Pasii spre examen imunohistologic al biopsiei

Secțiunea: Administrativ, birocratie, acte necesare
5 comentarii 1
1 profesor
1 profesor [2c]
08-05-2014, 06:13

Membru din 07-05-2014

Subiecte: 4

Comentarii: 2

Buna ziua!

Am aflat de la un moderator celebru( sigur MEGAdoctor=raulduke) al acestui forum medical despre testul imunihistotlogic al biopsiei si ca este relevant pentru un pacient bolnav de cancer.

Cum procedez, care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez, cui/unde ma adresez? Fragmentul din tumora e la IOB si daca merg sa il cer, mi se da in mana mie, muritorului de rand? Ce fac cu el?
2 Margot
2 Margot [18c]
07-05-2014, 15:54

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 18

Si eu ma confrut cu aceste intrebari in prezent :) Da, este dreptul dvs sa cereti blocul de parafina si lamele si in baza cererii si a buletinului - sau de la caz la caz alte documente - va este inmanat. Inca nu stiu nici eu daca trebuie sa il tii in anumite conditii, dar nici chiar frigider nu ii trebuie cu siguranta.
Apoi il poti trimite unde vrei- sunt multe cabinete private, Synevo fac si ei, sau chiar in strainatate.

Nici mie nu mi-e clar ce e imunohistochimia, dar in principiu inseamna niste teste suplimenare din blocul de parafina in care se afla diversi markeri ai tumorii ( proteine modificate, receptori etc ). In functie de ele se poate considera gradul de proliferare si deci gravitatea cazului, sau chiar se poate stabili un diagnostic cert
2007 - HT+ AB - Dg initial gresit Fibroleiom
2012 - Excizie tumora pelvina - Dg initial gresit Leiomiom
2014 - Excizie tumora pelvina dr si biopsie tumora pelvina stanga inoperabila - Dg STUMP / LMS low-grade + ER si PR | tratament hormonal Letrozol din iunie 2014
2015- Excizie tumora pelvi...
3 Margot
3 Margot [18c]
07-05-2014, 16:04

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 18

Stie cineva care sunt considerati cei mai experimentati anatomo-patologi pentru sfera ginecologie oncologica de la noi.
2007 - HT+ AB - Dg initial gresit Fibroleiom
2012 - Excizie tumora pelvina - Dg initial gresit Leiomiom
2014 - Excizie tumora pelvina dr si biopsie tumora pelvina stanga inoperabila - Dg STUMP / LMS low-grade + ER si PR | tratament hormonal Letrozol din iunie 2014
2015- Excizie tumora pelvi...
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
07-05-2014, 19:10

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

este cum nu se poate mai simplu: blocurile de parafina se iau din laboratorul de anatomie patologica unde a fost lucrata biopsia si se inainteaza la Institutul Victor Babes pentru imunohistochimie. acolo ei lucreaza probele, dar nu va vor emite rezultatul pana nu va duceti cu un bilet de trimitere de la un oncolog de teritoriu/policlinica, unde trebuie luat in evidenta. alternativa este sa platiti integral testul. pentru PET/CT, oncologul intocmeste un dosar pe care trebuie sa il inaintati la sediul casei nationale de asigurari spre aprobare, iar dupa ce primiti aprobarea, va programati la EUROMEDIC, etc.
5 profesor
5 profesor [2c]
08-05-2014, 06:13

Membru din 07-05-2014

Subiecte: 4

Comentarii: 2

Multumesc, merg saptamana asta sa duc proba la Victor Babes.
Răspunde la topic
5 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp