Nodul la ficat-hepatocarcinom

Secțiunea: Cancerul de ficat (hepatic, hepatocarcinom)
24 comentarii 1 2
21 cris mihalcea
21 cris mihalcea [13c]
21-04-2014, 21:14

Membru din 26-05-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 13

O sa incercam si luna aceasta sa sunam dar doamna dr. de la cabinetul unde am depus dosarul ne-a spus ca ne va instiinta in momentul in care acesta este aprobat.A spus ca depinde in primul rand de CNAS de la Bucuresti.Sunasem la o luna de zile de la depunere.
Asa ca vom mai incerca sa mai dam un telefon imediat dupa aceste sarbatori(ar fi doua luni de la depunere pe data de 24).Suntem ingrijorati dar nu putem face nimic deocamdata.Poate Bunul Dumnezeu ne-a mai da rabdare si putere sa mergem mai departe cu optimism!
Multa sanatate!
22 MARTON
22 MARTON [617c]
21-04-2014, 21:38

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

Eu am vazut pe proprie piele ca in cancer cel mai mare dusman este asteptarea, incearca si varianta de a suna la spitalul de unde este medicul curant care tia facut dosarul, nu face greseala de a astepta ca sa fie prea tarziu pe urma.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
23 cris mihalcea
23 cris mihalcea [13c]
26-05-2014, 22:28

Membru din 26-05-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 13

Buna seara! Va scriu din nou spunandu-va ca am intrat in posesia tratamentului de doua saptamani.Dupa acest timp in care am urmat tratamentul dupa prescriptia medicului, va pot spune ca sunt momente ale zilei cand datorita reactiilor adverse, mama nu se simte foarte bine.Are arsuri in palme si simte o oarecare ameteala, vertij daca-i putem spune si o durere intr-o parte a limbii.
Cred ca vom continua inca o luna pana vom merge la control la Bucuresti.
Credeti ca este bine ce se intampla?
Va multumesc si va doresc sanatate!
24 mastermiumiu
24 mastermiumiu [1c]
09-10-2017, 15:32

Membru din 09-10-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 1

VA ROG SA MA AJUTATI!!!!!!!!!!!!
TATAL MEU IN VARSTA DE 60 ANI, A FOST DIAGNOSTICAT CU TUMORA LOB HEPATIC DREPT : PE BULETINUL ANATOMIEI PATOLOGICE (BIOPSIE) FACUTA LA SPITALUL JUDETEAN MOINESTI SE DESCRIE CA FIIND:
- FRAGMENTELE BIOPTICE EXAMINATE PREZINTA INFILTRARE TUMORALA CVASITOTALA DE ADENOCARCINOM MODERAT DIFERENTIAT CU STROMA FIBRO-COLAGENICA SI SECRETIE MUCINOASA RELATIV ABUNDENTA. SE RECOMANDA TESTE IMUNOHISTOCHIMICE PENTRU PRECIZAREA ORIGINII PROLIFERARII MALIGNE.
DUPA O ALTA SERIE DE INVESTIGATII REZULTATUL LA CT SI ENDOSCOPIE ( PANENDOSCOPIE PANA LA DUODEN) S-AU PRECIZAT URMATOARELE:
- ESOFAG NORMAL
- MUCOASA GASTRICA CONGESTIVA CU EROZIUNI ANRALE, FARA ULCERATII, PIOR PERMEABIL CU DIFICULTATE
- BULB CU COMPRESIE EXTRINSECA (DLL- NU POATE FI INTRUMENTAT)
APOI: ABDOMEN + PELVIS NATIV REZULTAT:
NU S-A PUTUT ADMINISTRA SUBSTANTA DE CONTRAST INTRAVENOASA DATORITA CREATININEI CRESCUTE (2,2ml/dl) SI A RATEI DE FILTRARE GLOMERURALE MICI (31 eGFR). IN CADRUL EXAMINARII NATIVE SE DECELEAZA:
- FICAT CU STRUCTURA NEOMOGENA PRIN PREZENTA A MULTIPLE FORMATIUNI HIPODENSE NATIV , CU CONTUR NEREGULAT, UNELE CU TENDINTA LA CONFLUARE, CU DIMENSIUNI DE APROXIMATIV 34/27mm LOCALIZATE BILOBAR SI CATEVA CALCIFICARIDE APROXIMATIV 2-3 la nivelul LHD.
- RD - UHN GR III-IV , PARENCHIM CU GROSIME DE 5-6mm CU URETER LOMBAR CU DIAMETRU MAXIM 19mm
- RS - CALCULI CALICEAL MIJLOCIUCU DIMENSIUNI DE 8 mm si 4 mm FARA DILATATIIPIELOCALICEALE
- PANCREAS CU DIMENSIUNI NORMALE, CU CALCIFICARI INFRACENTRIMETRICE LA NIVEL CORPOREAL SI A COZII (aspect de pancreatita cronica); aspect nodular al cozii, cu cativa ganglioni adiacenti de aproximativ 10 - 11 mm fara a se putea decela o formatiune neta, in contidiile examinarii native.
- VENA PORTA NEDILATATA PERMEABILA
- COLECIST CU CONTINUT LICHIDIAN, FARA CALCULI RADIOOPACI. CAILE BILIARE INTRA SI EXTRAHEPATICE NEDILATATE.
- SPLINA SI GLANDE SUPRARENALE CU ASPECT CT NORMAL
- ABSENTA LICHIDULUI LIBER INTRAPERITONEAL IDENTIFICABIL CT
- IMPORTANTA ATEROMATOZA CALCIFICATA LA NIVELUL AORTEI ABDOMINALE SI A EMERGENTELOR SALE
- NODUL PULMONAR OMOGEN CU CONTUR SPICULAT CU DIAMETRU MAXIM 15mm localizat in LID segment lateral bazal


Dupa ce a primit rezultatul de mai sus(rezultat eliberat de spitalul judetean Moinesti), i s-a spus ca poate sa mearga la orice spital in orice oras sau judet pentru tratament dat de un medic oncolog, pentru ca acel medic de la spitalul din Moinesti nu este in masura sa ne dea un tratament. Parintii mei au reusit sa obtina un bilet de trimitere la dl doctor P. I (medic chirurg) de la spitalul fundeni. Acesta i-a spus ca nu se poate opera si l-au trimis la interne la un alt doctor. Doctorul de la interne nu i-a dat nici un tratament deoarece vrea sa faca si dansul o analiza a biopsiei care este la Spitalul din Moinesti.
Acum, tatal meu trebuie sa preia biopsia de la Moinesti sa o duca la Bucuresti la spitalul Fundeni sa o analizeze si cei de acolo dupa care va primi un tratament.
NIMENI NU MI-A PRESCRIS NICI UN TRATAMENT . VA ROGGGGGG DIN SUFLET SPUNETI-MI CE ESTE DE FACUT.
NU INTELEG NIMIC.
TUMORA LOB HEPATIC DREPT
Răspunde la topic
24 comentarii 1 2
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp