nelamurire citire rez biopsie dupa cauterizare..medic va rog

Secțiunea: Interpretare explorari imagistice
1 comentarii 1
1 mikiela
1 mikiela [0c]
14-10-2009, 19:49

Membru din 14-10-2009

Subiecte: 1

Comentarii: 0

Buna ziua,
va rog frumos sa sa ma lamuriti pt ca sunt total bulsersata de ordinea in care mi-au fost efectuate anumite operatiuni si nelamurita in privinta diagnosticului.
Am avut rana pe col si o zona de epiteliu aceto alb de natura necunoscuta.
-La sfarsitul anului trecut am avut Papp neg, 2 analize lab pt hpv(neg pt toate tulp cu risc crescut);
-tratament local ovule;
-in febr 2009 mi s-a facut cauterizare(pe baza analizelor)....(medic.care ma avea sub observatie a fost plecat din tara in ziua in care trebuia facuta cauter si m-a preluat un alt medic care a fost oarecum surprins de faptul ca trebuia sa mi se faca cauter si nu altceva)...
-dupa 6 luni la control mi s-au facut 2 colposcopii (pt ca mi-a ramas acea zona alba,dar nu se putea preciza dc era dinainte de cauter sau a aparut dupa)(la interval de 2 sapt) si ovule vreo 2 serii ,apoi mi s-a recomandat biopsie
-rezultat biopsie(fragment extrem de mic de col acoperit pavimentos papilomatos, marcat hiperkerotozic usor displazic)......
-papp efectuat(luna trecuta) :satisfac pt evaluare,tot negativ,nu mi se recomanda colposcopie urgent,biopsie urg.
Analize citite de medici diferiti m-au facut sa ma gandesc la un eventual cancer sau in viitorul apropiat iar altii ca nu am nimic... !multumesc !
Răspunde la topic
1 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp