nodul hepatic - aspect sugestiv pt. hepatocarcinom

Secțiunea: Cancerul de ficat (hepatic, hepatocarcinom)
31 comentarii 1 2
21 Gianina 32
21 Gianina 32 [17c]
22-08-2012, 23:21

Membru din 28-06-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 17

am revenit
acum dupa ce vom rezolva sper aceste complicatii aparute, dupa cat timp va trebui sa inceapa un tratament oncologic?
sa inteleg ca deocamdata este in regula dpdv oncologic?
noi am mers la oncologie SUCEAVA, aveti cunostinta de un spital cu sectie oncologica la care ar fi bine sa mergem?
stiti probabil ca in aceste momente de disperare am dori sa cerem paraerea la toti medicii din lume, ca am face orice e posibil doar sa fie el bine.nu vrem insa sa facem din egoism unele tratamente sau sa il purtam pe el pe drumuri si sa ii facem doar mai mult rau.vrem doar sa facem tot ce e mai bine pt el lasand durerea din sufletele noastre deoparte.
multumesc mult
22 RaulDuke
22 RaulDuke [7763c]
24-08-2012, 22:25

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

din punct de vedere nu este nimic de facut in momentul de fata, inafara de urmarire la distanta.

reveniti cu rezultatul examenului HISTOPATOLOGIC de la operatie, daca se poate!
23 Gianina 32
23 Gianina 32 [17c]
04-10-2012, 22:43

Membru din 28-06-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 17

Buna seara,
A fost fratele meu la Oncologie Cj.si am primit acelasi raspuns ca si cel dat de dumneavoastra.La sfarsitul lui noiembrie trebuie sa faca un RMN si in functie de rezultat vedem ce e de facut.Deocamdata se simte mult mai bine, are pofta de mancare, ia in greutate si arata mult mai bine.A facut multa miscare, locuind la tara.Ia in continuare medicamente in doza mai mica pt tromboza si doar pe la operatie mai are ceva probleme.Face nicte basicute din care curge un lichid, apoi se vindeca si se muta.Am fost la un chirurg sa facem poate o interventie locala si a zis ca trebuie doar igiena locala.iar zilel trecute i-a iesit pe acolo un fir ca de plastic albastru pe care i l-a taiat si scos medicul de familie.Saptamana viitoare va merge sa vada ce spune un chirurg despre asta.
Va multumesc si sper sa revin cu vesti bune.
24 RaulDuke
24 RaulDuke [7763c]
05-10-2012, 22:29

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

foarte bine ! ii urez o remisie cat mai lunga ! totusi ar fi util sa aveti si voi niste analize biologice facute cu regularitate, macar odata la vreo 3 saptamani, care sa includa neaparat probe hepatice si din cand in cand LDH si alfa feto-proteina.
25 Gianina 32
25 Gianina 32 [17c]
05-10-2012, 23:15

Membru din 28-06-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 17

Va multumesc pt sfaturi.Saptamana viitoare va ajunge pe la spital si va face si aceste analize.
26 Gianina 32
26 Gianina 32 [17c]
27-11-2012, 16:15

Membru din 28-06-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 17

buna ziua din nou,
azi a facut tata din nou CT si acele analize pe care ni le-ati recomandat.Totul este normal deocamdata, el are deja o viata normala si pe cat posibil activa.A luat deja in greutate, are pofta de mancare mai mult decat ar fi nevoie, tine regim, psihic este alt om.Noi speram sa fie bine pt ca din ce am citit cele mai multe sanse sunt in primii 2 ani sa recidiveze.Cu ajutorul medicilor totusi si mai ales cu a lui D-zeu, acum este mai bine decat se astepta toata lumea.Am fost abordata de diferiti oameni cu diferite solutii, naturiste.sa..dar am preferat sa merg pe mana medicilor si am facut bine.A...tata ia si un tratament pe baza de cartilaj de rechin.
Multa sanatate si sper sa revin numai cu vesti bune si cei care vor citi sa inteleaga ca doar D-zeu hotaraste.si sunt si cazuri care merg spre bine...
27 RaulDuke
27 RaulDuke [7763c]
27-11-2012, 22:07

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

felicitari si numai bine si noroc pe viitor !
28 Gianina 32
28 Gianina 32 [17c]
28-06-2013, 10:32

Membru din 28-06-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 17

buna ziua
revin dupa fff mult timp pt a va povesti care este starea tatei tocmai pt a da sperante multor oameni care citesc aici
Este un an de cand tata a avut prima interventie la ficat dupa ce a descoiperit intamplator acel nenorociyt de nodul.dupa toate peripetiile ACUM TATA ESTE F BINE.a luat inapoi in greutate, are o viata normala, face cate o investigatie o data la 2 luni si a facut Tomograf si RMN.in schimb il chinuie acea tromboza pt care ia tratament si acum are un picior umflat.speram sa avem pt o cat mai lunga perioada aceleasi vesti deoarece stiu ca sunt mari sanse in priumii 2 ani sa recidiveze.sanatate si voi mai reveni cu vesti.toate informatiile primite aici au fost de folos si au coincis cu realitatea.operatia facuta de dl doctor pe ficat a fost una REUSITA (nu comentez de cele intamplate in urma interventiei, important e ca raul a fost indepartat), iar dupa urmatoarele 2 operatii toata stradania aceluiasi doctor a avut rezultate pe masura si interesul s-a vazut dupa toate tratamentele pe care i le recomanda.
multumesc mult
29 RaulDuke
29 RaulDuke [7763c]
28-06-2013, 18:09

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

felicitari! continuati urmarirea dupa cum decid medicii, pentru ca intr-adevar, risc exista, dar lucrurile arata favorabil si speram sa fie vindecat ! numai bine !
30 Gianina 32
30 Gianina 32 [17c]
22-03-2017, 09:17

Membru din 28-06-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 17

Buna ziua.Din păcate după 4 ani de la operația pt nodulul hepatic ,tata a decedat pe 24 Februarie.Nu a avut nici un simptom pana la sfârșitul lui noiembrie(noi știam ca recidivase in urma cu un an dar am preferat sa se bucure de viața care i mai avea,6 luni ).In anii ăștia a evitat carnea de porc,prăjelile și alcoolul.A avut i viața normala,115 kg,fără nici o simptoma.Insa in Noiembrie s-a simțit prima data rău su mult mai rău ultima luna.Diar 3 săptămâni a putut lua Nexavar.Nu a mai putut manca(ii dădeam 2 shakeuri Nutridrink de pe net luate).A avut o doctorița oncolog F drăguța Dumitrovici de la Suceava care a fost alături de noi cu răspunsuri la orice ora.Nu a făcut decât encefalopatie hepatica la sfârșitul lui Ianuarie su avea dureri de burta lt care lua Tramadol,și o diaree păcătoasa.A reușit sa iasă din starea de encefalopatie cu tratament de la gastroenterolog(trebuie avuta o strânsă legătura su cu el),dar in ultima săptămâna a făcut iar encefalopatie și cred ca a fost varianta cea mai ușoară.Dormea permanent,îl trezeam sa ii dam apa și shakeuri,medicamente nu mai lua,nu le putea înghiți,perfuzii nu mai puteam pune ca venele cedau și sângele se coagula instant,(intr-un timp ii pusesem glucoza cu arginina și B care oricum nu mai aveau ce strica)Nu a avut dureri deloc su cred ca finalul a fost stop cardiorespirator pt ca respira tot mai greu și inima pompa sângele tot mai greu,parca trăgea de el așa bătea.Imediat i s-au învinețit urechile și in jurul lor obrajii su buzele.Cat a stat la pat prefera partea dreapta,cred ca dun cauza volumului mărit al ficatului.Slabise fff mult...In trecut an găsit o speranța Auci și multe informații care m-au ajutat.Acum am știut ca lupta era pierdută din start..
31 RaulDuke
31 RaulDuke [7763c]
23-03-2017, 14:56

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Gianina 32, 22-03-2017, 09:17:05):


condoleante!
Răspunde la topic
31 comentarii 1 2
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp