rezultat analiza punctie biposie san

Secțiunea: Cancerul de san (mamar)
6 comentarii 1
1 lorusha
1 lorusha [2c]
12-10-2015, 17:19

Membru din 12-10-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Buna ziua

Am facut o punctie biopsie cu ac gros la san stg, in urma unui RMN care a relevat un grup de noduli cu hemodinamica de tip incert/suspect proiectati in san stang jonctional extern si in CSE profund, 5 noduli proiectati, cel mai mare cu dimensiunea de 15 mm
Am facut CT si scintigrafie osoasa, nu sunt determinari secundare, ganglioni limfatici de tip inflamator



Rezultatul biopsiei releva:
Carcinom mamar ductal invaziv bine diferentiat (grad scazut de anaplazie G1), scor histologic semicantitativ = 5 (formare de tubuli -FC=2, moderat pleomorfism nuclear A=2, index mitotic-M=1)

Microscopic: aspect de tesut mamar prezentand proliferare tumorala maligna cu dispozitie in insule si trabecule, cu formare de strcuturi glandulare, (~10% din tumora), alcatuita din celule de talie medie, cu nuclei hipertrofici, tahicromi, usor neregulati, cu rari nucleoli vizibili, citoplasma eozinofila, moderat pleomorfism cito-nuclear, 2 mitoze/10 campuri ob.10, moderata stroma tumorala desmoplazica cu arii hialine si mixoide.

Estrogen receptor pozitiv in 80% din nucleii celuleor tumorale
Progesteron receptor pozitiv in 75% din nucleii celulelor tumorale
cerbB2pozitiv continuu membranar in > 10% din celulele tumorale (++) - test CISH in lucru
ki 67 ~15%

Va rog o parere/ interpretare acest buletin analiza. Multumesc frumos
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
12-10-2015, 22:40

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (lorusha, Azi, ora 17:19:06):


Este vorba de un cancer de san, dar cu un stadiu care nu reiese din cele relatate mai sus (exista mamografie ? ecografie mamara si axilara ?) si care va trebui sa primeasca hormonoterapie, asta sigur. Despre operatie se va pune problema in functie de stadiul bolii (cat de extinsa e), daca e sau nu nevoie de Herception, asta va spune rezultatul analizei CISH iar despre chimioterapie, tot masura extensiei bolii in functie si de eventuala operatie.

In concluzie: ajungeti cat mai curand la un consult oncologic! aveti asa ceva programat ?
3 lorusha
3 lorusha [2c]
12-10-2015, 23:08

Membru din 12-10-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Răspuns pentru (RaulDuke, Azi, ora 22:40:10):

Voi merge la consult oncologic. Deocamdată am făcut doar puncție biopsie si acesta e rezultatul.Pe mamografie s-a văzut arie de microcalcificari unele grupate în focare. RMN a avut Birads 4, fără adenopatii axilare. Nu am eco. Am o sonoelastograma făcută în ianuarie unde totul a apărut normal.
Întrebarea era dacă pe bz acestei puncții pot avea speranță la un stadiu mai mic. Mulțumesc
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
13-10-2015, 12:04

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (lorusha, 12-10-2015, 23:08:45):


nu punctia da stadiul, ci aspectul local, atat la inspectie si palpare cat si la mamografie si ecografie. sono-elastografia nu are nicio utilitate. nu o recmand in nicio ipostaza.
5 lorusha
5 lorusha [2c]
16-10-2015, 18:48

Membru din 12-10-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 2

În cazul cancerului de sân multifocal, chimioterapia se face dintr-o schemă mai agresivă? Mulțumesc
6 RaulDuke
6 RaulDuke [7763c]
16-10-2015, 19:03

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (lorusha, Azi, ora 18:48:42):


nu neaparat.
Răspunde la topic
6 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp