accelerarea dezvoltarii tumorii? In acest caz nu era mai buna o mastectomie urmata de chimio si ....?
7 RaulDuke
7 RaulDuke [7763c]
15-09-2016, 15:28

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Lucia, 14-09-2016, 23:12:40):


1. CISH e indicat aici. vei primi cel mai probabil o trimitere de la oncolog pt asta. nu as recomanda chimioterapie in aceasta etapa pentru un T2 N1 decat daca medicul chirurg planuieste sa faca o chirurgie conservatoare. iar in acest caz, deci daca s-ar face chimioterapie inainte de operatie, as avea pretentia sa se faca 2 lucruri suplimentare, inainte de chimio: marcarea patului tumoral cu clipuri de titan si o biopsie cu ac fin macar din ganglionul suspect la ecografie. foarte rar sa gasesti in romania oameni care respecta asemenea exigente. care este motivul invocat de chirurg pentru a nu se face operatia din prima?

2. teoretic da, practic este putin probabil. in functie de existenta simptomelor sugestive sau a indicatiei de pe urma examenului clinic, se pot recomanda si CT si scintigrafie, dar eu nu am cum sa ma pronunt despre asta caci nu esti pacienta mea si nu am avut ocazia sa te consult. asta va fi treaba oncologului tau.

3. uneori pot exista reactii inflamatorii, nu neaparat progresia bolii, alteori pur si simplu devenim pe cat mai stresati si mai constienti de tumora pe masura ce aflam mai multe de la medici, etc. nu cred ca e vorba de o boala extrem de agresiva aici, care sa creasca semnificativ de la o saptamana la alta, etc.
Răspunde la topic
7 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp