Nefrectomie dreapta... cat dureaza recuperarea?

Secțiunea: Cancerul de rinichi (renal)
10 comentarii 1
1 catalois
1 catalois [0c]
09-07-2013, 23:53

Membru din 09-07-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 0

Buna ziua,
pe data de 3 mai voi suferi o nefrectomie drepta. Rinichiul a avut o malformatie congenitala la iesire, care a dus in timp la hidronefroza gigant, iar acum parenchimul nu mai exista. In acest moment nu are infectii sau alte probleme, iar stangul e sanatos.
Cat dureaza recuperarea si la ce sa ma astept in primele 3 zile?
- Dureri? (imi cumpar analgezice inainte de internare?)
- In cat timp mi se scot sondele?
- In cat timp pot incepe sa ma ridic in sezut sau/si sa merg? (chiar si cu sonda)
- Exista solutii de stimulare a organismului, ca sa se refaca mai repede? (vitamine, minerale, ceaiuri etc.) Am nevoie sa merg si sa conduc un autoturism, pana pe data de 22 Mai. Nu ridic greutati, nu fac alt efort.
Multumesc!
2 DIMALEXIA
2 DIMALEXIA [16c]
22-05-2013, 16:15

Membru din 11-10-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 16

Buna!

Vad ca nu ai primit niciun raspuns si au trecut 2 ani. Sper sa fi bine si sa fi trecut cu bine peste. Si eu ma confrunt cu aceeasi problema cu sotul meu care va fi operat peste o saptamana de nefrectomie stanga cu tumoare. Te rog frumos, daca poti sa revii cu raspunsurile la intrebarile tale pentru ca tot la aceste intrebari ma gandesc si eu acum.

Multumesc f f f mult! si Sanatate multa!
3 DIMALEXIA
3 DIMALEXIA [16c]
09-07-2013, 23:53

Membru din 11-10-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 16

Buna seara!

Si sotul meu are aceeasi problema medicala. In urma cu 1 luna si ceva la un control de rutina am descoperit o tumoare pe rinichiul stang. Are 42 de ani si nu a suferit niciodata de nimic pana acum.
A fost operat nefrectomie si acum suntem in aceeasi situatie.
Starea lui este buna, si-a revenit dupa operatie si a schimbat regimul de alimentatie total.

Rezultatul la biopsie a fost: Carcinom renal cu celule clare degenerat chistic, grad III nuclear Fuhrmann, non-invaziv(pT2b). Vasele sinusului renal fara embolii neoplazici.

Am fost la dr. oncologi si unii ne-au zis sa facem CT peste 3 luni pentru ca este non invaziv si acum nu trebuie nimic facut.
Un alt dr oncolog ne-a recomandat sa facem acum RMN abdomen si plevis, CT torace, scintigrafie osoasa, analize. Am facut toate aceste investigatii. Rezutatul lor este bun, incurajator in sensul ca nu sunt metastaze.
La RMN a iesit asa:
Concluzii:
-nefrectomie stanga; nu se deceleaza recidiva tumorala locala.
-nu se identifica imagini certe de determinari secundare in teritoriul examinat.
-exista cativa mici ganglioni infracentimetrici, izolati, retroperitoneal paraaortic stanga si in radacina mezenterului parasagital stanga.
Ma ingrijoreaza acei ganglioni, desi si dr chirurg si dr oncolog au zis ca nu releva nimic grav. Acest ultim dr. oncolog ne-a zis ca totusi i-ar da preventiv SUTENT si sa facem dosar. Ce parere aveti? Daca acum rezultatele arata ca nu sunt metastaze e bine sa incepem tratament cu SUTENT? Oare sa fie din cauza acelor ganglioni totusi?

Va multumesc mult!
4 iulia69
4 iulia69 [2c]
22-11-2017, 11:32

Membru din 22-11-2017

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Buna ziua DIMALEXIA,
Sotul meu a suferit aceeasi interventie anul acesta si este ok .As dori sa stiu daca se poate care este starea actuala a sotului tau, cum au trecut acesti 4 ani, cum s-a comportat celalalt rinichi. Daca exista si altcineva care-mi poate oferi informatii, sfaturi despre conduita in viitor.... - multumesc frumos. Totul sa intamplat foarte repede si nu ar fi rau sa stim la ce sa ne asteptam. Multa sanatate tuturor!
5 MARTON
5 MARTON [617c]
26-11-2017, 13:21

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

PT IULIA 69 eu sunt tot pacient la mine nefrectomia rinichi drept a fost facuta in decembrie 2008 si dupa cum se vede si in poza mea sunt ok ,pt mai multe detaii poti citi aici in postarea mea ASA ARATA UN PACIENT CU MULTIPLE METASTAZE ,sau imi poti trimite pe privat o adresa de facebook sau nr de telefon sa discutam mai multe.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
6 DIMALEXIA
6 DIMALEXIA [16c]
26-11-2017, 20:23

Membru din 11-10-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 16

Buna Iulia69,

Sotul meu este bine acum, multumim lui Dumnezeu!
A urmat tratament cu Sutent 3 ani, are 1 an de cand l-a oprit. L-a suportat destul de bine, fata de ce auzisem si citisem.
Lucreaza, isi vede in continuare de activitatile de zi cu zi. Facem investigatii, RMN, CT la 6 luni. Tocmai, le-am facut in septembrie si au iesit ok.
Celalalt rinichi a preluat in totalitate si functia celuilalt si este ok. Bea apa regulat (din ora in ora) si incercam sa mancam cat mai sanatos (nu un regim anume).

Sanatate multa!
7 RaulDuke
7 RaulDuke [7763c]
26-11-2017, 20:48

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (DIMALEXIA, Azi, ora 20:23:46):


de curiozitate: de ce l-a oprit?
8 iulia69
8 iulia69 [2c]
27-11-2017, 12:51

Membru din 22-11-2017

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Multumesc mult pentru raspuns, orice sfat este binevenit. Toate cele bune .
9 MARTON
9 MARTON [617c]
28-11-2017, 15:15

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

Eu din decembrie 2008 pana in mai 2013 doar am facut ct, in 2013 am avut recidiva in loja renala,langa coloana vertebrala,si pe fiecare plaman si asta in numai 6 luni , si din decembrie 2013 fac tratament cu sutent si inca il urmez chiar daca in 2015 am mai avut inca o tumora sunt in viata si asta conteaza enorm si este cat de cat normala .
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
10 Beni
10 Beni [1c]
25-11-2021, 09:02

Membru din 25-11-2021

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Răspuns pentru (DIMALEXIA, 09-07-2013, 23:53:51):

Salut ,
As dori cäteva imformatii despre sotul dv , Cum se simte si dacä tumoarea Este recidiv , aceiasi Problemä am si eu mäine voi fi operat .
Vä Multumesc
Beni
Răspunde la topic
10 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp