Nevi sebaceipapilomatosi pe cap - Se recomanda excizia chirurgicala?

Secțiunea: Operatii chirurgicale in cancer
3 comentarii 1
1 spike30
1 spike30 [1c]
22-06-2011, 21:24

Membru din 22-06-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Buna tuturor,

Am si eu cateva intrebari.nu mai stiu ce sa fac
Am 2 nevi sebacei Jodahsson pe cap, 2 nevi pigmentari papilomatosi tot pe cap si un nev albastru traumatizat (de doua ori - cu sangerare in interior - acum a facut ca o crusta-coaja care cred ca va cadea in curand).
Am fost la doi medici dermatologi care mi-au recomandat acelasi lucru - excizia chirurgicala urmata de examen histopatologic. In principiu, sunt de acord cu excizia lor, m-am tot documentat si sunt constienta ca ma expun unor riscuri daca nu ii voi scoate. Insa am unele rezerve in ceea ce priveste interventia in sine, deoarece niciunul din mediicii cu care am vorbit (2 dermatologi si un chirurg) nu mi-au expus riscurile din timpul interventiei sau dupa aceasta.
1. Interventia de excizie chirurgicala la nivelul scalpului prezinta riscuri?
2. Avand in vedere ca 2 nevi de la nivelul capului (in par) sunt destul de mari ( de dimensiunea unei unghii -deget inelar sau deget mic) si ca interventia ar presupune scoaterea unui tesut cu margine de siguranta mare, dar si cu profunzime, se poate intampla ceva in timpul interventiei chirurgicale sau dupa?
3. Este recomandat sa excizez nevii fara a face mai intai o dermatoscopie? Mentionez ca nici unul dintre dermatologi nu a mentionat ca ar trebui sa fac asa ceva. Cat m-ar ajuta aceasta dermatoscopie? Pot afla daca exista o malignizare a nevilor?
4. Va rog mult daca se poate sa imi recomadati un medic chirurg specializat in astfel de interventii, intrucat mi-este foarte frica ( am citit despre cazul Ioanei Pirvu, care a decedat la 23 de ani in urma unei lupte crancene cu cancerul - melanom malign metastazat - interventia initiala de excizie a alunitei cu problema nu a fost un succes si in cateva luni Ioanei i-au aparut metastaze http://ioanapirvu.wordpress.com/2009/05/18/hello-world/)
5. Credeti ca ar fi bine sa fac un CT cranian inainte de excizia nevilor de la nivelul capului?

In speranta unor raspunsuri rapide/ informatii care sa ma poata ajuta..va multumesc anticipat!
2 spike30
2 spike30 [1c]
21-06-2011, 23:24

Membru din 22-06-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Nevul albastru este pe gamba dreapta...am uitat sa precizez.
3 elina
3 elina [43c]
22-06-2011, 21:24

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 43

Buna seara! Eu iti recomand ca interventia sa fie facuta de un chirurg plastician care poate face o excizie completa si poate rezolva estetic defectul tegumentar rezultat. Daca se respecta principiile de asepsie si antisepsie, tehnica operatorie este corecta, chirurgul experimentat, complicatiile sunt rare; in cazul interventiilor la nivelul scalpului, poate apare o sangerare mai mare in cursul interventiei, acesta fiind bogat vascularizat.
Se recomanda si dermatoscopia preoperatorie;nu este obligatorie, dar aceasta poate ridica suspiciunea de melanom si, in acest caz, se indica si o limfoscintigrafie ( are importanta si pentru stabilirea indicatiei de evidare ganglionara in cursul interventiei chirurgicale ; limfoscintigrafia se poate face si in functie de rezultatul examenului histopatologic ). Diagnosticul de certitudine este diagnosticul anatomopatologic al piesei rezecate; se recomanda si un examen extemporaneu care poate preciza rapid daca rezectia tumorii s-a facut in limitele sigurantei oncologice.
Sa nu-ti fie teama, " paza buna trece primejdia rea", si iti mai recomand Clinica de Chirurgie Plastica -Microchirurgie Reconstructiva a Spitalului Universitar Bucuresti; numai bine
Răspunde la topic
3 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp