poate fi o forma de cancer?

Secțiunea: Ar putea fi cancer?
5 comentarii 1
1 abcd
1 abcd [2c]
06-10-2012, 12:29

Membru din 07-05-2012

Subiecte: 9

Comentarii: 2

am fost la medic si am facut o conoscopie.mi s-a spus ca am;o formatiune polipoida de 3/3cm,cu pedicul de 2cm,situata la 40 cm fata de o.a.e.as dori sa stiu daca acest polip poate fi o forma de cancer?mii de multumiri
2 M.D.
2 M.D. [29c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 29

Nu inţeleg terminologia folosită. Cel mai bine interpretează rezultatul unui test medicul care a recomandat acel test.
3 abcd
3 abcd [2c]

Membru din 07-05-2012

Subiecte: 9

Comentarii: 2

imi cer scuze,am scris eu gresit,deci;am facut o VIDEO COLONOSCOPIE si am diagnosticul de FORMATIUNE POLIPOIDA PEDICULATA .poate fi o cancer?as dori un ras puns direct sau macar pe aproape.mii de multumiri si scuze pt greseala.
4 M.D.
4 M.D. [29c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 29

Da, este posibil. in astfel de cazuri examenul histo-patologic este hotărator.
5 dr i.f.
5 dr i.f. [17c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 17

Este vorba de un polip al colonului. De regula polipii sunt formatiuni de natura benigna insa, in timp, pot degenera in cancer. De aceea se recurge la extirparea acestora in majoritatea cazurilor. Dupa extirpare se face examenul histopatologic (biopsie) si numai asa se pune diagnosticul corect.
Multa sanatate!
Răspunde la topic
5 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp