metastaze multiple la ficat

Secțiunea: Metastaze
95 comentarii 1 2 34 5 INAINTE ›
41 visti
41 visti [1c]
02-10-2010, 20:07

Membru din 02-10-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 1

pentru aneea 2208: cum pot sa te contactez.?...mama este in aceeasi situatie, te rog mult.
42 anamariaaaaa
42 anamariaaaaa [6c]
06-11-2010, 11:40

Membru din 06-11-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 6

buna ziua .ma numesc anamaria si am si eu o problema,tatal meu are hepatita b si in iulie anu acesta i sa gasit un hematom pe ficat de natura canceroasa cu metastaze.a fost internat la barlad in spital i sau facut citostatice,apoi la vreo cateva zile mai exact pe 30 septembrie lam dus la fundeni in speranta kl vom opera.nu sa putut face nimik k e in ultima faza cu metastaze,nilau trimis acasa sia ucm face morfina din 8 in 8 ore.spuneti-mi si mie ce este de fcaut idoctoru ia mai dta sanse de trait vreo 3 saptamnai si deja au trecut vreo 5 saptamni si ink e bine mananca merge pe picioare.ce e de facut??se mai poate iesi din metastaza??canceromu e de natura malign dka imi puteti raspunde va rog.
43 pisicalori
43 pisicalori [13c]
07-11-2010, 11:16

Membru din 17-03-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 13

Nu se mai poate face nimic.NU e obligatoriu sa traiasca cat spune medicul (el estimeaza), depinde de fiecare organism.tatalui meu i-a dat medicul 2 ani si a trait 2 ani si 7 luni.
44 anamariaaaaa
44 anamariaaaaa [6c]
08-11-2010, 20:44

Membru din 06-11-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 6

da pai tocmai de asta zic k medicul a zis k mai are de trait 3 saptamani si deja a facut 5 saptamani.de atsa ma intrebat k nu stiu dak se mai poate iesi din metastaza ,momentan mama ia luat niste apstile si siropuri de al plafar.i da tot din plante .pastilele sunt pt hepatita in special ceaiuri hepatice si tot felu de pastile .il ajuta cu ceva??ink mai afce morfina din 8 in 8 ore.oricum multumesc pt sfat.
45 pisicalori
45 pisicalori [13c]
09-11-2010, 20:45

Membru din 17-03-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 13

morfina o face doar pentru a scapa de dureri.Poti sa-i dai ceaiuri sau siropuri,dar de metastaze nu scapa.E foarte greu de suportat, stiu ce inseamna ca i-am pierdut pe amandoi parintii , dar nici nu vreau sa spun ca o sa se faca bine si o sa scape. Cancerul e groaznic!!!Eu am incercat si la homeopat si absolut , fara reusita. Fa-i viata cat mai frumoasa , atat cat mai este!!!
46 anamariaaaaa
46 anamariaaaaa [6c]
11-11-2010, 19:11

Membru din 06-11-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 6

nici nu stiu ce sa mai cred si ce sa mai zic asa pe dinafara are starea de bine .noi tot zicem k se face bine.kl vedem mergand prin casa mananca, vb constient .si are dureri acuma rare,adik aucm zice mama ki face morfina la 11 sau 14 ore, adik rezista fara durere chear mai mult de 8 ore.nu stiu vedem de aucm in colo starea lui.multumesc pt raspuns.
47 pisicalori
47 pisicalori [13c]
11-11-2010, 22:17

Membru din 17-03-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 13

asa am crezut si eu la mama cand a bagat-o pe morfina.............pana intr-o zi cand a cazut la pat.
48 anamariaaaaa
48 anamariaaaaa [6c]
19-11-2010, 17:23

Membru din 06-11-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 6

aha poi azi afce 3 zile de cand nu manaca nimik i sua umflat picoarele,vomita e rau tare i fcaem perfuzie acasa ca sla mai hraneasca un pic.ne asteptam de acuma la cei mai rau:(((
49 pisicalori
49 pisicalori [13c]
19-11-2010, 17:46

Membru din 17-03-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 13

imi pare sincer rau :( Sa-i chemati un preot sa se impartaseasca ca asa este bine. Sincer , sincer imi pare rau sa aud asta si stiu prin ce treci , dar trebuie sa fii puternica .
50 anamariaaaaa
50 anamariaaaaa [6c]
20-11-2010, 21:58

Membru din 06-11-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 6

da azi am fost la barlad sal vad ,si e in ultima faza abia vb,bea numa apa.ne asteptam de acuma el e constient zice k nu mai are ce sa faca k se duce la locu lui k sa nu ne mai chinuie pe noi:((((
51 pisicalori
51 pisicalori [13c]
22-11-2010, 09:11

Membru din 17-03-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 13

E dureros pentru toti!!:( dar bine ar fi sa se termine mai repede sa nu se mai chinuie el in primul rand , ca asteptarea e groaznica......
52 ylore
52 ylore [10c]
20-12-2010, 16:36

Membru din 20-12-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 10

bun gasit tuturor,
am intrat aici si am citit totul plangand, dandu-va cred seama , ca ma aflu intr-o situatie similara cu tatal meu.in luna august anul curent acuza o durere acuta in partea stanga undeva usor mai jos de coaste.inainte de durerea aceasta se mai ingrasase si chiar ne miram cu totii de el ca ii statea bine si se simtea excelent.a luat cam o luna de zile calmante pana intr-o zi de septembrie cand nu a mai rezistat si mama l-a dus obligat fortat la doctorita de familie care in urma unei ecografii in care se vedea o pata mare neagra , l-a trimis la spital :internare obligatoriu.tot doctorita respectiva a zis ca acest caz nu este de Buzau si sa-l ducem la Bucuresti lucru cu care tata nu a fost de acord asa ca a stat internat o saptamana pt. investigatii, analize colonoscopie .dupa colonoscopie medicul care "raspundea "de el i-a spus ca totul e in ordine , e curat , sanatos doar ca exista un polip pe colon si care trebuie extirpat.eu m-am opus ca interventia sa i se faca la Buzau insa cu totii m-au asigurat ca va fi in regula.i s-a facut asadar extirparea polipuli respectiv .dupa operatie am intrebat medicul daca acel polip a fost trimis la biopsie .medicul acesta mi-a zis ca nu prezinta niciun risc major asa ca nu are de ce sa-l trimita la biopsie .dupa trei zile de la operatie tatal meu a fost externat . acasa a stat o saptamana cu aceleasi mari dureri tot in partea stanga .nici macar o ameliorare.l-am internat din nou la acelasi medic, care in urma tomografiei a vazut aceeasi pata mare neagra ce se mai extinsese ,isi marise volumul.acum din nou l-am intrebat : ce are tata ? de ce nu au luat masurile necesare de la bun inceput ?din nou ne-a asigurat ca este in cunostiinta de cauza si ca poate extirpa ceea ce se afla acolo.ca dupa operatie sa iasa din sala de operatie si sane spuna cu parere de rau ca nu s-a putut face nimic fiindca este o tumora ce a cuprins mai multe organe si ca sa fie estirpata ar fi insemnat sa i se scoata toate organele.acum este internat din nou in spital la sectia oncologie . ce mai este de facut ?
53 pisicalori
53 pisicalori [13c]
20-12-2010, 19:29

Membru din 17-03-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 13

Sa te rogi la Dumnezeu sa nu aiba dureri crunte! Nu vreau sa fiu dura , dar trebuie sa acceptam realitatea si sa ne intarim.
54 ylore
54 ylore [10c]
20-12-2010, 20:35

Membru din 20-12-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 10

crede-ma.ca si voi toti ma agat de orice .nu-mi vine sa cred ca nu mai exista scapare . de o luna de zile imi fac singura mustrari de constiinta ca nu am putut face mai mult pt el. nu mai dorm noptile .e cumplit gandul ca acum tata isi va gasi sfarsitul. nu vreau sa cred .imi este imposibil.e o durere cumplita sa stii ca parintele tau este aproape de sfarsit iar el sa nu stie , iar tu sa nu-l poti privi in ochi de teama sa nu te deconspire.
55 imariaaa
55 imariaaa [11c]
20-12-2010, 22:18

Membru din 22-07-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 11

e f dureros,scuza-ma ca ma bag,parerea mea e ca e bine ca macar el nu stie,sau nu stie deocamdata,ca e si mai dureros ca tu sa stii ca el stie si-si asteapta sfarsitul...pisicalori,as dori sa discutam ,daca doresti si tu sa vorbim, ----------------
56 imariaaa
56 imariaaa [11c]
20-12-2010, 22:25

Membru din 22-07-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 11

am citit intreg forumul,nu stiu daca e cineva care sa zica ca a scapat,sau inca mai traieste cu metastaze,as fi curioasa. Anamariaaaaa cum se mai simte tatal tau ?am intrebat in una din dati la institutul oncologic si acolo mi-a zis ca rata de supravietuire la cancer de colon e mai mare decat la cancere de ficat,adica chiar si cu metastaze se mai poate supravietui ani de zile ,o fi asa,n-o fi asa...pt pisicalori am 2 sfaturi: daca e cancer primar de colon merita sa incercati,din cate am auzit e mai usor si poate scapa si sa petreci cat mai mult timp cu el ,chiar daca e greu sa-l vezi in starea in care e -daca la noi nu te multumesc medicii e spitalul AKH din Viena sau clinica Anadolu din Turcia ,asta pot sa-ti zic din ce m-am interesat si eu teoretic,ca practic nu am ajuns acolo ,poti cauta mai multe pe forumuri
57 pisicalori
57 pisicalori [13c]
21-12-2010, 11:38

Membru din 17-03-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 13

Pentru mine nu mai este cazul de sfaturi ca in 8 ani mi-au murit amandoi parintii de cancer si acum am matusa bolnava de cancer . Stiu cum este, stiu cum se chinuie , stiu ce inseamna sa minti "ca va fi bine" , sa joci teatru ca esti vesel cand de fapt ti se rupe sufletul cand ii vezi cum isi asteapta sfarsitul , sa iti tii lacrimil cand le dai de mancare cu lingurita , sa te gandesti la ocolog in cabinet ca parintele tau este la usa si se gandeste ce ar putea sa-mi spuna medicul , sau sa iti tremure picioarele cand iesi de acolo si urmeaza intrebeare: " O sa traiesc?" "Te rog nu ma minti"
58 imariaaa
58 imariaaa [11c]
21-12-2010, 12:07

Membru din 22-07-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 11

da,asa este . minti ca va fi bine,sau te minti chiar pe tine-nici de la mine din familie nu au scapat, ma gandeam ca poate unii au mai mult noroc ,cine stie...poate ca depinde la ce organ ai cancerul primar
59 ylore
59 ylore [10c]
26-12-2010, 16:16

Membru din 20-12-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 10

bine v-am regasit pe toti.
ce pot sa va spun este ca tata a inceput tratamentul cu citostatice pe care nu-l suporta. e dureros .se simte ingrozitor de rau , nu mananca, vomita, nu se mai da jos din pat.a aflat ce are si de cand a aflat fumeaza tigara de la tigara.ne-a spus ca daca ii luam si tigarile mai bine sa ii luam viata.
sunt suparata pe mine , ma simt ingrozitor de vinovata pentru ca nu-mi pot ajuta parintele.simt ca sunt o lasa si mai bine e sa fugi de realitate.
maine ii da drumul acasa.sper sa fie mai bine .la multi ani tuturor.
60 pisicalori
60 pisicalori [13c]
27-12-2010, 09:29

Membru din 17-03-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 13

e o reactie normala la citostatice. depinde de organism cum suporta. La prima tura si tatalui meu i-a fost rau , dar urmatoarea tura deja s-a obisnuit. Parerea mea este ca trebuie sa-l lasi sa hotarasca singur ce vrea sa faca cu tigarile sau cu mancarea......etc.
Răspunde la topic
95 comentarii 1 2 34 5 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp