reluare tratament tarceva

Secțiunea: Metastaze
5 comentarii 1
1 rodika
1 rodika [1c]
27-01-2015, 18:28

Membru din 27-01-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Buna ziua,
M-am decis sa scriu aici despre cazul tatalui meu deoarece devin din ce in ce mai nelinistita in ceea ce il priveste. Sa va povestesc istoricul:
Tatal meu, in varsta de 61 ani, fost fumator (1 pachet/zi) a fost diagnosticat cu CARCINOM EPIDERMOID AL PLAMANULUI( cT2N2Mx) in ianuarie 2014, in Galati.
A primit tratament cu intentie neoadjuvanta conform schemei CDDP+GMZ din 30,01,2014 pana la 17,06,2014.
In CT de reevaluare din iulie 2014, romania, se observa o crestere a tumorii. Am decis sa mergem in Spania pentru evaluarea tratamentului. Evaluat acolo in 25,08,2014 se observa tumoare 6,7cm de la 3,5 cm, metastaza a ganglionilor si osoasa. Se incepe tratamentul cu Docetaxel+Zometa+Calciu. In Octombrie 2014 este internat in spital datorita starii de febra. rezultatul CT la acea data este: TORACE cresterea masei tumorale pulmonare a LID cu cel mai mare component de necroza si diametru actual de 7,7cm. Complexele adenopatice hiliar mediastinal au crescut in special cele din grupurile 4R, 10R si 7; semne de infiltrare a bronhiilor intermediare dreapta si fistulizare intre masa adenopatica subcarinala si esofag. Schimbari de linfangita carcinomatoasa in LID. Fara varsare pleurala nici pericardica. ABDOMEN Cresterea nodulului tumoral in glanda suprarenala stanga peste hiperplaz adenomatoasa. Chist biliar hepatic. Leziuni metastazice pelvice stabile fata de studiul anterior. DIAGNOSTIC: cresterea mesei tumorale si a afectiunilor adenopatice, Progresia afectiunii metastazice superioare. Fistula intre esofag si masa adenopatica subcarinala. Linfagita carcinomatoasa. Bronsita in LII
Dupe diagnostic s-a schimat tratamentul cu Tarceva, un comprimat pe zi. Pe 17,12,2014 a intrerupt tratamentul cu tarceva deoarece nu s-a mai putut deplasa in spania pt control. In ianuarie 2015 am efectuat un nou CT pentru a primi tarceva prin CAS Galati. rezultatul a fost: aparitia unui revarsat pleural drept, partial inchistat, in cantitate mica, localizat posterior si bazal, cu grosimea maxima de aprox 10mm. Tumoarea in progresie importanta, ocupand aproape in intregime LID, fiind dificil delimitabila in blocuri adenopatice hilare drepte si de zonele atelectatice pulmonare din vecinatate. Blocuri adenopatice mediastinale si hilare drepte, unele necroate-cu importanta progresie. Nodul de aproximativ 17 mm la nivelul glandei suprarenale stangi in progresie.
Astazi am primit aprobarea dosarului cu tarceva, insa nu stiu cat de eficient va fi. Tata acum urmeaza tratament cu Tramadol+ketonal insa am primit si plasturi de fentanyl pe care nu stiu daca sa ii punn deoarece nu vreau sa ramana o leguma. mentionez ca mai mananca ff putin, i-am cumparat hrana lichida hiperproteica, tuseste f mult, se ineaca aproape cu orice si este cu psihicul cazut.
Va rog sa imi spuneti orice legat de pronostic, simptome si reactii ale plasturilor de fentanyl.
Daca am uitat sa scriu ceva, va rog intrebati-ma. va multumesc din suflet.
Multa sanatate!!
2 MARTON
2 MARTON [617c]
27-01-2015, 19:16

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

RODICA da clik pe numele meu si imi trimiti pe privat o adresa de mail unde sa iti pot trimite cateva articole care te pot ajuta.
Eu sunt tot pacient de cancer cu mai multe metastaze care am avut rezultate bune cu chimioterapie si alimentatie.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
3 RaulDuke
3 RaulDuke [7763c]
27-01-2015, 19:21

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (rodika, Azi, ora 18:28:32):


daca are dureri, evident ca ai procedat rau nedandu-i tratamentul de durere prescris (fentanyl). este putin probabil ca tarceva o sa ajute foarte mult. una din principalele probleme este fistula esofagiana, care il predispune la multe probleme, inclusiv infectii. trebuie sa vedeti un gastroenterolog. e mai important decat tarceva.
4 rodika
4 rodika [1c]
28-01-2015, 09:30

Membru din 27-01-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 1

nu are dureri atat de mari..se simte mai rau dimineata pe la 5-6 cand deja efectul calmantelor ii trece. ii mai dam si ibuprofen daca este cazul. vreau sa stiu daca plasturii cu fentanyl il pun neaparat la pat. el inca se duce singur la baie. se mai ridica din pat din cand in cand...
5 RaulDuke
5 RaulDuke [7763c]
28-01-2015, 09:58

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (rodika, Azi, ora 09:30:14):


nu stiu exact ce vrei sa zici. in orice caz, discutiile astea treuie intotdeauna sa le porti cu medicul care iti prescrie medicamentul, nu pe net, la intamplare. poate fi periculos!
Răspunde la topic
5 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp