Repunere in tranzit / Anularea stomei

Secțiunea: Cancerul de colon
3 comentarii 1
1 Dorotheo
1 Dorotheo [0c]
26-08-2017, 21:30

Membru din 26-08-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 0

Buna ziua, mama mea a suferit de adenocarcinom recital, a fost operată, i s-a făcut o colostomei transversala după care a făcut chimio si radio, ulterior ă mai fost operată odată, s-a intervenit chirurgicală pt scoaterea tumorii, i-au făcut si o histerectomie totala. Acum 1 luna de zile ă trecut prin ă 3-a operație unde i-au anulat stoma. S-a externat din spital vindecată, doar ca de atunci merge la toaletă foarte des, de 15-20 de ori pe zi. Nici un doctor nu are răbdare sau timp sa ne explice de ce se intampla asta sau daca are sa fie tot timpul asa. Va rog daca puteti sa ma ajutati cu un raspuns, săraca e disperată, are impresia ca toata viata o sa ramana asa. Va multumesc.
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
28-08-2017, 09:15

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Dorotheo, 26-08-2017, 21:30:08):


din pacate nu pot sa va explic mare lucru particular la cazul vostru caci lipsesc detaliile tehnice (ce fel de operatie s-a facut, cat de jos a fost tumora, cat din rect a trebuit sa se taie, etc etc). totusi, cand vine vorba de rect, dupa ceea ce se cheama "anastomoza colo-anala", adica suturarea intestinului la anus, dupa ce rectul a fost indepartat, acesta este efectul advers care intr-adevar, este permanent; totusi nu am de unde sa stiu ca asemenea interventie s-a facut. daca sunt efectele adverse combinate ale unui alt tip de operatie larect + al iradierii, atunci lucruril se vor ameliora. va sfatuiesc, totusi, sa discutati asta cu medicul chirurg. de ce nu ati facut-o pana acum?
3 Vlad120188
3 Vlad120188 [1c]
24-09-2018, 11:25

Membru din 24-09-2018

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Buna , am si eu aceasta problema , am fost diagnosticat cu adenocarcinom la rect inferior (la 7 cm fata de OA) am urmat tratament chimio si radio terapie ; mi sa facut rezectie de rect si mi sa pus iliostoma de protectie . Dupa aproximativ 8 luni am fost la operatia de repunere in tranzit , iar acuma am probleme cu scaune mult prea dese . Daca puteti sa imi dati un sfat ce as putea sa fac sau sa ma sfatuiti pasi de acum inainte . Va multumesc .
Răspunde la topic
3 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp