Cancer colon cu metastaze

Secțiunea: Cancerul de colon
2 comentarii 1
1 estate693
1 estate693 [0c]
02-05-2013, 12:03

Membru din 02-05-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 0

Buna ziua,
sotul meu (53 ani) a fost diagnosticat in dec. 2012 cu tumora rectala cu metastaze. CT-ul din dec spunea
Masa ce ingroasa neuniform peretele ampulei rectale si a sigmoidului distal, fara adenomegalii patologice pelvi abdominale, fara ascita sau pleurezie
Ficat cu dimensiuni normale, continind in lobul drept 4 zone hipodense cu iodofilie redusa, predominent peroferica, cu diametre axiale minime de 39, 35, 11 si 8 mm.
Noduli pulmonari fara continut calcar situati in lobii inferiori cel din dreapta cu diametrul axial maxim de 28 mm, cel din stinga avind 18 mm. (determinari secundare)
A fost operat in 10 ian 2013, acum are anus contra naturii - tumora rectosigmoidiana cu implicarea buclei sigmoidiene, cazuta in Douglas carcinomatoza la nivelul peritoneului pelvin, se practica rezectia rectosigmoidiana.
Dupa operatie s-a refacut f. bine
Din 29 ian a inceput chimioterapia irinotecan + xeloda.
Dupa 5 sedinte ( 1/3 sapt) CT-ul spune : 2 noduli pulmonari tisulari, vascularizati, cu contururi spiculate unul situat in segmentul latero-bazal al lobului inferior drept de 25/18 mm si unul in segmentullatero-bazal al lobului inderior sting de 13 mmin diam,
Doi noduli hepatici hipocaptanti unul de 13 mm in segmentul V si unul de 17 mm la limita dintre segmentele V si VI.
Este o evolutie buna pentru 5 sedinte de chimio ?
Pentru mine faptul ca metastazele s-au micsorat este ceva incurajator...
Va rog sa-mi spuneti cam cite sedinte de chimio ar trebui sa faca ? Depinde de cit se micsoreaza metastazele ?
In situatia data sotul meu poate merge la mare ( peste vreo 2 luni ), evident evitind soarele, sa stea sub umbrela macar sa se bucure de aerul pe care-l aduce briza marii dimineata devreme si dupa-amiaza ?,
Multumesc pt. timpul acordat
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
02-05-2013, 12:03

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

am raspuns pe privat.
Răspunde la topic
2 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp