recidiva cancer col uterin

Secțiunea: Cancerul de col uterin
5 comentarii 1
1 tucu1983
1 tucu1983 [2c]
14-08-2009, 09:04

Membru din 14-08-2009

Subiecte: 1

Comentarii: 2

In anul 2008 mama mea in varsta de 57 ani a fost diagnosticata cu neo col gr. 1b2, a fost operata,, i s-a extras tot (uter, ovare, trompe, col...), dupa care a urmat 4 sedinte de brahiterapie la Cluj. In luna decembrie a facut un tomograf pelvian, de unde nu au reiesit urme ale tumorii, insa acum in iulie a mai facut un tomograf cu urm. diagnostic: Recidiva tumorala locala cu ...( nu inteleg scrisul) vezicala ureterala bilaterala si intestinala si Hidronefroza gr. 1 si 2 bilaterala secundara. As vrea sa stiu ce reprezinta toate acestea,daca sunt metastaze sau nu si daca se va ajunge la citostatice. Mentionez ca nu a facut alt tratament dupa operatie in afara de brahiterapie. Va rog sa-mi raspundeti daca puteti. Va multumesc anticipat.
2 scarface
2 scarface [78c]
29-07-2009, 23:31

Membru din 22-07-2009

Subiecte: 1

Comentarii: 78

Va scoateti tot din trup in speranta ca dispare boala si uite ca nu dispare din pacate.
Pe urma va umpleti corpul cu citostatice in speranta ca asa se vindeca ceva care nu are cum sa se vindece, caci omori tumoarea dar in acelasi timp si ce a mai ramas din trup.
Si pe urma ce mai faceti cand jumate din organe au fost indepartate si tot corpul e odeja complet otravit ?
Credeti ca se poate vindeca oare cineva in modul asta barabar sii ca ce fac doctorii este pe placul naturii si a ordinii stabilite de Dumnezeu ?
3 tucu1983
3 tucu1983 [2c]
30-07-2009, 14:51

Membru din 14-08-2009

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Pt. scarface:
Partial este corect ce ai spus. Fiecare traieste cat ii este scris. Nu stiu dak ai avut vreun caz in familie sau intre prieteni, si nici nu-ti doresc, dar crede-ma ca ai incerca absolut orice. Iti vine sa-ti lasi viata in mana medicului asa bun sau rau cum e. Eu nu stiu sa o tratez, poate nici medicul nu reuseste, dar macar incearca. Si daca e sa lasam pe placul naturii si ordinii stabilite de Dumnezeu, te intrebi dupa...cand deja e f tarziu, daca e bine ce ai facut.
4 Casa drhouse
4 Casa drhouse [119c]
31-07-2009, 07:54

Membru din 24-10-2008

Subiecte: 0

Comentarii: 119

Reprezinta o reaparitie / metastazare tumorala.Iradierea interna a fost insuficienta in acel stadiu de boala, era necesar sa se completeze cu iradiere externa si/sau chimioterapie.Mergeti de urgenta la oncologie si vedeti ce se poate face.
5 tucu1983
5 tucu1983 [2c]
14-08-2009, 09:04

Membru din 14-08-2009

Subiecte: 1

Comentarii: 2

In urma tomografului, la 2 zile, mama a facut blocaj renal. Am ajuns dupa 3-4 zile la Cluj unde a fost operata, i s-a pus o nefrostoma. Am inteles ca s-ar putea sa fie din cauza brahiterapiei...efectele ei secundare. Se crede ca s-au uscat ureterele. Sper sa fie doar atat si sa nu fie recidiva tumorala.
Răspunde la topic
5 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp