prevenire-detectare cancer

Secțiunea: Protectie impotriva cancerului
4 comentarii 1
1 xgeorge
1 xgeorge [1c]
09-04-2009, 17:20

Membru din 09-04-2009

Subiecte: 1

Comentarii: 1

buna ziua,

am 26 de ani, nefumator

as dori sa stiu ce controale trebuie sa fac pentru a preveni cancerul sau a-l detecta (orice fel de cancer)

din cate am inteles trebuie sa merg la medicul de familie dar nu stiu ce controale sa ii cer, de asemnea am inteles ca si la dentist se poate face un control

in materie de alimentatie stiu ca trebuie cat mai multe legume/fructe, practicare sport (merg la sala si ies cu bicicleta) si cat mai putin alcool/zahar
2 drweather
2 drweather [6c]
26-03-2009, 12:54

Membru din 09-01-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 6

Eh,prevenirea cancerului e o obsesie dintotdeauna a omenirii...nici o forma de cancer nu poate fi 100% evitata.Iar acum cu atitea radiatii si celulare prin jur,cu atit mai putin.Iar de diagnosticat,cel putin prin metodele uzuale,imagistice(gen tomografie...RMN) se pot diagnostica tumorile numai cind deja au crescut peste anumite dimensiuni egale cu capacitatea de detectie a aparatului.Exista si metode imunologice....genetice....mai exacte dar nu se folosesc la tot muritoru.Oricum gindeste-te ca nu trebuie sa ai neaparat cancer ca sa mori tinar.
3 Teodora M.
3 Teodora M. [48c]
26-03-2009, 13:49

Membru din 10-02-2009

Subiecte: 3

Comentarii: 48

George,

Preocuparea ta pentru acest aspect, daca a devenit intensa si simti ca a inceput sa fie obsesie, mergi mai degraba la un psiholog, ipohondria este un calvar si cu cat mai repede mergi cu atat te vei linisti in legatura cu acest subiect. E doar o sugestie, departe de mine sa presupun ca ai sau nu ceva de genul asta, dar am persoana in anturaj care are aceasta obsesie si tare greu ii e....
Fa-ti controalele anuale si daca ies bine nu te ma framanta.
Un mare doctor mi-a spus o data o vorba la fel de mare: frica nu ne pazeste de boala, dar o poate provoca.
Cu alte cuvinte, este foarte bine ca te preocupa sanatatea, fa-ti analizele si consulta-te cu medicul de familie. Cum iti spunea si drweather este cam greu sa-ti faci "toate" analizele. Si de altfel nici nu sunt indicate toate, fara indicatie:))....Numai bine!
4 xgeorge
4 xgeorge [1c]
06-04-2009, 11:58

Membru din 09-04-2009

Subiecte: 1

Comentarii: 1

multumesc pentru raspunsuri

o sa merg la doctorul de familie sa vad ce controale trebuie sa fac, adica sa imi dea un set de controale pe care sa le fac in fiecare an
Răspunde la topic
4 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp