Neo prostata si metastaze osoase

Secțiunea: Metastaze
5 comentarii 1
1 gonzo
1 gonzo [2c]
19-02-2019, 02:51

Membru din 17-02-2019

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Buna.Sotul meu a fost diagnosticat cu cancer de prostata( PSA 624 ,fosfataza 2883) in noiembrie 2017.Din ianuarie 2018 a inceput tratamentul cu Docetaxel la 3 saptamani si Acid Zoledronic. In Martie PSA 20 /Fosfataza 199, dupa care au inceput sa creasca.August PSA 90 cand s-a intrerupt Docetaxel.Dupa doua luni fara tratament(Doctor in concediu) PSA a ajuns 745 si fosfataza la 1700. Pana atunci durerile au fost tratate cu tador, piafen , ketonal, tramadol,algocalmin.Din Noiembrie 2018 a inceput tratament cu Enzalutamida. si se pare ca valorile incep sa scada putin cate putin doar ca problema acum sunt durerile foarte mari.Din Decembrie face 2 tramadol de 100 (injectabil) dimineata si 2 seara.Nu este destul si s-a mai adaugat plasture Fentanyl 50.A slabit mult ca nu mananca din cauza durerilor.Ca sa reducem atatea medicamente ia fost prescris DHC pe care nu la suportat.Am revenit din nou la 4 tamadol si un plasture pe zi plus 2 sevredol (10 mg) de vreo doua zile.Va rog sa-mi spuneti daca sunt bune combinatiile acestea. Este adevarat ca dupa sevredol a reusit sa doarma dupa mult timp.Nu exista alte proceduri sau radioterapia nu l-ar ajuta?De ce a crescut PSA asa rapid?Sunt multe intrebari la care nu gasesc raspuns cel primit ca nu raspunde la tratament mi se pare cam simplu.A fost bine sa inceapa chimioteapia din start?Se mai poate face ceva macar sa nu aiba dureri asa de mari ?Va multumesc
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
19-02-2019, 15:46

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (gonzo, Azi, ora 02:51:31):


da, daca durerile sunt localizate, sau daca sunt unele mult mai pronuntate, in acelasi loc mereu, atunci se poate face RADIOTERAPIE fix pe zona dureroasa. de asemenea trebuie facuta o investigare locala, cu radiografie si consult ortopedic, spre a se exclude o fractura care cauzeaza acea durere. daca exista fractura, atunci ea trebuie tratata de ortoped, si apoi iradiata. in rest: tratamentul de durere nu prea are logica; nu se asociaza tramadol cu morfine, deci ar trebui tratat strict cu fentanyl +/- sevredol, sau si mai corect un produs sublingual pe nume LUNALDIN (in loc de sevredol) + antiinflamatoare, paracetamol, algocalmin, etc. cine este medicul oncolog si de la ce spital, va rog?
3 gonzo
3 gonzo [2c]
19-02-2019, 23:44

Membru din 17-02-2019

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Multumesc pentru raspuns. Pe langa durerea mocnita care persista sunt cateodata unele episoade de durere pe care o descrie ca o intepatura(arsura) foarte intensa, si se muta .Daca acum il doare piciorul cand il lasa il doare mana sau coastele si picioarele sunt amortite.S-a renuntat la tramadol.Acum are doar plasture de fentanyl 50 si 2 x zi sevredol100.Cum putem face rost de Lunaldin,toata medicatia o primeste o singura data pe luna si asteptam inca o luna sa putem schimba.Medicul de familie poate face reteta?sau oncologul poate mai multe retete intr-o luna?
Referitor la evolutia bolii care este parerea dvs ?ne apropiem de final? pana acum analizele hepatice au fost ok .
4 gonzo
4 gonzo [2c]
20-02-2019, 02:16

Membru din 17-02-2019

Subiecte: 1

Comentarii: 2

din Arad
5 RaulDuke
5 RaulDuke [7763c]
20-02-2019, 11:12

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (gonzo, Azi, ora 02:16:43):


nu cred ca va putea medicul sa va ajute cu ajustarea retetei, cred ca tot la medicul oncolog trebuie sa va adresati.
Răspunde la topic
5 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp