neo mediastino-pulmonar

Secțiunea: Cancer pulmonar (bronhopulmonar, plamani)
4 comentarii 1
1 claudia40
1 claudia40 [1c]
18-03-2013, 00:20

Membru din 18-03-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 1

in urma unor investigatii la plamani tatatului meu i-au dat urmatorul rezultat-leziune nodulara subpleurala situata la nivelul segmentului ventral al lobului superior stang cu diametrul de 2, 5cm avand necroza centrala, contur neregulat.
-multiple leziuni nodulare centrimetrice diseminate pulmonar bilateral.
-scleroenfizem pulmonar, ganglion la nivelul carinei cu 15mm, SCD libere, leziune cu diametrul de 1cm situat in segmentul caudat, hipocatanta avand contur sters.
Concluzii:aspect CT sugestiv pt neo mediastino-pulmonar superior stang cu det. sec.pulmonara cea mai mare avand diametrul de 2, 5cm situata subpleural in segmentul ventral al LS stang(T4N0M1).V-as fii profund recunoscatoare daca mi.ati explica mai simplu despre ce este vorba.Stiu ca pasul urmator este o biopsie, dar in aceasta faza care sunt probabilitatile?!Va multumesc anticipat!
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
15-03-2013, 19:45

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

pai sansele sunt foarte mari ca are un cancer pulmonar, care din pacate pare a fi metastatic, deci dincolo de resurse chirurgicale si deci practic fara solutie de vindecare. pentru ghidarea si adaptarea unui tratament adecvat care sa poata sa-i prelungeasca supravietuirea cat de mult posibil, trebuie intr-adevar o biopsie si, cel mai probabil teste suplimentare pe langa examenul histopatologic inerent.
3 claudia40
3 claudia40 [1c]
17-03-2013, 19:09

Membru din 18-03-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 1

sa dea Dzeu sa va inselati sau in cel mai rau dintre cazuri sa existe o solutie de vindecare...va multumesc pentru raspuns si voi reveni dupa efectuarea celorlalte studii.
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
18-03-2013, 00:20

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

cu placere! si asa sper si eu sa fie. numai bine !
Răspunde la topic
4 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp