Plan de tratament - carcinom ductal invaziv nediferentiat

Secțiunea: Cancerul de san (mamar)
2 comentarii 1
1 CorinaDoctrina
06-03-2014, 03:20

Membru din 06-03-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 0

Buna seara. Va scriu pentru a va prezenta cazul persoanei mele rugandu-va pe aceasta cale sa va exprimati opinia in ceea ce priveste planul de tratament care ne mai este inca disponibil. Pacient 56ani, dx carcinoma ductal invaziv nediferentiat IHC: ER/PGR 95% +, Ki67 10%, HER2/neu negativ. C.T.: masa tumorala idofila, 4, 7/3, 3cm parasagitala atasata de stern cu invazia muschiului pectoral plus micronoduli satelit, metastaze osoase pe majoritatea vertebrelor. Fara adenopatii axilare. Atelectazie lamelara antero si lateral-bazala stanga si lingulara. Ficat cu 3 hemangioame maricele pe care am insistat si s-au dovedit a fi numai hemangioame (sper sa ramana asa). Metastaze osoase mixte predominant osteocondensate la majoritatea vertebrelor si oaselor iliace. Metastaza meningeala cu edem in substanta alba din vecinatate..provenit de la o leziune osteolitica. Pentru aceasta din urma am inceput RT (protoni/neutron+3D+Dexamtz 8mg+Arnetin+Manitol), am luat prima serie de acid zoledronic 4mg si incercam marea cu degetul cu Arimidex. In continuare oncologul 1 a propus chimio urgent cu Avastin+altele(astept sa aflu dupa finalizarea RT) iar oncologul 2 sustine ca ne permitem sa asteptam 1-2 luni sa vedem cum raspunde partea hormonala. Sunt tentata sa imi indrept atentia spre ultma varianta stiind ca poate fi curativ chiar si in proportie de 5%, insa nu pot sa nu ma intreb daca nu cumva ar trebui apucata treaba de coarne. In plus, am dubii cu privire la Avastin. Ma insel sau nu e eficient in stadiul IV? Toata documentarea mea de pana acum s-a bazat pe accesarea unor studii NHI+Olanda. In plus, am de ales intre a trata problema la stat (SCUE) sau in privat. Exista o schema protocolara de tratament sau trebuie dozaj fin? Nu stiu cum sa aleg sa fie cat mai bine pregatit terenul pentru ce va urma. Imi imaginez ce va urma. Deocamdata ne bucuram de soare/ploaie in plimbari nesfarsite si tonice dar cu cateva dureri surde "ca de reumatism". Va multumesc pentru atentie si pentru raspuns. Fear and loathing
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
06-03-2014, 22:46

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

planul structurat in jurul tratamentului cu arimidex este cel corect si standard. avastin nu are nicio logica sa fie administrat aici inafara unui trial clinic cel mult. boala nu este curabila si atunci tinta principala este ameliorarea calitatii si duratei vietii, fara a o supune la riscuri suplimentare de o maniera imediata, sau scurta.
Răspunde la topic
2 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp