reziltat biopsie

Secțiunea: Cancerul de piele (Melanom malign)
3 comentarii 1
1 magdalena
1 magdalena [3c]
20-09-2017, 14:37

Membru din 20-09-2017

Subiecte: 2

Comentarii: 3

Dupa 4 saptamani a fost gata rezultatul de la biopsii( mi-au fost scosi chirurgical 2 nevi : unul de pe coapsa su unu din flancul stang)
1. DESCRIERE MICROSCOPICA: nev verucos pigmentar. transe de sectiune laterala si transe de sectiune profunda libere.

DESCRIERE MACROSCOPICA: fragment tisular de 2/1.4/0.7cm, acoperit de o suprafata tegumentara de 2/1, 4cm ce prezinta central o leziune proeminenta la nivel tegumentar de 1, 6/1, 3 cm, aspect muriform, culoare cenusiu galbuie cu zone brun-rosietice, margini usor neregulate, consistenta elastica, leziunea ramane la 0.2-0.3cm distanta fata de sectiunea chirurgicala laterala. Tesut subcutanat corespunzator leziunii ingrosat, de culoare albicioasa.

2. DESCRIERE MACROSCOPICA: fragment tisular de 3/2/1.5cm, acoperit de o suprafata tegumentara de 3/2cm ce prezinta central o leziune inreliefata la suprafata tegumentara de 1, 8/1, 3cm culoare bruna, aspect muriform, margini bine delimitate, consistenta elastica. Leziunea ramane la 0, 1-0, 6cm distanta fata de sectiunea chirurgicala laterale.

DESCRIERE MICROSCOPICA: nev pigmentar jonctional in agitatie. Transe de sectiune laterale si transe de sectiune profunda libere.
Va rog frumos sa imi ziceti daca este ceva grav. Ma nelinisteste termenul de nev jonctional in agitatie
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
21-09-2017, 15:12

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (magdalena, 20-09-2017, 14:37:06):


nu e nimic grav in cele descrise mai sus.
3 magdalena
3 magdalena [3c]
21-09-2017, 19:54

Membru din 20-09-2017

Subiecte: 2

Comentarii: 3

Va multumesc frumos pentru raspuns. M- am linistit....ma tot gandeam la melanom malign
Răspunde la topic
3 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp