radioterapie cu protoni

Secțiunea: Radioterapie
6 comentarii 1
1 Amy
1 Amy [3c]
06-04-2016, 21:15

Membru din 17-03-2016

Subiecte: 2

Comentarii: 3

VA ROG FRUMOS SA MA AJUTATI UNDE GASESC UN ASTFEL DE APARAT PTR A AFACE TRATAMENTUL IN bUCURESTI SAU IN TARA
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
07-04-2016, 14:48

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Amy, 06-04-2016, 21:15:51):


nu exista asa ceva nici in bucuresti nici in restul tarii. de fapt iradiere cu protoni se face in putine locuri prin toata lumea; cred ca nu exista 3 asemenea centre in europa intreaga.
3 gabriela1923
3 gabriela1923 [2c]
03-06-2016, 18:59

Membru din 03-06-2016

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Domnule Doctor am si eu nevoie de parerea dumneavoastra pentru o problema legata de o tumoare la prostata: tatal meu, acum in varsta de 57 de ani a fost decoperit cu o tumoare la prostata, gradul III, scor glasson 7, psa 22, care depasise volumul prostatei. A inceput terapia hormonala cu dipherelin si radioterapie externa. A facut injectia timp de 2 ani, perioada in care psa-ul era in jur de 0.01, scintigrafia normala, iar la rezultatul rmn nu s-a vazut nici o reactivare a bolii, prostata revenind la dimensiunile normale.Dupa 2 ani de tratament cu injectia hormanala s-a facut o pauza de un an. In decembrie anul trecut, psa-ul a crescut la 0.24, iar la ultimul rmn efcetuat tot in decembrie a aparut o posibila reactivare a unui nodul din lobul stang.S-a efectuat biopsia si intradevar nodulul era o tumoare de acelasi grad III, cu scor glasson tot 7. A reinceput terapia hormonala cu aceeasi injectie. Medicul care a efectuat radioretaria a spus ca i s-a facut doza maxima pentru terapia externa si nu se mai poate efectua nimic extern. Dar inter, se poate? ce putem face? Lasam tumoarea sa evolueze la metastaze? Are doar 57 de ani. Intradevar psa-ul acum este 0.02, dar alt tratament pentru nodulu reactivat nu se poate efctua?
Este utila o terapie cu protoni? Sau despre hifu sau criochirurgie ce imi puteti spune?
Domnule Doctor am si eu nevoie de parerea dumneavoastra pentru o problema legata de o tumoare la prostata: tatal meu, acum in varsta de 57 de ani a fost decoperit cu o tumoare la prostata, gradul III, scor glasson 7, psa 22, care depasise volumul prostatei. A inceput terapia hormonala cu dipherelin si radioterapie externa. A facut injectia timp de 2 ani, perioada in care psa-ul era in jur de 0.01, scintigrafia normala, iar la rezultatul rmn nu s-a vazut nici o reactivare a bolii, prostata revenind la dimensiunile normale.Dupa 2 ani de tratament cu injectia hormanala s-a facut o pauza de un an. In decembrie anul trecut, psa-ul a crescut la 0.24, iar la ultimul rmn efcetuat tot in decembrie a aparut o posibila reactivare a unui nodul din lobul stang.S-a efectuat biopsia si intradevar nodulul era o tumoare de acelasi grad III, cu scor glasson tot 7. A reinceput terapia hormonala cu aceeasi injectie. Medicul care a efectuat radioretaria a spus ca i s-a facut doza maxima pentru terapia externa si nu se mai poate efectua nimic extern. Dar inter, se poate? ce putem face? Lasam tumoarea sa evolueze la metastaze? Are doar 57 de ani. Intradevar psa-ul acum este 0.02, dar alt tratament pentru nodulu reactivat nu se poate efctua?
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
06-06-2016, 11:12

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (gabriela1923, 03-06-2016, 18:59:27):


dupa parerea mea trebuie facuta o scintigrafie osoasa din nou. daca NU are metastaze, atunci boala este inca localizata si ar trebui operata. desigur ca e o operatie pretentioasa, trebuie cautat un chirurg cu mare experienta. daca nu se poate tehnic, atunci pot fi incercate tratamente de tipul HIFU, etc. daca scintigrafia arata metastaze, atunci tratamentul de baza ramane cel sistemic (hormonoterapie, chimioerapie, etc).
5 gabriela1923
5 gabriela1923 [2c]
06-06-2016, 18:58

Membru din 03-06-2016

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Va multumesc pentru raspuns. Am uitat sa specific, i s-a efectuat scintigrafia in mai anul acesta si este in regula, nu au aparut metastaze. Ati putea sa imi recomandati un chirurg bun? Si pentru HiFu la ce clinici sa incerc? Pentru ca in BucurestI toate cele private spun ca nu sunt specializate pentru prostata...
Domnule Doctor am si eu nevoie de parerea dumneavoastra pentru o problema legata de o tumoare la prostata: tatal meu, acum in varsta de 57 de ani a fost decoperit cu o tumoare la prostata, gradul III, scor glasson 7, psa 22, care depasise volumul prostatei. A inceput terapia hormonala cu dipherelin si radioterapie externa. A facut injectia timp de 2 ani, perioada in care psa-ul era in jur de 0.01, scintigrafia normala, iar la rezultatul rmn nu s-a vazut nici o reactivare a bolii, prostata revenind la dimensiunile normale.Dupa 2 ani de tratament cu injectia hormanala s-a facut o pauza de un an. In decembrie anul trecut, psa-ul a crescut la 0.24, iar la ultimul rmn efcetuat tot in decembrie a aparut o posibila reactivare a unui nodul din lobul stang.S-a efectuat biopsia si intradevar nodulul era o tumoare de acelasi grad III, cu scor glasson tot 7. A reinceput terapia hormonala cu aceeasi injectie. Medicul care a efectuat radioretaria a spus ca i s-a facut doza maxima pentru terapia externa si nu se mai poate efectua nimic extern. Dar inter, se poate? ce putem face? Lasam tumoarea sa evolueze la metastaze? Are doar 57 de ani. Intradevar psa-ul acum este 0.02, dar alt tratament pentru nodulu reactivat nu se poate efctua?
6 RaulDuke
6 RaulDuke [7763c]
07-06-2016, 14:30

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (RaulDuke, 06-06-2016, 11:12:53):


singura clinica unde stiu ca se face HIFU pe prostata se numeste HIFU Terramed din Bucuresti. nu stiu daca lucreaza in contract cu Casa la ora actuala.
Răspunde la topic
6 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp