melanom stadiul IA

Secțiunea: Cancerul de piele (Melanom malign)
5 comentarii 1
1 andrada adam
1 andrada adam [0c]
15-07-2014, 23:16

Membru din 15-07-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 0

Buna ziua, va scriu pentru a va cere parerea in privinta diagnosticului din urma examenului histopatologic al unei alunite. Dupa ce alunita a fost excizata si trimisa la laborator am primit urmatorul rezultat:
Ex macroscopic: Fragment cutanat de 1/0, 7 cm cu contur policlinic, usor elevata, fara a se observa ulceratii, ce prezinta central o zona imprecis delimitata brun negricioasa de 0, 5/0, 4 cm
Ex microscopic: Tegument cu anexe si hipoderm, corespunzator ariei brun-negricioasa descrise microscopic. Se evidentiaza un melanom extensiv in suprafata in faza de crestere radiala. Se evidentiaza extensie pagetoida. Nu exista focare de regresie si nici ulcerare. Nu se deceleaza invazie perineurala. Nu s-au identificat emboli limfatici. Nu s-au identificat mitoze. Breslow=0, 56mm: indice anatomic Clark I. Toate marginile de rezectie sunt libere. Cea mai apropiata este marginea de rezectie corspunzatoare orei 9 si se afla la 3, 1 mm. marginea de rezectie profunda este libera si se afla la 12, 2 mm., infiltrat inflamator limfomonocitar cu numeroase melanofage
Concluzii:Melanom extensiv in suprafata, in faza de crestere radiala, stadiu I A- pT1aNxMxLoVoRo.
Dna doctor dermatolog mi-a spus ca nu am motive de ingrijorare pentru ca am fost tratata 100% prin excizie. Va rog sa ma ahjutati cu un sfat, sa contactez un doctor oncolog sau sa urmez indicatiile dermatologului (eviatarea soarelui si a UV-urilor intre 10-15, crema de protectie etc...)?Va multumesc anticipat!
2 ioana antoanela
2 ioana antoanela [36c]
11-07-2014, 21:11

Membru din 02-02-2013

Subiecte: 15

Comentarii: 36

Bună seara! Vă rog foarte mult să îmi spuneţi dacă aţi operat aluniţa preventiv sau pentru că prezenta modificări şi dacă da, în ce fel s-a modificat. Mulţumesc şi vă doresc multă sănătate!
3 RaulDuke
3 RaulDuke [7763c]
12-07-2014, 11:26

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

medicul dermatolog nu are dreptate chiar 100%. tratamentul trebuie completat cu REEXCIZIA cu margini de 1 cm in jurul melanomului, altfel riscul de recidiva e mare. asta trebuie facut de dermatolog sau de vreun chirurg. de asemenea trebuie o examinare clinica (prin palpare si eventual ecografie, desi nu as recomanda si asta, personal) a GANGLIONILOR regionali.

daca nu exista ganglioni aparent afectati, dupa reexcizie (care e absolut importanta), nu se indica sa mai faci niciun tratament.
4 elina
4 elina [43c]
15-07-2014, 23:05

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 43

Buna seara! Trebuie sa faceti reexcizia asa cum a precizat domnul doctor Raul, limita de singuranta oncologica in melanom este de 1 cm peritumoral, in suprafata si in profunzime. Si v-as mai spune ca la Clinica de Chirurgie Plastica ;Microchirugie Reconstructiva a Spitalului Universitar, in cazul melanoamelor, se face obligatoriu limfoscintigrafie pentru depistarea afectarii ganglionare. Numai bine
5 RaulDuke
5 RaulDuke [7763c]
15-07-2014, 23:16

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

intr-adevar, 1cm este standard in aceasta situatie, altfel exista un risc semnificativ de recidiva, lucru care nu e de dorit. totusi "limfoscintigrafie" sau "tehnica ganglionului santinela" nu cred ca e indicata aici, indicele breslow fiind atat de mic, fara existenta altor factori de risc aditionali.
Răspunde la topic
5 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp