Neo sigmoidian colon descendent

Secțiunea: Cancerul de colon
6 comentarii 1
1 savuelenabianca
26-01-2014, 13:34

Membru din 26-01-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Buna ziua, mama mea a fost operata la Institutul oncologic Ioan Chiricuta din Cj.Am primit rezultatele insa mai dureaza pana primim raspunsul final de la comisie.A avut ca diagnostic Neo sigmoidian/colon descendent, s-a efectuat histerectomie totala cu anexectomie bilaterala, rectosigmoid.Hispatologicul Macro: Recto-sigmoid de 13 cm lungime, care prezinta o formatiune tumorala de 5 cm in ax longitudinal ce ocupa 95% din circumferinta;Marginile de rezectie chirurgicale sunt libere de tumora, cea mai mica de 3, 5 cm..Micro:Formatiunea tumorala descrisa macroscopic corespunde unui adenocarcinom moderat diferentiat histologic G2 care infiltreaza intreg peretele intestinal pana in tesutul adipos pericolic.Desmoplazie moderata, necroza, ulceratie si moderat infiltrat inflamator limfo-plasmocitar.Invazie intralimfatica prezenta.Invazie perineurala nu se identifica in sectiunile examinate.
S-au izolat 25 de limfoganglioni dintre care 3 cu metastaze.
Uter-col cu dilatatii chistice glandurale...corp avand endometrul cu modificari dishormonale
Ovarul dr si stg albicans si corp galben hemroagic.Salpingele cu aspect obisnuit.La ce ar trbui sa ne asteptam in continuare?Va multumesc din suflet:)
2 MARTON
2 MARTON [617c]
22-01-2014, 23:05

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

EU SUNT PACIENT ONCOLOG CU METASTAZE PE COLON NEOPERABILA SI METASTAZE PE PLAMAN.
De obicei se face chimioterapie, radioterapie si altele, ele pot fi intravenos, pastile, creme.Aceste tratamente raspund diferit de la pacient la pacient, simptome la fel, efectele secundare la fel.
Datimi o adresa de yahoo si o sa va trimit un ghid al pacientului in tratamentul chimioterapeutic din 1993 dar este foarte bun si pe intelesul fiecaruia si la obiect.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
3 RaulDuke
3 RaulDuke [7763c]
22-01-2014, 23:39

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ar trebui sa va asteptati sa se indice un tratament chimioterapic numit `adjuvant`, cu scopul de a scadea riscul de recidiva al bolii. nu se face radioterapie adjuvanta la cancerul de colon.
4 MARTON
4 MARTON [617c]
22-01-2014, 23:43

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

Am omis sa mai scriu ca acest cancer de colon este metastaza primelor doua tumori, iar tumora mama era de rinichi.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
5 savuelenabianca
26-01-2014, 11:59

Membru din 26-01-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Am primit raspunsul comisiei i se va aplica chimioterapie adjuvanta schema xelox...8 sedinte din 3 in 3 saptamani la spital cu perfuzii iar in zilele dintre sedinte va face tratament pe cale orala.
6 RaulDuke
6 RaulDuke [7763c]
26-01-2014, 13:34

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

corect !
Răspunde la topic
6 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp