acesti noduli sunt semn al unui neoplasm de san?

Secțiunea: Cancerul de san (mamar)
7 comentarii 1
1 Iris
1 Iris [1c]
24-04-2011, 18:25

Membru din 24-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Buna. In luna ianuarie, sora mea (28 ani) si-a facut implant mamar, iar acum, la 2 luni dupa implant i-au aparut niste noduli axilari (de marimea unei alune) la axila dreapta si o formatiune tumorala mobila (lipom?) in regiunea omoplatului drept. Cu cativa ani in urma, a avut noduli la ambii sani, dar in urma tratamentului cu anticonceptionale i s-au retras. V-as ruga sa-mi spuneti, daca implantul mamar poate fi cauza aparitiei acestor noduli, sau ce anume ar putea fi. Mentionez ca atat parintii nostrii cat si bunicii au decedat ca urmare a infectiilor neoplazice (neoplasm de col uterin, neoplasm laringian, neoplasm pulmonar). Ma pot duce cu gandul atat de departe, incat sa cred ca acesti noduli sunt semn al unui neoplasm de san???
Va multumesc.
2 anutza_89
2 anutza_89 [1c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 1

buna am 17 ani inaltime 1.71 si 47 kg si vreau sa ma ingras si nush c sa fac pls help! astept raspuns
3 cory
3 cory [16c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 16

raspuns ptr iris
avind in vedere ca aveti antecedente in familie de neoplasmuri, este recomandabil sa o vada de urgenta un medic. se poate duce intii la un ortoped sau un chirurg care sa rezolve problema.nu cred ca are legatura cu implantul mamar.
4 Iris
4 Iris [1c]

Membru din 24-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Multumesc pt sfat, Cory. Asta i-am sugerat si eu, dar ea nu prea vrea sa auda de medici. Nu are o parere foarte buna despre sistemul sanitar. Sper totusi sa o conving sa mearga la un control de specialitate.
5 starchoice
5 starchoice [1c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Dr Dumitrescu Ioan
In ecuatia terapeutica timpul este un factor important . Eu va recomand de urgenta investigatii paraclinice si control oncologic .
-----------------*



(*modificat de administrator)
6 eli123
6 eli123 [1c]
29-06-2009, 16:55

Membru din 29-06-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Buna dragele mele As vrea si eu sa schimb niste impresii cu cineva care s-a vindecat de noduli mamari dupa tratamentul d-nei ANA LUPESCU.Eu am un nodul la sanul stang de 2 8-3 8cm marisor .As vrea sa stiu daca cineva care a avut nodul si a purtat acel plasture in timpul tratamentului simtea usturimi si dureri suportabile in zona nodulului.De asemenea cam cit dureaza aceste dureri si daca la un moment dat inceteaza.Am mare incredere in aceasta femeie. Ar fi interesant de stiut cat timp a purtat acel plasture.Va Multumesc tuturor celor care ati dat informatii despre aceasta posibilitate de tratament.eli123
7 Dr Dumitru Totir
24-04-2011, 18:25

Membru din 24-04-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Din fericire implantul mamar nu poate fi cauza aparitiei unor noduli la sani glanda mamara nu este afectata in timpul interventiei de marire de sani decat daca se face o incizie periareolara.
Este totusi important sa investigati acei noduli mamari si pentru inceput o ecografie sau sonoelastografie ar fi foarte utila.
Răspunde la topic
7 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp