O explicatie pe limbajul tuturor va rog...

Secțiunea: Cancer pulmonar (bronhopulmonar, plamani)
6 comentarii 1
1 aradeanul
1 aradeanul [1c]
30-07-2014, 17:11

Membru din 30-07-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Va rog sa-mi explicati ce inseamna concluzia urmatoare pe care a primit-o mama de la ct. Pleurezie stg, ascita, carcinomatoza peritoneala, formatiune nodulara suprarenaliana stg, formatiuni tumorale ovariene bilaterala...
2 Dr. Diana Enachescu
30-07-2014, 01:22

Membru din 07-07-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Din pacate, diagnosticele pe care le are mama Dvs descriu un ultim stadiu de boala neoplazica (cancer) cel mai probabil de origine ovariana.

Pleurezia inseamana in termeni populari apa la plamani (inflamaţia acută sau cronică a pleurei pulmonare - invelisul plamanului, însoţită de o secreţie de lichid).
Ascita reprezinta lichidul in burta (acumularea de lichid liber in cavitatea peritoneala)
Carcinomatoza peritoneala - reprezinta prezenta a mai multe tumori pe seroasa peritoneala, invelisul ce tapeteaza toate organele abdominale si peretele intern abdominal. Odata aparuta, carcinomatoza peritoneala are o evolutie extrem de nefavorabila, supravietuirea acestor pacienti reducandu-se dramatic.

Exista variante de tratament precum Chimioterapie Hipertermica Intraperitoneala in care tratamentul chimioterapic se introduce in cavitatea peritoneala ( in burta) sau peritonectomie (indepartarea in totalitate a peritoneului afectat, atat de pe peretele abdominal cat si de pe organele afectate, ceea ce impune adesea indepartarea organelor respective), urmata de instilarea in abdomen a citostaticelor.
3 aradeanul
3 aradeanul [1c]
30-07-2014, 05:42

Membru din 30-07-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Aceasta varianta de tratament se poate face la oricare centru oncologic?(de ex. la cel din Arad?) Sau ar trebuii sa incerc la vre-un centru oncologic mai renumit? Cam care ar fii sansele de supravietuire? (cred ca e o intrebare prosteasca)...
4 Dr. Diana Enachescu
30-07-2014, 09:16

Membru din 07-07-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Nu stiu sa va spun care sunt dotarile centrului oncologic din Arad, insa exista posibilitatea ca aceste variante de tratament sa nu fie disponibile in orasul Dvs. Evolutia cancerului este in functie de raspunsul organismului la tratament, insa avand in vedere stadiul avansat al bolii sansele sunt destul de reduse.
5 MARTON
5 MARTON [617c]
30-07-2014, 17:11

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

aradeanu sansele chiar daca sunt reduse conteaza si organismul pacientului destul de mult, la tipul meu de cance, cel primar RENAL sansele sunt de 15-20% si de atunci am mai avut 6 metastaze in loja renala, pe colon, si pe fiecare plaman, si tot nu mam dat batut niciodata.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
6 RaulDuke
6 RaulDuke [7763c]
01-08-2014, 11:47

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (aradeanul, 30-07-2014, 17:11:38):Va rog sa-mi explicati ce inseamna concluzia urmatoare pe care a primit-o mama de la ct. Pleurezie stg, ascita, carcinomatoza peritoneala, formatiunenodularasuprarenalianastg, formatiuni tumorale ovariene bilaterala...


Trebuie vorbit evident sincron si cu un ONCOLOG (adica un chimioterapeut) si cu un CHIRURG specializat pe abdomen/ chirurgie oncologica ginecologica, etc. variantele de tratament in cancerul ovarian cu metastaze peritoneale (ca aici) sunt cam asa:
- fie se opereaza de la inceput cat de complet se poate, adica chirurgul intra si scoate tumora principala si toate metastazele din abdomen, ce segmente intestinale sunt afectate, ganglioni, etc, incercand sa nu lase nicio tumora mai mare de 1cm, dupa care se incepe chimioterapia, de catre oncolog, fie pe vena fie "intraperitoneala", o chestie putin mai eficienta, dar si ceva mai toxica, si care totusi nu prea se face prin romania;
- fie, daca chirurgul (care trebuie sa fie bun) zice "nu prea pot sa operez", se incepe cu 3 cicluri de chimioterapie pe vena, dupa care se face un nou CT si se incearca o operatie cum am descris mai sus, dupa care se continua chimioterapia cu inca 3 cicluri.

ce vi s-a propus ?
Răspunde la topic
6 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp