rezultat ct ingrijorator

Secțiunea: Interpretare explorari imagistice
4 comentarii 1
1 mehes tibi
1 mehes tibi [1c]
05-04-2012, 19:49

Membru din 05-04-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 1

buna ziua. anul trecut in noiembrie am avut un accident de munca. primul ct am apucat sa o fac in ianuarie. acesta era rezultatul: discopatie L5-S1 cu moderata pensare discala globala, degenerare discala cu vaccum fenomen. minim prolaps discal intraforaminal drept la nivelul discului iv L4-L5. fractura platou superior L1 cu traiecte de fractura pe conturul anterior al corpului vertebral si cu infundarea platoului superior aprox. 6 mm. aliniament vertebral pastrat. aceasta a fost facuta in 20/01/2012. in 27 martie am fost in control la neurochirurgia baia-mare. acesta este rezultatul primit de la ct: corp vertebral L1 cu minima tasare veche in 1/3 anterioara, prin prabusirea platoului superior. copr vertebral T12 contine in 1/2 anterioara o imagine osteochistica de 14*11 mm cu pereti subtiri bine determinati. si medicii nu i-mi spun nimic concret. am cancer?
acea formatiune osteochistica poate proveni din cauza fracturii? va rog sa ma ajutati cu sfaturi. va multumesc !
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
05-04-2012, 10:28

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

bineinteles ca NU ai cancer, cel putin pe baza investigatiilor prezentate de tine mai sus. cine ti-a dat de inteles ca ai avea ? despre ce iti spun medicii... cum adica nu iti spun nimic concret ? i-ai intrebat pe ei daca ai sau nu cancer ?
3 mehes tibi
3 mehes tibi [1c]
05-04-2012, 14:03

Membru din 05-04-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 1

doctorita de la neurochirurgie mi-a spus ca tre sa fac un rmn. am intrebat-o daca e cancer. ea a tras din umeri.
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
05-04-2012, 19:49

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

este EXTREM de putin probabil sa fie cancer. acest diagnostic nu se poate pune decat pe baza unei biopsii, care se preleveaza numai in anumite conditii clinice de suspiciune foarte inalta. e cazul sa te relaxezi!
Răspunde la topic
4 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp