rezultat histopatologic si imunohistochimic

Secțiunea: Interpretare analize si examen anatomopatologic
71 comentarii 12 3 4 INAINTE ›
1 larrypass
1 larrypass [3c]
30-01-2013, 10:28

Membru din 30-01-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 3

Buna ziua!
Socrul meu in urma unei biopsii a primit urmatorul rezultat histopatologic si imunohistochimic:

HP- Fragment biopsic tumoral constituit din proliferare tumorala maligna cu celule de tip epiteloid dispuse trabecular, insular si izolat intr-o stroma fibroasa, cu zone de necroza tumorala, celulele au citoplasma eozinofila si nuclei cu nucleoli proeminenti.
IHC- EMA pozitiv difuz in celulele tumorale; MNF116 pozitiv difuz in celulele tumorale; CK34BetaE12 pozitiv zonal in celulele tumorale; Ck7 negativ; S100 negativ; CROMO negativ; Ki67 pozitiv 60% in celulele tumorale.
Concluzii: Aspectul HP corelat cu testele IHC sustin diagnosticul de carcinom scuamos necheratinizat slab diferentiat, a se incadra in context anatomo-clinic.

Mentionez ca biopsia a fost realizata in urma unei endoscopii esofagiene, iar diagnostigul preliminar a fost tumora esofag cervical. Va rog, daca poate cineva sa interpreteze aceste analize!
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
14-08-2011, 20:01

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da, nu sunt multe de "interpretat aici"... socrul tau are cancer de esofag, din pacate cu niste caracteristici (dupa examenele efectuate) nefavorabile.
in functie de cat de avansat este, lucru care se va vedea printr-o tomografie (CT), se va putea spune daca se poate opera cu scop de vindecare.
3 larrypass
3 larrypass [3c]
14-08-2011, 20:11

Membru din 30-01-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 3

Multumesc mult pt raspuns, are si CT facut dar nu sunt acum in posesia rezultatului, pot doar sa zic ca tumora e de 2, 6 cm si are si cativa ganglioni inflamati. O sa revin cu rezultatul CT-ului cand intru in posesia lui. Sanatate!!
4 larrypass
4 larrypass [3c]
14-08-2011, 22:38

Membru din 30-01-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 3

Revin cu rezultatul CT-ului:
Examenul cervico-mediastinal cu substanta de contrast IV evidentiaza ingrosare a peretilor esofagieni pe tot traiectul, din segmentul cervical pana la unirea 1/3 medie cu cea inferioara a esofagului toracal. Ingrosarea este mai accentuata in segmentul cervical si mediastinal superior unde esofagul are dimensiuni axiale de 3.5/3.3 cm si lumen excentric deplasat catre stanga. Un alt segment ce prezinta ingrosare parietala marcata concentrica cu dimensiuni axiale de 3/4, 3 cm este situat sub nivelul bifurcatiei traheale. Aspect infiltrat al grasimii adiacente din mediastinul posterior fara a putea delimita adenopatii secundare. Arbore bronsic cu aspect CT normal. Plamani expansionati, fara procese de condensare.Nu se constata adenopatii mediastinale cu caractere tumorale in prezent. Ganglion pretraheal de 5 mm, fara semnificatie patologica certa. La nivelul hilului pulmonar drept se gaseste un ganglion de 8 mm. Fara lichid pleural, pericardic sau in cavitatea peritoneala. Ficat cu dimensiuni normale, structura omogena la administrarea substantei de contrast. Cai biliare nedilatate. Colecist fara calculi hiperdensi. Splina, pancreas, glande suprarenale cu aspect CT normal. Ambii rinichi functionali, fara calculi, mase patologice sau dilatatie de cai excretorii.
Concluzii: ingrosare marcata a peretilor esofagului cervico-toracal, posibil proces proliferativ/limfom.
5 RaulDuke
5 RaulDuke [7763c]
15-08-2011, 13:45

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

tinand cont de aspectul CT, boala se preteaza la o operatie, cu tinta de vindecare. gradul in care se va reusi asta din pacate nu tine total de calitatea actului chirurgical, ci mai degraba de cat de mare va fi extensia bolii constatata intraoperator. totusi are o sansa destul de buna, cu operatie si tratment oncologic, variate combinatii, citostatice, iradiere, urmarire, etc, asta dupa cum vor decide medicii. recomand consult si contact strans cu un oncolog dintr-un spital clinic! o sa urmeze un traseu lung si posibil sa fie si relativ dificil, dar nu disperati! exista sperante.
personal va urez mult succes si noroc! sa ne tii la curent, din cand in cand !
6 larrypass
6 larrypass [3c]
15-08-2011, 21:36

Membru din 30-01-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 3

Multumesc inca o data pt raspunsul oferit, dar si pentru incurajari! Zilele acestea vom merge sa cerem si sfatul unui oncolog dar si al unui chirurg sa vedem cum procedam. Cu siguranta o sa va tin la curent cu ceea ce facem. O seara buna si cat mai multa sanatate!!!
7 larisa29
7 larisa29 [2c]
19-08-2011, 20:08

Membru din 19-08-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Buna seara am si eu o rugaminte, sotului meu care are varsta de 39 de ani i-a aparut in urma cu putin timp un ganglion supraclavicular in dreapta dureros, in urma analizelor doctorii au crezut ca e un limfom, a facut biopsie si concluziile la biopsie au fost, , metastaza carcinomatoasa limfoganglionara, , insa nu puteau spune unde se afla tumoara primara. Am dus ganglionul la Victor Babes pt analiza imunohistochimic (scuze daca nu ma exprim bn).Intre timp am facut bronhoscopie la Nasta care a iesit ff bn, la plamani nu exista nicio tumora, si nici urma de celule canceroase ; tin sa precizez ca in urama unui tomograf CT i-au iesit:
diagnostic de trimitere : sindrom limfoproliferativ de etiologie neprecizata
reg. examinata : reg. cervicala, torace, abdomen, pelvis

rezultat:
La nivelul fosei supraclaviculare drepte se evidentiaza multiple imagini rotund ovalare, cu densitate = 60 UH postcontrast, grupate, ce ocupa intreaga fosa
Toate au dimensiuni subcentimetrice, una cu diametru = 12 mm.
Imagini asemanatoare se evidentiaza si la nivelul fosei Barety - diametru =26 mm dreapta, in fereastra aorto-pulmonara - diametru = 30 respectiv 35 mm si precarinar - diametru = 28 mm
Leziunile descrise sunt bine conturate, slab iodofile
Fara leziuni patologice pleuro - pulmonare
Ficat cu structura relativ omogena pre si postcontrast (91 UH postcontrast )
Splina cu dimensiuni in limite normale, 115 mm ax longitudinal, structura omogena
Pancreas, glande suprarenale - aspect CT in limite normale
Ambii rinichi cu dimensiuni, morfo- functionale normala
Vezica urinara in repletie, net conturata
Fara adenopatii supradiafragmatice

Concluzie : Adenopatii supraclaviculare drepte si mediastinale

Acum rugamintea mea este : a venit rezultatul de la Victor Babes iar acesta este :
Histopatologic : limfoganglioni cu intinse metastaze carcinomatoase;
Imunohistochimic: CK7 pozitiv difuz; CK19 pozitiv difuz; CEA pozitiv difuz; CA125 pozitiv difuz; CDX2 negativ; TTF1 negativ; MUC 5 pozitiv zonal; ER negativ; PGR negativ; GCDFP15 pozitiv in rare celule tumorale dispersate; KI67 pozitiv 5-10% (la suta )
Concluzii: Testele imunohistochimice sugereaza originea digestiva a tumorii: posibil originea gastrica sa originea in sfera biliopancreatica a tumorii.
N.L.:
Testele imunohistochimice se vor interpreta in context anatomo-clinic.
Intrebarea mea si rugamintea pe care o am la dumneavoastra este sa imi explicati va rog frumos ce inseamna asta, (sa inteleg ca nici aici nu si-au dat seama unde e tumora sigur?), si v-asi ruga sa ne indrumati ce sa facem mai departe suntem disperati si nu stim ce avem de facut mai departe. P.S.: sotul meu nu are niciun simptom in afara faptului ca il dor ganglioni de la umar. VA ROG SA MA SCUZATI CA AM SCRIS ATAT
8 RaulDuke
8 RaulDuke [7763c]
19-08-2011, 21:01

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ai scris excelent, nu ai de ce sa te scuzi! complet si explicit, fara amprente personale.
da-mi voie sa te lamuresc: analiza imunohistochimica nu poate niciodata sa precizeze CU SIGURANTA care este punctul de plecare. ce e sigur in momentul de fata este ca sotul tau are cancer, din pacate, si tot din pacate este in forma foarte avansata (cu o probabilitate de spre 99%). testul imunohistochimic a fost foarte util, pentru ca el sugereaza foarte bine provenienta tumorii primare, care poate acum sa fie cautata mai bine. ce trebuie sa faca acum este o endoscopie digestiva superioara, eventual ceva ce se cheama ERCP, eventual un examen RM de ficat, poate cu ceea ce se cheama colangio-RM. provenienta cancerului este sugerata ca fiind undeva din zona STOMAC, PANCREAS, CAI BILIARE (dreneaza bila din ficat).
din pacate, aflandu-ne in fata unui cancer in faza metastatica, el nu mai poate spera sa fie vindecat. se va indica un tratament citostatic, cel mai probabil, cu scopul de a prelungi supravietuirea si perioada pana la aparitia simptomelor. tratamentul va putea fi adaptat mai bine doar in cazul in care originea tumorii primare va fi certificata, prin metodele pe care le-am enumerat. ce trebuie sa faceti este sa vorbiti cu un oncolog, cat mai repede, daca se poate.
imi pare rau pentru diagnostic.
va urez mult succes si noroc ! tineti-ne la curent cu ce/cum/unde etc.
9 larisa29
9 larisa29 [2c]
19-08-2011, 22:02

Membru din 19-08-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Va multumesc pentru raspunsul prompt ; ce am inteles eu acum de la dumneavoastra ca nu mai are sanse ? totusi organele vitale nu sunt afectate :( din ce am inteles de la doctori la care am fost
10 RaulDuke
10 RaulDuke [7763c]
19-08-2011, 22:31

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

sanse pentru ce ? cu tratament are sanse sa castige foarte mult la supravietuire, este greu de exprimat cat. din pacate odata ce diagnosticul s-a departat dinspre limfom (prin imunohistochimie) si s-a apropiat mai mult de un cancer cu origine digestiva, datorita faptului ca are o raspandire a bolii catre ganglioni supraclaviculari, asta e echivalent cu stadiul METASTATIC (stadiul IV al bolii), lucru care comporta comparatie, ca prognostic, cu metastaze catre orice alt organ, fie el mai mult sau mai putin vital. iarasi, imi pare rau! totusi asta e adevarul si trebuie sa-l intelegi!
11 RODIMAT
11 RODIMAT [1c]
22-02-2012, 14:35

Membru din 22-02-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Buna ziua,
Soacra mea in varsta de 55 ani a fost diagnosticata cu uter fibromatos in 2010 si supravegheata pana in decembrie 2011 cand i s-a efectuat chiuretaj biopsic. In urma rezultatului primit (diagnostic: uter fibromatos cu metroregie; descriere microscopica: tesut endometrial cu glande in stadiul secretor; macroscopie: fragmenete tisulare cenusii-violacee cu diam. 1cm fiecare) s-a procedat la histerectomie totala. Din organul respectiv s-a facut examen histopatologic si imunohistochimic. Rezultatele sunt: histopatologic- fragmenete de perete uterin leiomiomatos cu focare de adenomioza, endometru cu glande sub stimul foliculinic si adenomiom polipoid atipic si imunohistochimic: ERpozitiv-50% in epiteliul glandelor endometriale; PGR pozitiv 50% in epiteliul glandelor endometriale; P53 pozitiv-15%; ACT pozitiv zonal in stoma adenomiomului polipoid atipic; CD1 pozitiv in stoma endometriala ; Ki67 pozitiv- 5%; PTEN negativ.
Va rog, daca doriti sa interpretati aceste rezultate si ce riscuri implica pe viitor.
Multumesc
12 RaulDuke
12 RaulDuke [7763c]
22-02-2012, 22:17

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

tumoarea uterina pare a fi fost benigna. a fost facuta o operatie radicala. riscurile pe viitor sunt deci minime, cel mai probabil nu va mai avea vreodata probleme legate de acest organ.
13 ana_gavrila
13 ana_gavrila [3c]
24-02-2012, 23:26

Membru din 24-02-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 3

buna seara,

In urma cu ceva vreme mamei mele i s-a inflamat un ganglion subclavicular care a fst operat si dus la Inst Victor Babes.
rezultatul a iesit cam asa:

Fragmente de tesut fibro-conjuctivsi tesut adipos cu infiltrare maligna de tip carcinomatos.
Ck7 pozitiv difuz in tumora; ER pozitiv 85-90%; CK34BetaE12 negativ; CEA negativ; PGR in lucru; CerbB2 in lucru;

Aspectul histopatologic si testele imunohistochimice sunt compatibilecu originea genito-mamara a proliferarii.
De interpretat in context clinic, imagistic.

Am inteles ca e vorba de cancer mamar. As vrea doar sa ma ajutati sa inteleg cam cat e de avansat. As mai vrea sa cer parerea d-voastra despre un produs. dar nu cred ca am voie sa il scriu aici.

Va multumesc anticpat
14 RaulDuke
14 RaulDuke [7763c]
24-02-2012, 23:34

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

scrie ce produs vrei si nu te mai stresa, pana in momentul in care nu crezi ca devii suspectabila de reclama! cui crezi ca-i pasa de denumirile produselor ? mie nu, uite: COCA COLA ! iata, ti se pare atat de grav ? ba chiar imi place bautura asta. zi-mi ca fac reclama, sterge-mi postul, da-ma in judecata, etc. linisteste-te ! aceste lucuri nu sunt mentionate in rubrica "ATENTIE!", care devine vizibila cand postezi ceva.

in alta ordine de idei, despre cazul tau: cat de avansat e un cancer nu se poate spune doar pe baza unei biopsii. in orice caz, avand cel putin un ganglion SUBCLAVICULAR invadat, este un stadiu destul de avansat, cel putin stadiul III, la limita cu stadiul IV daca este vorba de cancer de SAN si, din pacate, cu fara dubiu stadiul IV daca este vorba de un cancer de endometru (caci poate fi si asa ceva, desi mai putin probabil). din pacate in aceste stadii este putin probabil (practic imposibil), mai ales daca e vorba de stadiul IV, ca boala ei sa fie vindecabila. trebuie totusi diagnosticata si stadializata cu responsabilitate, iar apoi consultul oncologic va decide ce e cel mai bine de facut, care e calea de a obtine cel mai mare beneficiu.

iti urez succes si asteptam sa ne mai scrii, mai ales dupa ce vorbesti cu oncologul ! numai bine !
15 ana_gavrila
15 ana_gavrila [3c]
24-02-2012, 23:49

Membru din 24-02-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Vroiam sa stiu ce parere aveti de produsele AHCC de la secom si de cartilaj de rechin daca ar fi bune in perioada asta sa i le dau.


multumesc
16 RaulDuke
16 RaulDuke [7763c]
25-02-2012, 11:57

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu au nicio indicatie medicala neta, nu sunt niste produse cu eficienta dovedita si cantarita in nici o situatie medicala. e ca si cum m-ai pune sa imi dau cu parerea despre acadelele cu gust de cirese.
17 ana_gavrila
17 ana_gavrila [3c]
25-02-2012, 21:50

Membru din 24-02-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Am inteles. Multumesc oricum.

O sa va mai scriu dupa ce vb cu oncologul.

O seara placuta
18 Popa Alina
18 Popa Alina [9c]
27-08-2012, 13:09

Membru din 27-08-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 9

Buna ziua, va rog sa ma ajutati si pe mine cu cateva raspunsuri, tatal meu are 54 de ani in urma cu doua luni l-am internat pe tata la sectia de gastroenterologie cu sangerare anala, i sa facut o endoscopie si i sa depistat o formatiune ulcero-vegetariana gastrica, i s-a luat bioptie si am dus-o la anatomie patologica siin urma analizei--diagnostic microscopic concluziv a iesit :fragmente de mucoasa gastrica usor edementoasa, fara atipii citologice pe sectiunile axaminate, dupa cateva zile de sangerare ea scazut foarte mult hemoglobina la 5 si la bagat de urgenta in operatie ea extirpat tumoarea care a fost de 5 cm, el acum se simte foarte bine vreau sa stiu ce trebuie sa facem deacum inainte, ce fel de tumoare este, dupa operatie am luat lamele de la biopsie si de la tumoare si le-am dus la institutul VICTOR BABES pt analiza imunohistochimic si au ajuns acum cateva zile si rezultatul este:CD117-pozitiv stroma difuz, DOG1-pozitiv difuz, CD34-pozitiv, ACT-pozitiv, S100-negativ, NSE- negativ, KI=3/50 HPF, asi dori sa-mi spuneti ce fel de tumoare este s-au cum trebuie sa procedam si ce fel de tratament trebuie facut maine mergem la un oncolog dar vreau sa stiu si de la dumneavoastra cu trebuie sa procedam va multumesc din suflet asteptam un raspuns cat se poate de repede suntem cu moralul la pamant
19 RaulDuke
19 RaulDuke [7763c]
30-08-2012, 00:15

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

furnizati-ne rezultatul complet al examenului HISTOPATOLOGIC si pe cel al examenului IMUNOHISTOCHIMIC, cu tot cu concluziile lui, pentru a putea sa ne lamurim. un polip poate sangera periculos de mult, totusi nu e obligatoriu sa fie cancer.
20 Popa Alina
20 Popa Alina [9c]
25-09-2012, 12:11

Membru din 27-08-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 9

va rog sa ma scuzati de intarziere va scriu in seara asta tot sa iau toate hartiile, am fost la oncoologul din spitalul nostru si zice ca este tumoare malinga si trebuie stopata cu tratament adica ca reapare in proportie de 3, 9 %dat din rezultatul imunohistochimic, l-a trimis sa faca analize la sange, tomograf ca sa depunem dosarul, vreau sa stiu si parerea dvs sa va scriu si de tomograf nu ne-a dat nicio explicatie nimic in legatura de tomograf si sange sunt bune, nu sunt...ma scuzati de deranj
Răspunde la topic
71 comentarii 12 3 4 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp