Rezultat histopatologic

Secțiunea: Interpretare explorari imagistice
3 comentarii 1
1 Felicia ioana
1 Felicia ioana [1c]
01-09-2017, 15:18

Membru din 01-09-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Buna ziua, in urma cu 2 saptamani mi au fost scosi o tumora san si cel putin 10 ganglioni axilari. Rezultatul hispotatologic zice asa
Ex macroscopic: 1. 3gr.tesut adipos, infiltrat neoplazic (?); 2. 33gr. 13 fragmente...: tesut adipos ce inglobeaza 10 formatiuji nodulare de dimensiuni mici si o formatiune nodulara se 1.5cm, incapsulata
Ex. microscopic:1. Frag tisular lucrat in totalitate si care prezinta histopatologic tesut limfoganglionar cu leziuni de limfadenita cronica, histiocitoza sinusala fara leziuni maligne la coloratia hematoxilina - eozina(N0)
2. Tesut celuloadipos ce inglobeaza aprox 9 formatiuni nodulare cu aspect histopatologic de limfoganglioni cu leziuni de limfadenita cronica, marcata histiocitoza sinusala, depozite de hialin, fara leziuni maligne la coloratia hematoxilina - eozina (N0)
Cum dr chirurg este in concediu pana sapt viitoare....am rugamintea sa ma ajutati cu o intrepretare pe datele acestea. Suspiciunea de malignitate a fost data de la inceput de ecografie (forma leziunii era fara margini), iar punctia biopsica a dat raspuns de benignitate. Pe biletul de iesire din spital in urma sectoremiei si a examenului extemporaneu este mentionat la diagnostic carcinom ductal invaziv. Prin urmare: este sau nu cancer? Stiu ca mai trebuie si analiza imunopatologica, dar, pana atunci... Multumesc
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
04-09-2017, 10:47

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Felicia ioana, 01-09-2017, 15:18:10):


ce ai scris mai sus nu e foarte concludent. mai ai si alt buletin histopatologic? ce ai redat aici nu contine nimic sugestiv pentru cancer.
3 Felicia ioana
3 Felicia ioana [1c]
04-09-2017, 17:57

Membru din 01-09-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Multumesc pt raspuns, deocamdata nu am alte informatii, urmeaza sa trimit piesele la analiza imunopatologica, dr rezident mi a spus ca acest buletin aa fost emis pt ganglionii extrasi. Va multumesc, si o sa va mai deranjez cand o sa mai am date. O zi buna
Răspunde la topic
3 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp