Nevus melanocitic displasic de tip compus

Secțiunea: Ar putea fi cancer?
3 comentarii 1
1 Elina77
1 Elina77 [2c]
22-02-2019, 00:07

Membru din 21-02-2019

Subiecte: 2

Comentarii: 2

Buna ziua. Locuiesc in Spania si acum vreo 2 saptamini i-a fost inlaturata fetitei mele de 11 ani o alunita care, in urma biopsiei, a primit urmatorul diagnostic: "Nevus melanocitic displasic de tip compus. Margini chirurgice libere." Descrierea completa a fisei biopsiei este: "Date clinice: Nevus melanocitico cu usoara atipie clinica. Descriere macroscopica: fragment care masoara 0, 6 x 0, 5 x 0, 3 cm suprafata albicioasa cu leziune centrala de culoare violet si supraridicata (se refera probabil la "inaltimea" alunitei) de 0, 4 cm diametru maxim. Se coloreaza marginea rezectiei cu tus. Se fac taieturi transversale. Incluziune totala."
Imi cer scuze pentru traducerea inexacta a textului insa asta e tot ce am putut intelege. Referitor la "tus", expresia in spaniola era "tinta china".
Am cerut informatii suplimentare medicului de familie dar mi-a spus ca ea nu poate sa-mi spuna nici daca e bine nici daca e rau, pentru ca dermatologul e cel care stie mai bine de aceea mi-a spus ca cel mai bine e sa vorbesc cu dermatologul care a excizat alunita. Insa nu pot astepta o luna asa, nelinistita, pina avem noi programare la dermatolog.
De aceea v-as ruga mult, puteti sa-mi explicati diagnosticul pus?? Va multumesc mult!!
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
22-02-2019, 17:28

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Elina77, Azi, ora 00:07:17):


diagnosticul este favorabil! ce descrii mai sus nu are legatura cu cancerul, este de bine!
3 Elina77
3 Elina77 [2c]
25-02-2019, 20:43

Membru din 21-02-2019

Subiecte: 2

Comentarii: 2

Răspuns pentru (RaulDuke, 22-02-2019, 17:28:02):

Multumesc mult de tot, RaulDuke ! Mi s-a luat o piatra de pe inima! Multa sanatate va doresc!
Răspunde la topic
3 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp