Papilom intraductal

Secțiunea: Cancerul de san (mamar)
66 comentarii 1 2 3 4
61 wild_rose
61 wild_rose [3c]
19-03-2013, 23:00

Membru din 19-03-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Hello,
Si eu ma confrunt cu o problema similara. De mai bine de 2 luni am o secretie spontana si o usoara durere la sanul stang. In prima instanta, secretia a fost maronie, insa dupa o pauza de cca 1 saptamana (care a coincis cu instalarea menstrei), a revenit si este de un galben foarte intens si extrem de vascoasa. Secretia este intr-o cantitate mica (1 picatura pe zi) si am observat ca apare mai mult noaptea.
Am fost la ginecolog, insa nu se simte nimic la palpare. Prima ecografie pe care am facut-o (care a fost in timpul menstruatiei) a indicat o suspiciune de papilom intraductal (imagine ecogena, ovalara, relativ bine delimitata, cu intarire acustica posterioara, diametrul de 11/6mm, nu se evidentiaza semnal vascular. material ecogen mai este prezent in canalele din vecinatate, fara semnal vascular). Am repetat ecografie dupa 5 zile, iar concluzia acesteia a fost ca nu se vede nimic in neregula.
Am mers cu rezultatele inapoi la ginecolog si mi-a dat trimitere pt galactografie, examen bacteriologic si examen citologic.
Azi am fost sa mi se recolteze cele 2 probe, insa a fost foarte greu pt ca medicul care a recoltat a trebuit sa forteze foarte mult ca sa iasa secretia.
Iar cu galactografia nu stiu cum sa fac pt ca singurul centru unde se face o astfel de investigatie (Sanador) cere expres o mamografie mai intai. Eu am 26 de ani si stiu ca mamografia nu este concludenta decat dupa 35 de ani. Daca stiti un loc in Bucuresti unde as putea totusi sa fac aceasta galactografie, va rog mult sa ma ajutati.
Cealalta varianta pe care am confirmat-o cu medicul este RMN, insa prefer ceva mai putin invaziv daca am aceasta posibilitate.
Merci mult!
62 RaulDuke
62 RaulDuke [7763c]
19-03-2013, 23:10

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

RMN-ul este perfect non-invaziv.
63 wild_rose
63 wild_rose [3c]
27-03-2013, 14:20

Membru din 19-03-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Buna,

Am primit si rezultatul examenului citologic al secretiei. Citez: substanta de fond, celule spumoase, nuclei denudati, PMN, rare celule epiteliate pavimentoase, rare celule epiteliale canaliculare izolate si grupate, unele cu discreta hipertofie nucleara; concluzie - ectazie canalicura asociata cu hiperplazie epiteliala canaliculara.
Programarea la medicul oncolog o am abia saptamana viitoare. Daca stiti cumva la ce se refera, va rog mult sa imi spuneti.

Multumesc!
64 RaulDuke
64 RaulDuke [7763c]
27-03-2013, 20:32

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

analiza citologica mentionata de tine nu releva ca ar fi vorba de cancer. care este scopul programarii la oncolog si cine a recomandat-o ?
65 wild_rose
65 wild_rose [3c]
27-03-2013, 21:30

Membru din 19-03-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Pai mi-am permis sa mi-o recomand singura asta dupa ce ginecologul nu a fost capabil sa imi spune prea multe. Am nevoie de cineva care sa puna un diagnostic clar, nu cu multe semne de intrebare asa cum am primit pana acum.
RaulDuke, ce pot totusi sa inteleg din acel rezultat?Merci.
66 RaulDuke
66 RaulDuke [7763c]
28-03-2013, 21:48

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nimic altceva decat ca nu se sustine diagnosticul de cancer.
Răspunde la topic
66 comentarii 1 2 3 4
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp